Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Aranjarea elementelor chimice dupa caracterul metalic sau nemetalic

Creat de Sam, Noiembrie 01, 2010, 09:56:11 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Sam

Nu ma descurc la exercitiul:''Aranjati in ordinea cresterii caracterului nemetalic urmatoarele elemente:P,C,O,Br,F,N'' si ''Care este ordinea cresterii caracterului metalic in cazul elementelor:Mg,Cs,Pb,Ca,K?''
Astept indicatii.Am stabilit ptr fiecare element perioada si grupa,dar mai departe nu ma descurc!!!

Adi

Intai spune-ne concret ce ai facut, adica ce grupa ai stabilit pentru fiecare, cum ai gandit, ce ai invatat la scoala ca este legatura intre gupa si caracterul metalic sau nemetalic, etc.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Sam

 am facut conficut configuratia electronica pt fiecare element:
C  gr.4 per.2
N  GR.5  per .2
P GR.5  per.3
O GR VI per.2
F  gr. VII  per. 2
Br. gr VII per. 4
caract. nemetalic creste in per. de la stg. la dreapta
caract nem. creste in grupa de  jos in sus si mai departe ma incurc

BeeBee

Pentru cele din perioada a 2a este usor, cel mai putin electronegativ fiind cel cu perioada cea mai mica: C < N < O <F. Fosforul este in perioada a 3a si este mai putin electronegativ decat toate de mai sus. Bromul este in perioada 4, dar totusi este halogen, si are electronegativitate mare. Estimez ca este intre C si N. Poti concret sa verifici cautand valorile electronegativitatii pe scara Pauling.  :-\

Sam


Adi

Citat din: Sam din Noiembrie 02, 2010, 12:24:03 AM
SI P ?
VREAU SA ORDONEZ TOATE ELEMENTELE

Nu mai scrie cu majuscule, e obositor la citit si in limbajul de pe internet inseamna ca tipi acele cuvinte.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

BeeBee

P este simbolul pentru fosfor.  ::) uite ce e, iti propun sa inveti mai intai teoria bine si simbolurile chimice. Deduc ca esti clasa a 7a. Daca ai intrebari, poti solicita profesorul de la clasa. Noi nu rezolvam temele, ajutam elevii sa inteleaga ce li se cere si teoria care ii ajuta la rezolvarea problemelor pe munca lor proprie.

mircea_p

Citat din: Sam din Noiembrie 02, 2010, 12:24:03 AM
SI P ?
VREAU SA ORDONEZ TOATE ELEMENTELE
Uite aici un tabel cu electronegativitatea pentru multe elemente. Nu cred ca se cunosc valorile chiar pentru toate.

http://en.wikipedia.org/wiki/Electronegativity
Cred ca tabelul e util si ca sa verifici aplicarea regulile pe care probabil le-ati studiat in clasa (si eventual exceptii de la reguli).
Succes.


chimistul

Salut!

Citat:P,C,O,Br,F,N'' si ''Care este ordinea cresterii caracterului metalic in cazul elementelor:Mg,Cs,Pb,Ca,K?''

caracterul metalic creste in perioada de la stanga la dreapta si in grupa de sus in jos.
caracterul nemetalic creste in perioada de la dreapta la stanga si in grupa de jos in sus.


Pb, Ca, Mg, K, Cs --------------> creste

C, P, N, O, Br, F ---------------> creste

princess

exista si seria Beketov-Volta care te ajuta :

Li k Ba Ca Na Mg Al Zn Fe Cd Co Ni Sn Pb H Cu Hg Ag Pt Au

Electron

Don't believe everything you think.

chimistul

Citatexista si seria Beketov-Volta care te ajuta :

Li k Ba Ca Na Mg Al Zn Fe Cd Co Ni Sn Pb H Cu Hg Ag Pt Au

interesant! Ca mai reactiv decat Na. nice!

BeeBee

Citat din: chimistul din Noiembrie 02, 2010, 01:05:23 PM
Salut!

Citat:P,C,O,Br,F,N'' si ''Care este ordinea cresterii caracterului metalic in cazul elementelor:Mg,Cs,Pb,Ca,K?''

caracterul metalic creste in perioada de la stanga la dreapta si in grupa de sus in jos.
caracterul nemetalic creste in perioada de la dreapta la stanga si in grupa de jos in sus.


Pb, Ca, Mg, K, Cs --------------> creste

C, P, N, O, Br, F ---------------> creste



Si carbonul mai putin electronegativ decat fosforul? Si mai interesant! Privind electronegativitatile de la C, P, N, O, Br, F, problema devine una de comparare de valori. (2,19 - P, 2,55 - C, 2,96 - Br, 3,04 - N, 3,44 - O, 3,98 - F). O fi 2,19 mai mare decat 2,55 acum, nu stiu.. :D