Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Mind uploading

Creat de VreauSaCunosc, Ianuarie 03, 2011, 09:07:42 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

VreauSaCunosc

Am ramas surprins,poate chiar socat dupa ce am citit acest articol dupa wkipedia: http://en.wikipedia.org/wiki/Mind_uploading
Chestia este aproape functionala in teorie,dar in practica este posibil sa mai asteptam si cateva sute de ani,cu toate ca cei mai optimisti oameni de stiinta pretind ca in cativa zeci de ani se va putea realiza transferul asta.
Avem proiectul(schita),dar nu avem MOMENTAN materialele(tehnologia/computerele super puternice).
E doar o chestiune de timp ca acest proiect sa devina realizabil,cand zic ,,chestiune de timp" poate insemna si sute de ani.
Ce parere aveti?

Adi

Inainte de a ne da noi cu parerea, este bine ca tu sa prezinti in propriile cuvinte despre care "asta" e vorba. Sigur, ne dai link la Wikipedia, dar spunand tu in cuvintele tale ne scutesti de un efort pentru inceput si apoi ne demonstrezi ca tu insuti stii despre ce vorbesti. In plus, cand vrei sa vinzi o idee cuiva (si tu vrei sa ne vinzi noua ideea ca merita sa citim acel articol de pe Wikipedia si sa mai si scriem despre el) trebuie sa ne trezesti interesul intai. Si asta o faci spunand tu ce e acel lucru si de ce e important, concis, in 2-3 randuri. Pana nu o faci tu, nu te astepta sa o faca si altii. Te asteptam asadar cu completarea.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

VreauSaCunosc

#2
Scuzati-ma va rog  :'(
Pai este vorba de procesul de scanare si cartografiere a creierului in detaliu si copierea starii lui intr-un sistem informatic sau alt dispozitiv de calcul.De exemplu se poate transfera informatia intr-un nou creier mai tanar cand cel vechi se aproapie de sfarsit,sau pur si simplu o transferam intr-un computer.Adica intr-un cuvant transferam memoria(amintirile) si constiinta in alt creier sau computer,practic se face un Backup.

Adi

Asa mai merge!

Intr-adevar, am citit si pe Wikipedia si pare foarte interesant. Acolo explica foarte bine. In literatura SF am intalnit si eu ideea. Cred ca va mai trece foarte mult timp pana va fi realizata, daca va putea fi realizata vreodata. Deocamdata stiinta inca nu a inteles cum anume in creier sunt stocate memoriile. Si asta e lucrul de baza de reprodus. Apoi vine partea cu a intelege cum un creier gandeste, adica cum acceseaza acele memorii si pe baza lor ia decizii. Desigur, stiinta face progrese in domeniul neurologiei si vom stii mai multe. Dar nu stiu daca 1000 sau 2000 de ani vor fi necesari. Vom vedea.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

VreauSaCunosc

#4
Din pacate noi ne-am nascut prea devreme,daca ne nasteam peste 100-200 de ani aveam ceva sanse de a scapa de acest destin trist si infiorator care este MOARTEA  :-\
Unii sustin ca ar putea fi posibil acest proces chiar si in cativa zeci de ani,dar ma indoiesc.
Oricum cred ca este unul,daca nu cel mai incitant subiect SF la ora actuala.Practic dorinta suprema a unei persoane este nemurirea.
EDIT:Nu stiu Adi daca vom vedea,nu stiu pe ce baza guverneaza NATURA legile vietii,tare mi-e ca dupa moarte O sa fie exact ca,cand dormi si nu visezi nimic,dar cu diferenta ca va fi asa pentru eternitate.Nu stiu daca ne vom mai naste odata sau de un infinit de ori,totul e posibil,nu cunoastem nici 0,1% din natura asta si legile vietii.

