Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Intrebari despre "infinit"

Creat de Electron, Mai 24, 2008, 04:11:56 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

kamaluh

#75
Citat
Cam in tot ce spui iti dau dreptate dar nu si in cazul 8 impartit la zero..........
8 impartit la zero se stie foarte clar ca da infinit........Zero impartit la zero nu se stie cat da deoarece este nedeterminare asa cum rezulta din egalitatea 0=0 x a unde x=ori (inmultit) deci 0/0=a adica nedeterminare unde a este un numar oarecare real sau complex sau transcendental la alegere......

Daca te referi la limite de siruri intradevar ai dreptate cu privire la 8 impartit la 0, eu ma refeream la numarul 8 impartit la 0 care da nedeterminare
tot in stilul tau daca iau 8:0=x  echivalent cu 8=x*0 de aici 8=0 si sti ca ecuatiile de genul asta nu au nici o solutie , eu o vad tot nedeterminare.
Oricum si infinit daca ar da 8:0 , sa nu uitam ca infinit nu reprezinta un numar ci este o conventie.

Electron

Citat din: A.Mot din Aprilie 26, 2011, 05:59:33 PM
Cam in tot ce spui iti dau dreptate dar nu si in cazul 8 impartit la zero..........
8 impartit la zero se stie foarte clar ca da infinit........
Serios? Ai si o demonstratie pentru asta?

CitatZero impartit la zero nu se stie cat da deoarece este nedeterminare asa cum rezulta din egalitatea 0=0 x a unde x=ori (inmultit) deci 0/0=a adica nedeterminare unde a este un numar oarecare real sau complex sau transcendental la alegere......
Din 0=0*a nu rezulta ca 0/0=a. De unde scoti aberatiile astea ?

e-
Don't believe everything you think.

Electron

Citat din: kamaluh din Aprilie 26, 2011, 07:28:04 PM
Daca te referi la limite de siruri intradevar ai dreptate cu privire la 8 impartit la 0,
La limitele de la siruri, 8 impartit la (ceva care tinde la) 0, nu este intotdeauna "infinit". De unde scoateti ineptiile astea?

Citateu ma refeream la numarul 8 impartit la 0 care da nedeterminare
Cum sa dea 8 impartit la 0 nedeterminare? Impartirea cu zero nu este definita, ea nu "da" nedeterminare, ea "este" o nedeterminare. Valoarea "nedeterminare" a unei operatii nu exista.

Citattot in stilul tau daca iau 8:0=x  echivalent cu 8=x*0
Cum sa fie echivalent 8:0 = x cu 8=0*x. Unde ai invatat tu asemenea aberatii ?

Citat8=x*0 de aici 8=0 si sti ca ecuatiile de genul asta nu au nici o solutie , eu o vad tot nedeterminare.
Cum obtii din 8=x*0 faptul ca 8 = 0 ?!

CitatOricum si infinit daca ar da 8:0 , sa nu uitam ca infinit nu reprezinta un numar ci este o conventie.
Repet, 8:0 nu "da" nimic, operatia asta nu este definita in matematica.

e-
Don't believe everything you think.

A.Mot-old

#78
Citat din: Electron din Aprilie 26, 2011, 11:03:20 PM
Citat din: A.Mot din Aprilie 26, 2011, 05:59:33 PM
Cam in tot ce spui iti dau dreptate dar nu si in cazul 8 impartit la zero..........
8 impartit la zero se stie foarte clar ca da infinit........
Serios? Ai si o demonstratie pentru asta?

CitatZero impartit la zero nu se stie cat da deoarece este nedeterminare asa cum rezulta din egalitatea 0=0 x a unde x=ori (inmultit) deci 0/0=a adica nedeterminare unde a este un numar oarecare real sau complex sau transcendental la alegere......
Din 0=0*a nu rezulta ca 0/0=a. De unde scoti aberatiile astea ?

e-
Daca a este un numar oarecare atunci cat fac a/(+infinit)?a/(+infinit)=0 si a/(-infinit)=0 dar asta nu inseamna ca a/(+infinit)=a/(-infinit).Cat fac (+infinit)/a?Cat fac (-infinit)/a?
8/0  nu este nedeterminare deoarece 8/(+infinit)=0 de unde rezulta clar ca 8/0=+infinit.Sa stii si tu ca operatiile pot sa aiba sens sau poate sa nu aiba sens dar 8/0 are sensul ca este convenit simbolic ca da +infinit adica este determinat in schimb asa cum am aratat eu 0/0 rezulta ca nu are sens adica este o operatie care da ceva nedeterminat insensul ca ar putea da si valoarea 0,1,2,3,-5,sqrt(2),si etc...... si chiar infinit cu minus sau cu plus..........

