Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Să luăm atitudine!

Creat de sumalan dorin, Noiembrie 23, 2010, 03:38:02 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

sumalan dorin

Salutari


Frunzărind pe internet,vrute şi nevrute,am dat peste acest link: http://in.plata-domnului.ro/

Este o campanie,care o consider foarte bună,şi care merită susţinută de cât mai mulţi români.Voi reda un citat de pe site,restul veţi descoperi la faţa locului:

" In Romania sunt 18.300 de biserici; doar 4.700 de scoli generale stau la dispozitia copiilor.

In Romania, in ultimii 15 ani, s-a inaugurat cate o biserica noua la fiecare doua zile; nota de plata fiind achitata, intr-o masura semnificativa, de bugetul de stat sau de catre bugetele locale. In Romania, in aceeasi perioada, din cauza unui buget insuficient alocat Ministerului Educatiei, s-au desfiintat peste 21.000 de unitati de invatamant, echivalent cu disparitia a patru scoli in fiecare zi a fiecarui an!

In Romania se doreste extinderea bazei de impozitare; drept urmare sunt taxate medicamentele, tichetele de cresa si de masa, pensiile. In Romania, cu toate ca se doreste extinderea bazei de impozitare, cultele religioase, desi ofera servicii numeroase si diverse, depasind cu mult oficierea regulata a slujbei, isi desfasoara in voie activitatile lucrative; astfel, sume importante incasate pentru nunti, botezuri, inmormintari, pomeniri, binecuvantari s.a.m.d. scapa de fiscalizare si alimenteaza economia subterana. "

Având în vedere că se pune accent foarte puţin pe ştiinţă în România,promovarea ştiinţei prin toate canale posibile.Şi mai mult se doreşte să se promovoze biserica şi ideile dânsei,susţin campania.Ba mai mult ,dacă stau bine şi mă gândesc,omenirea a progresat şi o să progreseze cu ajutorul ştiinţei nicidecum cu ajutorul religiei.


Link-ul către semnătura on-line: http://www.petitieonline.ro/petitie/semneaza/opriti_saracirea_statului_in_numele_domnului_-p23917051.html

Asta bineînţeles dacă,consideraţi că este mult mai important să se construiască multe multe biserici şi şcolile în care învăţăm să fie derăpănate.Cercetătorii noştri să trăiască pe un salariu de mizerie,iar stimabili noştri popi să trăiască cu un salariu luxos şi alte beneficii. Deoarece preoţi folosesc ceea ce ,cercetătorii descoperă şi nu invers.

Soarele răsare şi apune,de mulţi mulţi mulţi ani,până acum nu s-a oprit nicio clipă din drumul său.


valangjed

Sunt de acord cu tine dar , din pacate , foarte multi romani sunt de acord cuconstruirea de biserici.Traim intr-o tara unde este valabil votul universal .Este chiar constitutional deci nu avem ce face.
Am putea sa facem o petitie catre institutiile statului.Din ce am citit pe diferite site-uri am inteles ca domnul Pavel Corut a facut un astfel de demers.
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.