Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Intrebari despre "infinit"

Creat de Electron, Mai 24, 2008, 04:11:56 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

mm


Electron

Pentru ca nu ati indentificat la ce fel de precizare va referiti. Incercati sa fiti mai riguros in exprimare.

e-
Don't believe everything you think.

goldfinger17

Am si eu cateva intrebari,poate mici pentru voi dar mari pentru mine:Daca avem un obiect, pe care il impartim la infinit,rezultatul va da orice diferit de 0?adica vom avea de fiecare data a infinita parte dintr-un obiect?deci infinitul totusi ar putea fi ceva abstract? Am citit o maxima a unui ganditor englez care spunea ceva de genul:"Dumnezeu este punctul tangent intre 0 si infinit".
  Un lucru poate fi redus prin segmentare la infinit ajungand la  un nul absolut?Deci pana la urma ar avea o stransa legatura relatia 0 si infinit (totul si nimic)....Mai ca tare ciudat mai e...:)))

Electron

goldfinger17, bine ai venit.

Te rog pe viitor sa fii mai atent la ortografie, sa incepi propozitiile cu majuscula, sa lasi un spatiu dupa semnele de punctuatie etc, pentru ca altfel mesajele tale sunt greu de citit. Daca vrei sa comunici cu altii trebuie sa arati un minim de respect in acest sens.

Citat din: goldfinger17 din Mai 14, 2009, 10:48:01 AM
Daca avem un obiect, pe care il impartim la infinit,rezultatul va da orice diferit de 0?adica vom avea de fiecare data a infinita parte dintr-un obiect?
Te referi la un obiect ca ceva material, fizic, sau la un obiect conceptual, cum ar fi un segment de dreapta?

Citatdeci infinitul totusi ar putea fi ceva abstract?
Parerea mea este ca infinutul chiar este doar ceva abstract. Ceva practic infinit nu prea s-a gastit pana acum.

CitatAm citit o maxima a unui ganditor englez care spunea ceva de genul:"Dumnezeu este punctul tangent intre 0 si infinit".
Afirmatia despre care vorbesti este ceva legtat de metafizica, de filozofie, nu prea ii vad relevanta in discutiile stiintifice.

CitatUn lucru poate fi redus prin segmentare la infinit ajungand la  un nul absolut?
Nu inteleg ce vrei sa spui. Ce intelegi prin "redus prin segmentare" ? Si ce intelegi tu prin "nul absolut" ?

CitatDeci pana la urma ar avea o stransa legatura relatia 0 si infinit (totul si nimic)....
De obicei "deci" se foloseste pentru a exprima o concluzie. Eu nu prea inteleg ce legatura gasesti tu intre 0 si infinit, si cum rezulta ea ca o concluzie din ce ai zis mai sus. Poti sa fii mai explicit?

CitatMai ca tare ciudat mai e...:)))
Tu doresti sa vorbim serios aici, sau tu ai venit doar ca sa te hlizesti si sa amesteci metafizica in chestiuni unde nu are nici o relevanta?

e-
Don't believe everything you think.

Abel Cavaşi

Citat din: goldfinger17 din Mai 14, 2009, 10:48:01 AMDaca avem un obiect, pe care il impartim la infinit,rezultatul va da orice diferit de 0?
Nu, rezultatul va fi exact zero! Tocmai de aceea, zero ori infinit nu mai este neapărat zero, tocmai de aceea, orice obiect nu este altceva decât o infinitate de nimicuri :D .

Electron

Abel, ai uitat sa precizezi ca asta e teoria ta personala. S-a mai discutat pe aici ca aceasta teorie a ta nu are suport stiintific. Ca sa nu mai amintesc de faptul ca nici tu nu prea esti in stare sa te exprimi in mod riguros, ci faci o amestecatura de metafizica si matematica din care nu iese nimic coerent (in domeniul stiintific).