Se pare ca nu ai inteles ce am vrut sa spun cu acea demonstratie a lui 0/0 si repet ca 0/0 poate da oricat ceea ce nu are sens adica este nedeterminare...........si sunt mai multe operatii fara sens adica cre prezinta nedeterminare.......asa ca gresesti profund deoarece am vrut sa-i explic celui care a zis ca 8/0 nu se stie cat da ca se stie foarte bine cat da si anume 8/0=+infinit dar asta nu inseamna 8=0*(+infinit) deoarece se stie ca 0*(+infinit) este fara sens adica nedeterminare de acelasi gen cu 0/0.........Las-o asa (ca sa nu zic altfel) ca fizica este fizica si matematica e altceva decat fizica.........
Adevărul Absolut Este Etern!

A.Mot-old

#79
Citat din: Electron din Aprilie 26, 2011, 11:10:47 PM
Citat din: kamaluh din Aprilie 26, 2011, 07:28:04 PM
Daca te referi la limite de siruri intradevar ai dreptate cu privire la 8 impartit la 0,
La limitele de la siruri, 8 impartit la (ceva care tinde la) 0, nu este intotdeauna "infinit". De unde scoateti ineptiile astea?

Citateu ma refeream la numarul 8 impartit la 0 care da nedeterminare
Cum sa dea 8 impartit la 0 nedeterminare? Impartirea cu zero nu este definita, ea nu "da" nedeterminare, ea "este" o nedeterminare. Valoarea "nedeterminare" a unei operatii nu exista.

Citattot in stilul tau daca iau 8:0=x  echivalent cu 8=x*0
Cum sa fie echivalent 8:0 = x cu 8=0*x. Unde ai invatat tu asemenea aberatii ?

Citat8=x*0 de aici 8=0 si sti ca ecuatiile de genul asta nu au nici o solutie , eu o vad tot nedeterminare.
Cum obtii din 8=x*0 faptul ca 8 = 0 ?!

CitatOricum si infinit daca ar da 8:0 , sa nu uitam ca infinit nu reprezinta un numar ci este o conventie.
Repet, 8:0 nu "da" nimic, operatia asta nu este definita in matematica.

e-
Cum adica vrei sa spui ca daca la o limita de siruri se ajunge la 8/0 asta inseamna ca nu este definit?Asta inseamna ca acel sir are limita +infinit si 8/0 este foarte definit ca +infinit...........In cazul ecuatiilor intr-adevar impartirea cu zero duce la aberatii dar asta e altceva......aici nu e vorba de o ecuatie si ca atare 8/0=+infinit.Punct.
8/0 da +infinit si 8/(+infinit) da 0 adica 8/0=+infinit si 8/(+infinit)=0.
Adevărul Absolut Este Etern!

Electron

Citat din: A.Mot din Aprilie 27, 2011, 08:11:37 AM
Daca a este un numar oarecare atunci cat fac a/(+infinit)?
1) Daca a este un numar oarecare, finit: Dat fiind ca "infinit" nu este un numar, aceasta operatie nu se trateaza ca orice impartire din aritmetica. Pentru ea se pune prin conventie ca a/infinit = 0 si atat. Din aceasta conventie nu poti sa "deduci" ca (a/infinit)*infinit = 0 * infinit de exemplu cum fac unii in teoriile lor fabulante pe aici.
2) Pentru a infinit, operatia a/infinit este o nedeterminare. (Nu i se poate atribui nici o vaoare).

Citata/(+infinit)=0 si a/(-infinit)=0
Da, cunosc aceste conventii, pentru a finit.