cristi

Exista un lucru simplu care trebuie sa fie clar:
Daca ateistii au dreptate, si creierul nostru nu e decat un computer mai performant, toata chestia aia cu minduploading se va face, mai mult, nu e nimic spectacular, e ca o incarcare a memoriei unui computer... Si da, traim vesnic...
Daca insa ateistii sunt niste prosti, si dincolo de funstionarea electrica a creierului, in spatele a ceea ce noi numim senzatie, se afla altceva, de alta natura decat materiala, atunci nu minduploading trebuie sa cautam noi, ci esenta noastra de alta natura...
Rezumat:
1. omu deja atinge usor 100 de ani acum. regula: fara chimicale, sport si ingrijire de sanante
2. toata istoria umanitatii ne spune ca fuga de moarte cautand nemurirea este o prostie... trebuie sa infruntam moartea schimbandu-ne stilul de viata...
3. daca ateistii au dreptate, toate chestiile devin tehnice: minduploading, buton pentru dragoste/ura, memorie fara scoala, etc...
4. da, moartea o experimentam in fiecare noapte cand ne culcam (nu mai stiu cine a spus-o), asa ca, pregateste-te pentru viata!



autor Fizica povestită,
www.stiinta.club

VreauSaCunosc

#6
Cristi,chiar si procesul asta are neajunsul lui,deocamdata nu se stie mai exact daca e copiere sau transfer,insa cu siguranta daca se va copia si transfera in alt creier(computer) acea informatie se va observa daca este tot aceasi fiinta sau este o alta fiinta cu aceleasi amintiri si personalitate,sti cum?...simplu,existenta paralela,sau multipla,cum vrei sa ii spui,adica isi va putea controla ambele corpuri paralel,asta daca este intr-adevar aceasi fiinta,ci nu o copie,cum se intampla de exemplu la clonarea adn-ului,daca NU,inseamna ca este decat o alta copie,nu este aceasi fiinta,ci o alta fiinta cu aceleasi ganduri si personalitate la fel.
Dar totusi,ma frustreaz ca viata este atat de banala,adica sa fim adusi aici fara nici un scop anume.Mi-se pare aiurea ca sa traim,sa citim,sa ne distram,se iubim,sa avem amintiri frumoase ca mai apoi sa murim si sa nu mai stim nimic de toate aceste lucruri,adica numai vad scopul vietii,numai vad motivatie pentru a traii daca tot murim si nu vom mai stii nimic de noi.Adica de ce sa facem toate aceste lucruri daca oricum nu o sa mai aveam niciodata parte de ele,in sensul ca nu ne vom mai aminti trairile.

cristi

vreasusacunosc, inteleg ca ai o varsta la care descperi Universul, si de aceea gandurile nu sunt bine formate. multe din intrebarile tale sunt cu umanitatea de la inceput, altele sunt in ceata ce defineste astazi stiinta. pentru claritate (si pentru invatatura) iata cele doua optiuni mari:

1. Ateism: viata nu are sens, esti o colectie de atomi morti ca si dulapul de langa tine! viseaza existente paralele (se poate), clone (se poate) mindupoloading (se poate), insa nimic din astea nu va da sens vietii tale
2. In spatele durerii unei ciupituri sta senzatia perceputa. Acest proces este dincolo de materie si poate ca ai sansa sa fii mai mult decat dulapul de langa tine...

Nimeni nu stie care e adevarul. Toti care umbla pe aici sau pe la catedra unde asculti lectiile sunt niste prosti. Nimeni nu stie daca 1 sau 2 e adevarat. Asa ca, ridica-te Ioane, ia viata in piept, si da-i tu un sens! Este lucrul pe care il facem cu toti, de mii de ani, singurul lucru pe care il putem face intr-o lume de incertitudine absoluta... Succes!

