Chimie, biologie, medicină şi antropologie > Chimie organică

Exista whiski artificial facut din petrol?

(1/3) > >>

Adi:
In acest articol foarte bun de la EvZ.ro despre cum se poate data radioactiv daca un vin e facut inainte sau dupa testele nucleare din anii 1940-1960, cercetatoarea Catalina Curceanu spune si ca se poate face whisky artificial din petrol, iar cum petrolul e facut din plante ce au murit acum miliioane de ani, practic el nu mai e deloc radioactiv, si atucni se deosebeste imediat de whiskyul facut recent, care el este radioactiv.

As dori sa inteleg la ce anume se refera cand spune ca whiskyul se poate face si din petrol. Care parte din whisky mai exact si care sunt in mare reactiile chimice necesare?

mircea_p:
Poate o poti intreba pe autoare in privinta unei surse.
Eu nu am gasit inca nici o referire la asa ceva.
Ar putea fi vorba de un fel de "esenta" care se adauga la amestecul de apa si alcool, de genul esentelor sintetice de rom, vanilie, etc.

Adi:
Mersi pentru raspuns, asa o sa fac.

Adi:
Catalina Curceanu, autoarea articolului de mai sus, zice ca a luat informatia din cartea "Fizica pentru viitori presedinti", de R. Muller.

http://muller.lbl.gov/teaching/physics10/pffp.html

mircea_p:
Multumesc pentru informatie. Acum m-am lamurit. Ei se refera la alcoolul facut din petrol, despre care spun ca ar fi ilegal.
Cum se poate face whiskey din alcool (din petrol sau fermentatie) nu se mentioneaza. Probabil e secret profesional. ;)
Ei doar spun ca in US se testeaza bauturile alcoolice pentru a detecta daca contin alcool din petrol. Nici ei nu stiu de ce ala din petrol e ilegal.

Sigur, daca alcoolul e din petrol bautura nu s-a obtinut prin distilare din cereale sau fructe, deci e "falsa".
Dar reversul nu e neaparat adevarat. Poti folosi alcool din porumb (de exemplu)  pentru a face bauturi false sau lichioruri veritabile (visinata de exemplu).

Si ca o paranteza, mi se pare o carte excelenta de fizica introductiva. Un stil foarte atractiv si interesant.
Unele capitole sant disponibile ca PDF pe site-ul dat de Adi mai sus; inclusiv capitoul "Radioactivity" care contine informatiile cu privire la alcoolul din petrol plus multe altele.

Navigare

[0] Indexul de Mesaje

[#] Pagina următoare

Du-te la versiunea completă