Citatdar asta nu inseamna ca a/(+infinit)=a/(-infinit).
Cum sa nu insemne acest lucru, pentru a finit? Ambele "fractii" sunt considerate prin conventie egale cu zero (numarul real 0). De ce nu ar fi egale intre ele, conform aceleiasi conventii?

CitatCat fac (+infinit)/a?Cat fac (-infinit)/a?
Pentru a finit si pozitiv, raspunsurile sunt +infinit si respectiv -infinit. Pentru a finit si negativ, raspunsurile sunt -infinit si respectiv +infinit. Aceasta conform conventiilor din matematica. Nu e nimic extraordinar in asta.
Pentru a infinit aceste operratii sunt nedeterminari.

Tot nu am inteles insa ce legatura au aceste intrebari ale tale cu ineptia ta cum ca la limita " 8/ (ceva ce tinde la 0)" este intotdeauna "+infinit".

Citat8/0  nu este nedeterminare deoarece 8/(+infinit)=0 de unde rezulta clar ca 8/0=+infinit.
Faptul ca 8/+infinit este prin conventie egal cu 0 nu implica faptu lca 8/0 = + infinit.
In primul rand pentru ca si 8/-infinit este tot 0 prin conventie, deci deja nu mai putem face aceasta reciproca aberanta.
In al doilea rand, cum faci tu sa ajungi de la 8/+infinit = 0 (corect prin conventie) la 8/0 = infinit (care este o ineptie)? Ce operatii aritmetice faci ca sa "rezulte clar acest lucru"? Ia scrie-le aici sa te vad.

CitatSa stii si tu ca operatiile pot sa aiba sens sau poate sa nu aiba sens dar 8/0 are sensul ca este convenit simbolic ca da +infinit adica este determinat
Te inseli, este "stabilit simbolic" (adica prin conventie) faptul ca 8/+infinit = 0, dar egalitatea pe care o sustii tu nu este convenita cum afirmi, din start pentru ca impartirea cu zero nu este definita in matematica. Ce e asa greu de priceput?

Si pentru ca ai adus in discutie limitele, te rog sa calculezi limita din 8/x, cu x negativ care tinde spre zero. Sa te vad ce rezultat obtii.

Citatin schimb asa cum am aratat eu 0/0 rezulta ca nu are sens adica este o operatie care da ceva nedeterminat insensul ca ar putea da si valoarea 0,1,2,3,-5,sqrt(2),si etc...... si chiar infinit cu minus sau cu plus..........
Impartirea cu zero nu poate "da" nici o valoare, nici 0, nici 1, nici -5 nici infinit nici nimic altceva. De unde tot scoti asemenea aberatii?

Ia te rog demonstreaza aici ca "0/0 poate da 3". Ori demonstrezi, ori admiti ca scrii aberatii in acest sens. Alta iesire nu ai.


CitatSe pare ca nu ai inteles ce am vrut sa spun cu acea demonstratie a lui 0/0 si repet ca 0/0 poate da oricat ceea ce nu are sens adica este nedeterminare.
0/0 nu poate "da" nimic pentru ca impartirea cu zero nu este definita. Astept sa demonstrezi aberatia ca "0/0 poate da 3".

Citatsi sunt mai multe operatii fara sens adica cre prezinta nedeterminare.......
Stiu ca sunt multe operatii fara sens. Ce are asta de-a face cu ineptia ca "0/0 poate da oricat"? Si Soarele e fierbinte, dara asta nu valideaza nici o ineptie din cele pe care le emiti pe aici.

Citatasa ca gresesti profund deoarece am vrut sa-i explic celui care a zis ca 8/0 nu se stie cat da ca se stie foarte bine cat da si anume 8/0=+infinit
Doar ca 8/0 nu "da" nimic pentru ca nu este definita aceasta operatie, nici macar prin conventie.

Citatdar asta nu inseamna 8=0*(+infinit) deoarece se stie ca 0*(+infinit) este fara sens adica nedeterminare de acelasi gen cu 0/0.
Impartirea nedefinita 8/0 nu are legatura cu nedeterminarea 0*(+infinit). Iar nedeterminarea 0*(+infinit) nu este de "acelasi gen" cu 0/0, deoarece cea din urma nu este definita deloc (continand o impartire cu zero).

