Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Descoperire: O noua forma de viata pe Terra ce uziteaza arseniu in loc de fosfor

Creat de Adi, Decembrie 02, 2010, 10:15:11 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Iulia3

Eu nu am mai facut chimie in romaneste de vreo 7 ani, dar in engleza se zice Arsenic la elementul chimic... asa ca am banuit ca si in romana e la fel  ;D Poate de asta toate traducerile in romana au arsenic in loc de arsen.

Adi

Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

vikingul

Citat din: Adi din Decembrie 02, 2010, 10:15:11 PM
Astazi NASA a dat un comunicat de presa in care anunta descoperirea urmatoare din astrobiologie.

Intr-un lac de pe Terra a unei forme noi de viata, care in loc de fosfor ca unul din elementele chimice de baza ale biochimiei sale foloseste arsenic, un element chimic care este otravitor (toxic) pentru formele de viata obisnuite de pe Terra. NASA spune astfel ca a fost descoperita o forma de viata altfel decat formele de viata asa cum le stim noi si sugereaza ca exista posibilitati mai mari decat se credea pana acum ca si pe alte planete din alte sisteme solare viata sa evolueze.

In ultimele doua zile a fost o nebunie in presa internationala si romaneasca cu speculatii cu privire la ce ar fi putut spune NASA. Tabloidul britanic The Sun a anuntat descoperirea cu o zi inainte. Comunicatul de presa de la NASA a venit astazi.

Va invit sa discutam aici despre fenomen, sa in analizam critic, ca intr-o mica "seara virtuala de stiinta".

Hai mai intai sa dam surse ale acestei stiri:

Hotnews.ro

Adevarul.ro

EvZ.ro

Realitatea.NET

Eu unul, cel putin din presa romaneasca, nu am inteles totul.

- Cercetarea a fost realizata chiar de de NASA? Au departament de (astro)biologie? Daca da, oamenii aia unde au fizic biroul? La o universitate si colaboreaza cu NASA asa cum eu sunt la o universitate si colaborez cu laboratorul Fermilab, sau au fizic birourile la NASA? Chiar, unde e sediul oficial al NASA? Sau are mai multe, sa zicem macar si pe coasta de est si pe coasta de vest?

- Hotnews spune ca noua forma de viata are alt tip de ADN. Adevarul zice ca de fapt forma de viata e cam cat un ADN si atat. Nu imi vine a crede nici una din ele. Sigur, ADN-ul e diferit de la fiecare bacterie la alta bacterie. Dar tot ADN e, cu mici diferente. Adica diferente sunt, dar e greu de cuantificat de cat diferite sunt. Totusi, exista o cuantificare? Iar a zice ca bacteria e doar ADN, cum zice Adevarul, asta mi se pare fals. O bacterie are nevoie de membrana, de masa celulara, cu ribozomi si toate alea. ADN-ul e doar in nucleu. Altfel nu ar fi celula. Din cate stiu doar virusurile sunt doar material genetic si pana si ele sunt ARN, nu ADN.

- Nu stiu de ce NASA insista ca e viata extraterestra. E viata terestra toata ziua, dar diferita de viata asa cum o stim noi.

- Bun, e diferita dar cum? Unele siteuri zic ca viata cum o stim noi e bazata pe vreo sase elemente (oxigen, carbon, hidrogen, etc, dar si fosfor, iar fosforul este cheia, caci are 5 covalente, nu doar patru, iar atunci poate lega intre ele grupuri mari de elemente organice (care si ele sunt mari caci carbonul are patru valente si poate lega intre ele oxigen si hidrogen foarte usor)). Bun, si atunci unele ziare zic ca fosforul 5-valent este inlocuit de arseniu, care dupa ce m-am uitat in tabelul periodic (un site foarte bun romanesc in Flash este aici) am vazut ca e in aceeasi perioada cu fosforul, dar cu un rand mai jos. Deci are perfect sens. Totusi, alte siteuri romanesti zic ca foloseste doar arsenic, fara celelalte elemente gen oxigen, carbon. Cum ar fi posibil asta, doar asa din arseniu? Atunci ar fi doar un cristal de arseniu, nu o forma de eviata? Asadar prima varianta imi pare plauzibila.

Bun, acum voi ce ati inteles? Ne putem ajuta unii pe altii.

Mersi!
Virusurile pot avea si ADN cat si ARN si sunt alcatuite dintr-o capsula proteica si unul din cei doi atomi,nu trebuie confundate cu viroizi sau prioni.Viroizi sunt alcatuiti doar dintr-un acid nucleic iar prioni doar din proteine.Prioni produc boala vacii nebune.
Daca pe alta planeta nu ar exista fosfor care sa poata fi folosit aceste bacterii ar folosi arsenul de aceea sunt numite ,,extraterestre,,plus ca daca vezi asa articol esti mai interesat iti trezeste curiozitatea.Un organism nu poate trai doar cu arsen cine o scris asta nu are nici o idee despre biologie.
       Si da NASA are departament de astrobiologie.
   Am auzit ca sar putea sa existe organisme care in loc de carbon sa contina siliciu.