Oricum, poate ca goldfinger17 va fi multumit de raspunsul si de hlizeala ta.

e-
Don't believe everything you think.

laurentiu

Nici nu am vazut topicul asta pana acum.
In primul rand nu stiu ce cauta la algebra cand infinitul este analiza toata ziua
In al doilea rand apropo de infinit sunt foarte interesante paradoxurile legate de broasca si ahile sau de injumatatirea distantei

Adi

OK, il mut la analiza ... (avem multe articole pe forum, ce nu erau vizibile pentru ca erau unele din multele la temele de diverse ...)
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

valangjed

Eu cred ca notiunea de infinit este ceva abstract,ceva nascut in mintea noastra din faptul ca unde se termina ceva incepe altceva si apoi altceva si astfel nimic nu se termina pentru ca dupa el mai este ceva.De aceea ma gandesc ca infinitul a fost inventat de oameni datorita neputintei de a percepe ideea ca undeva totul se termina sau o ia de la capat.Voi ce parere aveti despre asta?
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

mircea_p

Cred ca vrei sa spui ceva mai mult decat abstract, referitor la infinit.
Asa, orice numar este de fapt ceva abstract, o constructie mentala.
Nu exista numarul doi in natura, ca obiect concret. Exista diferite multimi de doua obiecte si exista realtii (ceva e de doua ori mai mare decat altceva). 

valangjed

Un numar finit este ceva abstract dar se poate asocia cu ceva concret altfel nu vad cum am putea masura marimile fizica.Numarul este expresia cantitatii.Infinitul, in schimb, nu vad cum ar putea fi asociat cu ceva concret,material.
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

mircea_p

Corect, este o diferenta aici. N-am zis ca nu e. Doar ca termenul "abstract" nu e cel mai potrivit pentru a exprima aceasta diferenta.

valangjed

Da ,poate ai dreptate,dar nu cred ca s-ar putea defini "foarte abstract " sau "mai mult decat abstract".Crezi ca s-ar putea?
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

zec

 Discutia  este foarte interesanta si dupa cum se cunoaste matematica in felul ei este o stiinta care in multe momente duce la teme filozofice.Legat de problema aceasta a infinitului lucrurile au stat destul de rau mult timp si mai ales din motive teologice unde infinitul era asociat cu existenta lui dumnezeu.
Un mare matematician pe nume Cantor a pus la punct teoria multimilor specificand pentru prima oara notiunea de cardinal al unei multimi.Prin faptul ca el a zis ca exista mai multe feluri de infinit sau altfel zis exista un infinit mai mare decat alt infinit el a avut de suferit in a prezenta teoria si abia spre finalul vieti teoria sa a fost acceptata .Una din dorintele lui Cantor era sa predea la universitatea din Berlin .Mai concret Cantor a remarcat si precizat faptul ca un interval de numere reale are puterea continuului si practic orice interval de numere reale are la fel de elemente ca si multimea R.
Intr-un fel infinitul e ceva pe care nu il putem masura,ceva fara limita lucru de altfel inteles si acceptat ca existenta deoarece sunt multe lucruri reale la care nu le cunoastem limita ,una din ele fiind universul.
Pe alta parte o idee simpla vine din faptul ca in momentul in care ai o chestie infinita poti face din el multe chestii infinite.In concluzie un proces infinit nu se termina niciodata dar ii putem vedea sa zicem tendinta cum ar fi ceea a impartiri in 2 a unui interval sau comportamentul unui sir.
Totusi teorii ale multimilor si topologiei au rezolvat problema asta si infinitul numai reprezinta o chestiune plina de mister.Oare cine e infinitul asta?E dumnezeu? raspuns nu .Raspunsul este un element in topologia numerelor reale,deci el face parte ca element al unei multimi si in concluzie oare de ce ne stresam??

A.Mot-old

#74
Citat din: kamaluh din Aprilie 26, 2011, 01:00:25 PM
[...]
Cat da 8 impartit la 0 ?Nu se stie, si nici nu se va afla .
[...]
<eliminat parti irelevante pentru raspunsul lui A.Mot>
Cam in tot ce spui iti dau dreptate dar nu si in cazul 8 impartit la zero..........
8 impartit la zero se stie foarte clar ca da +infinit........Zero impartit la zero nu se stie cat da deoarece este nedeterminare asa cum rezulta din egalitatea 0=0 x a unde x=ori (inmultit) deci 0/0=a adica nedeterminare unde a este un numar oarecare real sau complex sau transcendental la alegere......
Adevărul Absolut Este Etern!