CitatLas-o asa (ca sa nu zic altfel) ca fizica este fizica si matematica e altceva decat fizica.
Lasa-te tu de emis ineptii, vino cu demonstratii daca esti asa de priceput, si nu-mi spune mie ce sa las si sa nu las necomentat pe acest forum.


e-
Don't believe everything you think.

Electron

Citat din: A.Mot din Aprilie 27, 2011, 08:36:03 AM
Cum adica vrei sa spui ca daca la o limita de siruri se ajunge la 8/0 asta inseamna ca nu este definit?
Impartirea cu numarul real 0 si limita unui sir care se reduce la "8/(ceva care tinde la 0)" sunt doua lucruri complet diferite. Daca le confunzi vei continua sa emiti aberatii si ineptii din ce in ce mai ridicole (cu atat mai ridicole cu cat ti se arata de ce gresesti, dar tu insisti in ignoranta asta a ta).

CitatAsta inseamna ca acel sir are limita +infinit si 8/0 este foarte definit ca +infinit.
Fals. Faptul ca un sir cu forma 8/x; unde x tinde la zero, are uneori limita infinita (cu semn depinzand de semnul lui x) nu inseamna ca operatia de impartire cu zero este definita.

Uite, ia sirul urmator: [tex]a(n) = \frac{8}{ (1/n) * (-1)^n}[/tex]
Acesta este un sir de tipul "8/(ceva care tinde la 0)". Ce limita are acest sir?

CitatIn cazul ecuatiilor intr-adevar impartirea cu zero duce la aberatii dar asta e altceva.
Impartirea cu zero nu "duce la aberatii", ea este nedefinita. Cand afirmi ca "impartirea cu zero poate da oricat" atunci emiti aberatii, dar nu e vina impartirii cu zero, ci e vina ta.

Citat.aici nu e vorba de o ecuatie si ca atare 8/0=+infinit.
Tot afirmi ineptia asta, dar inca astept sa o demonstrezi.

CitatPunct.
Faptul ca tu pui "punct" la aceasta afirmatie fara sa o demonstrezi nu o face mai adevarata.

Citat8/0 da +infinit [...] adica 8/0=+infinit
Fals. Astept sa demonstrezi aceasta ineptie.

Citatsi 8/(+infinit) da 0 [...] adica [...] 8/(+infinit)=0
Corect, prin conventie.


e-
Don't believe everything you think.

A.Mot-old

Eu stiu ca matematicienii spun (si intr-adevar este asa) ca pentru orice numar a real impartirea cu zero nu e permisa dar intodeauna cand ma gandesc la aceasta impartire ma gandesc de fapt la impartirea lui a la un numar b foarte mic adica b tinzand la zero cu b>0 sa zicem si de-aici toate argumentele pro si contra.........
Problema:
Cineva imparte in bucatele mici tinzand la zero o paine atunci cat de mare este numarul de bucatele de paine?Evident ca numarul de bucatele de paine tinde la +infinit.
Sirul a/1,a/(1/2),a/(1/3),..........,a/(1/n),............tinde evident la +/-infinit unde a apartine numerelor reale diferit de zero.Deci prin inductie matematica putem conveni foarte bine ca a/0=+/-infinit dupa cum a este pozitiv sau negativ.De ce a/(+infinit) este definit pentru orice a real si a/0 nu ar putea fi definit unde a este real diferit de zero?

O vreme numarul 1 era considerat numar prim acum se spune ca nu...........Daca numarul 1 nu este prim inseamna ca este compus ceea ce este absurd............asa si cu definirea lu a/0.......eu raman la parerea ca 1 este numar prim si a/0 cu a real diferit de zero este definit ca fiind +/- infinit dupa cum e semnul lui a.........
Pentru "electron":
Niciodata nu am sa spun ca 0/0=3 deoarece 0/0 nu are intr-adevar sens asa cum am demonstrat.......si in cazul limitelor de siruri sau functii se stie cum se rezolva aceste nedeterminari.........Daca a/(+,-infinit)=0 asta inseamna ca a/0=+,-infinit dupa cum a real si diferit de zero este pozitiv sau negativ.Asta este parerea mea si inchei disputa aceasta deoarece avem pareri diferite.Este o diferenta intre cuvantul nedefinit si nedeterminat si ca atare a/0 (cu a real diferit de zero) este perfect determinat chiar daca matematicieni spun ca nu e definit........si daca tu crezi ca a/0 este fara sens adica de genul 0/0,0*infinit,etc.....este parerea ta.....Asa cum am mai spus 0/0 poate fi orcat dar asta este absurd caci s-ar ajunge la absurditatea ca toate numerele sunt egale....... :o >:(
Adevărul Absolut Este Etern!