P.S. Daca maine nu te duci la scoala si meditezi la sensul vietii, sa le spui la profesori ca eu sunt de vina. Iti face bine! Desi scuza cu raceala merge mereu si te scuteste de probleme...
autor Fizica povestită,
www.stiinta.club

Adi

Discutia evolueaza frumos.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

VreauSaCunosc

#9
Din pacate suntem doar niste pioni in acest joc care este NATURA.Suntem sclavii(marionetele) ei,ea ne creeaza,noi ii facem jocu si traim,dar dupa ce murim numai ramanem cu NIMIC,natura ne ia totul,cu toate ca noi jucam dupa legile ei si le respectam(nu ca am avea deocamdata de ales,dar nici nu prea cred ca vom putea fenta vreodata aceasta nemiloasa NATURA).Ori cat as incerca sa meditez cu mine,cand ma gandesc ca peste cativa zeci de ani sunt sortit neexistentei(care este probabil sa fie eterna,si posibil sa ne mai nastem de un infinit de ori) incep sa imi pierd toata motivatia de a mai traii si a mai face lucruri care imi plac,adica la ce bun daca nu voi mai ramane nici macar cu amintirile?
Teoretic daca ne mai nastem odata ar trebuii automat sa ne mai renastem de un infinit de ori,asta deoarece in natura nu exista NOROC sau intamplare,E DOAR O CHESTIE MATEMATICA care daca sa repetat odata cu siguranta se va mai repeta de un infinit de ori.Universul poate este unul ciclic(adica etern)care se repeta la infinit,unde mai pui probabilitatea existentei altor universe paralele sau alte universe aflate in spatiul nostru.Totul este neclar,niciodata nu ne vom putea depasi conditia.

Adi

Interesanta ideea ca am fi sclavii Naturii. Pai da, sunt niste legi ale fizicii la care suntem toti prizonieri. Dar aceste legi ne dau liberul arbitru, putem face alegeri, ceva ce organismele fara constiinta nu pot face. Eu zic ca suntem totusi norocosi, cel putin noi oamenii.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

VreauSaCunosc

Avem partial liber arbitru...asta deoarece fiecare stim ca pana la urma suntem sortiti unui singur destin(MOARTEA/Neexistenta) :'(

VreauSaCunosc

#12
Fizic nu murim niciodata,nimic nu se pierde,nici macar caldura,care trece de la locurile(lucrurile) mai calde la cele mai reci,dar noi NU suntem MATERIA(ENERGIA) CI efectul ei intr-un anumit contest,un anumit aranjament,asta prornind de la atomi,molecule,adn pana la reteaua neuronala.Dupa moarte toate aceste lucruri se dezintegreaza(destabilizeaza),asta daca bineinteles nu este criogenizat la putin timp dupa deces,si deci  daca demontezi acest puzzle care este cauza mintii umane,dispare si fiinta(constiinta).Teoretic daca recreezi(reconstruiesti) cu fidelitate acest puzzle de la cel mai mic detaliu pana la cel mai mare,se poate reinvia fiinta,dar e decat o teorie,in practica poti sa te lovesti de alte ziduri,cum ar fi legi ale naturii sau paradoxuri.

Adi

Faptul ca energia din noi se transforma in alta forma de energie si materia din noi in alta forma de materie nu inseamna ca noi nu murim niciodata. Moartea e definita ca momentul sau intervalul de timp in care incenteaza metabolismul (adica schimbul de materie si energie cu exteriorul).
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

123

Problema care se pune este daca, odata cu dezintegrarea "supercomputerului" care e omul, se pierde si informatia pe care acesta o "stocheaza", sau altfel spus, daca informatia poate exista in lipsa unui suport material. Personal cred ca da, tinand cont de faptul ca in momentul zero al Big Bangului (mai precis in secunda 10^-43) informatia exista in lipsa materiei. Banuiesc ca suportul informatiei este energia (eventual energia pura). Daca s-ar putea face un bilant energetic foarte exact la moartea unei persoane, s-ar putea detecta vre-un fel de "energie subtila" (religia o numeste suflet) care sa preia informatia acumulata pe parcursul intregii vieti. Desi stiu ca s-au efectuat multe asemenea experimente, am inteles ca ele nu sunt credibile pentru stiinta, tocmai din cauza faptului ca nu s-a putut realiza bilantul energetic de care vorbeam, intr-un mod riguros din punct de vedere stiintific.