Electron

Citat din: A.Mot din Aprilie 28, 2011, 09:28:15 AM
Eu stiu ca matematicienii spun (si intr-adevar este asa) ca pentru orice numar a real impartirea cu zero nu e permisa
Faptul ca stii acest lucru, dar ca il ignori in continuare in cele ce afirmi pe aici, nu poate decat sa ma mire.

Citatdar intodeauna cand ma gandesc la aceasta impartire ma gandesc de fapt la impartirea lui a la un numar b foarte mic adica b tinzand la zero cu b>0 sa zicem si de-aici toate argumentele pro si contra.
Cu alte cuvinte admiti ca ceea ce gandesti tu ca un caz particular, nu permite sa generalizesi la orice impartire cu elemente care tind spre zero? Da sau Nu ?

CitatProblema:
Cineva imparte in bucatele mici tinzand la zero o paine atunci cat de mare este numarul de bucatele de paine?Evident ca numarul de bucatele de paine tinde la +infinit.
Perfect de acord. Este insa un caz particular care nu justifica afirmatiile tale generale. Asta incerc sa te fac sa intelegi.

CitatSirul a/1,a/(1/2),a/(1/3),..........,a/(1/n),............tinde evident la +/-infinit unde a apartine numerelor reale diferit de zero.
Corect, cu precizarea ca semnul infinitului este acelasi cu semnul lui a, in acest caz particular.

CitatDeci prin inductie matematica putem conveni foarte bine ca a/0=+/-infinit dupa cum a este pozitiv sau negativ.
Iar abaratii de acest fel? Ia te rog sa prezinti rationamentul prin inductie matematica la care te referi. Repet, daca nu vii cu demonstratia inseamna ca admiti implicit ca aberezi despre aceste lucruri. (A admite direct nu cred ca este nici o sansa ...)

CitatDe ce a/(+infinit) este definit pentru orice a real si a/0 nu ar putea fi definit unde a este real diferit de zero?
Pentru ca exista o conventie (coerenta) cum ca orice numar finit impartit la infinit (adica ceva ce tinde la infinit) este zero (adica are limita 0), in timp ce nu exista nici o conventie posibila coerenta prin care sa dam valori lui a/0. Si nu exista conventie posibila coerenta deoarece dat fiind un numar oarecare a, obtinem lucruri diferite in functie de ce sir care tinde la 0 folosim pentru impartire. La impartirea unei constante cu infinit (ca limita de sir) obtinem mereu 0, nu e nici o problema. Dar la impartirea cu ceva care tinde la 0, rezultatul depinde ce ce e acel ceva care tinde la 0, iar uneori limita nici macar nu exista. Intelegi acest lucru sau nu?

CitatO vreme numarul 1 era considerat numar prim acum se spune ca nu...........Daca numarul 1 nu este prim inseamna ca este compus ceea ce este absurd............asa si cu definirea lu a/0.......eu raman la parerea ca 1 este numar prim si a/0 cu a real diferit de zero este definit ca fiind +/- infinit dupa cum e semnul lui a.........
Ramai la parerea ta, din partea mea. Eu tot ce fac este sa-ti atrag atentia ca aceasta perere este gresita, adica o ineptie matematica si iti spun si de ce este gresita. Ca tu insisti sa afirmi ineptii in continuare, e alegerea ta. Doar n-o sa te oblig sa fii de acord cu mine.

Tot ce voiam sa stiu este ce argumente ai. Dat fiind ca argumentul tau este ceva de genul "nu ma intereseaza ce spun altii, eu am degelete in urechi, cant "tra-la-la-la-la" cat ma tine gura si cred in continuare ceea ce vreau eu sa cred!", atunci e clar si chiar nu are rost sa mai continuam aceasta discutie. Daca asta e modul tau de dezbatere, in primul rand inseamna ca participarea ta pe acest forum nu-ti serveste la absolut nimic (decat sa te dai in spectacol si in ridicol) si in al doilea rand ca nu are rost sa dezbata lumea lucruri cu tine.

CitatPentru "electron":
Niciodata nu am sa spun ca 0/0=3
Pai ai spus-o si ai repetat-o de nenumarate ori. Tu chiar nu stii ce vorbesti? Iata:
Citat din: A.Mot din Aprilie 27, 2011, 08:11:37 AM
[...] asa cum am aratat eu 0/0 rezulta ca nu are sens adica este o operatie care da ceva nedeterminat insensul ca ar putea da si valoarea 0,1,2,3,-5,sqrt(2),si etc...... si chiar infinit cu minus sau cu plus..........
Oare tu chiar ai probleme cu logica elementara? Cand afirmi ca 0/0 'poate da orice valoare' (dupa care precizezi ci cazuri particulare inclusiv 3  ::) ), afirmi efectiv ca "0/0 poate da 3", lucru pe care ori il demonstrezi, ori admiti implicit ca vorbesti aberatii.

Citatdeoarece 0/0 nu are intr-adevar sens asa cum am demonstrat.
In primul rand nu ai demonstrat ca 0/0 nu are sens. Ai afirmat niste aberatii care pe langa ca sunt aberatii, nu au cum sa demonstreze ceva ce e dat prin conventia matematica (conventia prin care impartirea cu zero nu e definita, sau altfel spus, nu are sens). E imposibil sa "demosntrezi" o conventie umana si cu atat mai imposibil e sa o demonstrezi facand afirmatii aberante de genul ca "0/0 poate da oricat". Intelegi sau nu?

Citatsi in cazul limitelor de siruri sau functii se stie cum se rezolva aceste nedeterminari........
De acord, cu precizarea ca exista cazuri in care limitele nici macar nu exista deoarece sirurile nu sunt intotdeauna convergente. (Vezi exemplul meu de mai sus pe care il ignori cu mare lipsa de integritate intelectuala).

Ce se pare ca nu intelegi este ca, dat fiind ca aceste limite depind de alegerea sirului care tinde spre 0, nu se poate extrage o conventie unitara, coerenta, pentru "impartirea cu zero" ceea ce face ca pana in zilele noastre aceasta impartire sa nu fie definita. Dar a nu fi definita e cu totul altceva decat a spune ca 'se stie clar ca impartirea cu zero da infinit' cum ai aberat pe aici de nenumarate ori deja.

CitatDaca a/(+,-infinit)=0 asta inseamna ca a/0=+,-infinit dupa cum a real si diferit de zero este pozitiv sau negativ.
Fals. Asta e o ineptie matematica foarte mare. Faptul ca refuzi sa prezinti o demonstratie pentru asta (fie si din cauza ca nu ai asa ceva) si ca totusi insisti sa afirmi asemenea ineptii, te descalifica de la dezbateri serioase. Aplici credinta oarba in stiinta, ceea ce e o mare greseala. Credinta oarba functioneaza in alte cazuri, dar nu in stiinta.

CitatAsta este parerea mea si inchei disputa aceasta deoarece avem pareri diferite.
Evident ca avem pareri diferite. Diferenta este ca eu am argumente pe care ti le-am prezentat, in timp ce tu ai o parere de care tii orbeste fara sa ai vreun alt argument decat niste cazuri particulare care nu justifica afirmatii generale si ca asa preferi tu sa crezi. Acum e clar si sunt de acord ca e inutil sa continuam aceasta dezbatere. Desi nu ti-a folosit tie la nimic, sper sa foloseasca altora care mai trec pe aici. :)

CitatEste o diferenta intre cuvantul nedefinit si nedeterminat si ca atare a/0 (cu a real diferit de zero) este perfect determinat chiar daca matematicieni spun ca nu e definit.
Da? Si care e acea valoare determinata? Ca tu preferi sa o consideri +/-infinit in functie de semnul lui a, e doar dorinta ta nestramutata, dar care e incoerenta in fata faptului ca acel "0" luat de la limite de sirui poate schimba rezultatul in functie de sirul care tinde la 0 ales. Daca intelegi acest lucru, dar continui sa ai parerea pe care o ai, foarte bine. A ignora lucrurile care nu-ti convin pentru a continua sa crezi ceea ce vrei sa crezi este o practica incompatibila cu stiinta. Asta e tot.


Citatsi daca tu crezi ca a/0 este fara sens adica de genul 0/0,0*infinit,etc.....este parerea ta.....
Am mai spus ca eu 'cred' (adica eu consider) ca a/0 este nedefinit, nu ca ar fi o nedeterminare. Daca vorbim de clase de siruri, "0/0" si "0*infinit" (si altele de acest gen) sunt nedeterminari, pentru ca rezulatul, atunci cand exista, depinde de cazul concret ales. Dar 0/0 unde 0 e numarul real 0, este nedefinit pentru ca operatia contine impartirea cu zero (numarul real zero). Ti-e clara diferenta sau nu?

CitatAsa cum am mai spus 0/0 poate fi orcat dar asta este absurd caci s-ar ajunge la absurditatea ca toate numerele sunt egale.
Daca faptul ca "0/0 poate fi oricat" este absurd, de ce tot repeti ineptia asta?


e-
Don't believe everything you think.

riciu

Sinus (si restul functiilor trigonometrice) de infinit, este banuiesc nedeterminare. Zic bine sau aberez?

Electron

Daca tii cont ca functiile trigonometrice nu sunt definite la infinit, adica nici plus infinit nici minus infinit nu sunt incluse in domeniul lor de definitie, atunci raspunsul este foarte simplu. E ca si cum ai vrea sa calculezi arcsin(4). Nu e indeterminare ci pur si simplu nu poti aplica functia in afara domeniului ei de definitie.

e-
Don't believe everything you think.

HarapAlb

Citat din: riciu din Iulie 15, 2014, 02:08:00 PM
Sinus (si restul functiilor trigonometrice) de infinit, este banuiesc nedeterminare. Zic bine sau aberez?
Poti considera [tex]\underset{x\rightarrow \infty}{\lim}\: \sin(x) [/tex] luand doua subsiruri ce tind spre infinit si vei vedea ca limita nu este intotdeauna aceeasi.

ion adrian

Si uite asa Electron a obtinut ce a dosrit: s-o tineti asa la infinit. Ma mir ca Abel a picat in cursa dar am impresia ca s-a prins si s-a retras.

Si ca sa nu moara nimeni prost dau aici poate ca l-am mai dat (lui Abel o sa -i placa mult) postulatul teoriei numerelor rationabile(autor Ion Nicolescu ): UNUL din numere este in mod obligatoriu ZERO.

Cu asta Ion a rezolvat problemele insurmontabile pe care le-a intampinat axiomatica PEANO.

HarapAlb

Citat din: ion adrian din Iulie 15, 2014, 07:07:14 PM
Si uite asa Electron a obtinut ce a dosrit: s-o tineti asa la infinit. Ma mir ca Abel a picat in cursa dar am impresia ca s-a prins si s-a retras.
Abel pica in multe curse ca asa e el mai naiv de felul lui.

zec

Cand Cantor a zis ca exista infinit mai mare decat infinit si-a pus pe toata lumea in cap inclusiv pe Gauss,deoarece filozofic asociau infinitul cu Dumnezeu si astfel suna cam rau.Mai exact ca ar fi Dumnezeu peste Dumnezeu.A trebuit sa treaca mult timp pana teoria multimilor a lui Cantor sa fie recunoscuta si apreciata ,fapt care a clarificat  notiunile din analiza matematica si altele.Era nevoie de topologie pentru a face diferenta si explicand ceea ce semnifica:
[tex]n\to\inf[/tex] si [tex]x\to\inf[/tex].
Pentru cei care doresc sa afle mai mult aici linkul de pe wikipedia cu Cantor:
http://en.wikipedia.org/wiki/Georg_Cantor