Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Despre vasc ...

Creat de Adi, Decembrie 31, 2010, 08:44:31 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Adi

Acum de Revelion e obiceiul de a avea o crenguta de vasc in casa pentru a aduce noroc. Iar tinerii trebuie sa se sarute daca ajung sub vasc. Vad la stiri ca ei zic ca de fapt e o traditie importanta. Si vad ca se vand crengute de vasc peste tot, la cam 2 lei crenguta. Bun, acum intrebarile mele.

1. Planta asta vasc creste si in Romania? Daca da, unde si cat de des e intalnita? Astfel, noi importam aceste crengute sau sunt luate din padurile din Romania?

2. Din ce tara e importata aceasta traditie de a avea vasc in casa de Revelion?

3. Care este numele latin al vascului? Poate asa pot cauta informatii despre el in engleza.

Mersi si sa aveti un Revelion fericit!

Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

AlexandruLazar

1. Da, de fapt nu ştiu dacă e vreun loc, cel puţin în emisfera nordică, unde nu creşte cel puţin o specie de vâsc. E o plantă parazită care trăieşte cam pe orice copac care poate creşte în pădure. E uşor de găsit dar trebuie să te caţeri.

2. Ţinând cont că tradiţia e practic universală în ţările vorbitoare de limbă engleză dar destul de rar întâlnită în rest, aş zice că din una din ele; tradiţia este însă de origine europeană (deci nu e luată din America odată cu Halloween-ul ;D). Totuşi, vine pe un fond mitologic deja existent -- în toată Europa există tradiţii legate de vâsc, chiar dacă nu fix asta, deci împrumutul nu se face greu fiindcă populaţia e deja receptivă la planta asta. Şi românii au o grămdă de tradiţii legate de vâsc.

3. În Europa e o specie care se cheamă Viscum album. În SUA se foloseşte altă specie de vâsc numită Phoradendron serotinum (cu menţiunea că ultimul a fost recent mutat din familia vâscului, deci... practic nu cred că mai e vâsc ;D)

Darro

European mistletoe, Viscum album, figured prominently in Greek mythology, and is believed to be The Golden Bough of Aeneas, ancestor of the Romans.[9]

In the 13th century Prose Edda, due to the scheming of Loki, the god Baldr is killed by his brother, the blind god Höðr, by way of a mistletoe projectile, despite the attempts of Baldr's mother, the goddess Frigg, to have all living things and inanimate objects swear an oath not to hurt Baldr after Baldr had troubling dreams of his death. Frigg was unable to get an oath from mistletoe, because "it seemed too young" to demand an oath from.[10] In the Gesta Danorum version of the story, Baldr and Höðr are rival suitors, and Höðr kills Baldr with a sword named Mistilteinn (Old Norse "mistletoe"). In addition, a sword by the same name appears in various other Norse legends.

In cultures across pre-Christian Europe, mistletoe was seen as a representation of divine male essence (and thus romance, fertility and vitality), possibly due to a resemblance between the berries and semen.[11][12]

Mistletoe postcard, circa 1900

According to Pliny the Elder, the Celts considered it a remedy for barrenness in animals and an antidote to poison.[13]

Mistletoe is commonly used as a Christmas decoration, though such use was rarely alluded to until the 18th century.[14] Viscum album is used in Europe whereas Phoradendron serotinum is used in North America. According to custom, the mistletoe must not touch the ground between its cutting and its removal as the last of Christmas greens at Candlemas; it may remain hanging through the year, often to preserve the house from lightning or fire, until it was replaced the following Christmas Eve.[15] The tradition has spread throughout the English-speaking world but is largely unknown in the rest of Europe.

According to Christmas custom, any two people who meet under a hanging of mistletoe are obliged to kiss. The custom may be of Scandinavian origin.[16] It was described as early as 1820 by Washington Irving in his "The Sketch Book of Geoffrey Crayon":

"The mistletoe is still hung up in farm-houses and kitchens at Christmas, and the young men have the privilege of kissing the girls under it, plucking each time a berry from the bush. When the berries are all plucked the privilege ceases."[17]

Mistletoe (Phoradendron flavescens) is the state floral emblem for the state of Oklahoma. The state did not have an official flower, leaving mistletoe as the assumed state flower until the Oklahoma Rose was designated as such in 2004.[18]

http://en.wikipedia.org/wiki/Mistletoe#Other_uses

Adi

Multumesc mult pentru explicatii la amandoi. Sunt foarte utile. Asa deci, iata ca am aflat ceva nou de aceste sarbatori.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

vikingul

#4
Vascul este planta semi-parazita, nu parazita ea doar extrage cu ajutorul haustorilor apa si sarurile minerale din tulpina plantelor gazde(arbori)si cu acestea isi creeaza substantele organice prin fotosinteza ,spre deosebire de plantele parazite care extrag substantele organice fara a avea nevoie de fotosinteza

Scientia

Interesant. Deci se foloseşte de plante gazdă şi foloseşte şi fotosinteza. Plantă "inteligentă", ca zic aşa...

Adi

Interesanta completare, multumesc!
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

AlexandruLazar

E bine de știut -- explicația mea era trasă din bruma de mitologie pe care o știu și care în mod sigur e mai multă decât cea de biologie, așa că pentru mine (care-s cam analfabet în domeniul ăsta  ;D) orice plantă care crește pe altă plantă e parazită. E bine de știut că nu e așa!

vikingul

respect cunostintele mitologice ca eu nu prea le am pe astea...AS dori sa scriu articole pe acest site dar nu am reusit sa trimit email la adresa mentionata.

AlexandruLazar

Pentru asta cred că cel mai bine iei legătură prin PM cu unul dintre administratori sau moderatori, ei ar trebui să știe cel mai bine cum stă treaba.

vikingul

Citat din: AlexandruLazar din Aprilie 03, 2011, 09:53:11 PM
Pentru asta cred că cel mai bine iei legătură prin PM cu unul dintre administratori sau moderatori, ei ar trebui să știe cel mai bine cum stă treaba.
Ms mult.

Scientia

Citat din: vikingul din Aprilie 03, 2011, 09:30:54 PM
As dori sa scriu articole pe acest site dar nu am reusit sa trimit email la adresa mentionata.

Salut, la ce adresă nu ai reuşit să trimiţi email? Ne poţi scrie admin[at]scientia.ro. Ar trebui să meargă. Ori, desigur, un PM.

În principiu, dacă doreşti să publici pe Scientia, tot ce trebuie să faci este să scrii un articol şi să ni-l trimiţi prin email. Restul facem noi:).

Te aştept deci cu un email prin care să ne spui ce ai de fapt în gând.

Adi

Mi-a dat mie PM si eu i-am spus la ce adresa sa va scrie. Nu stiu de ce nu i-a mers.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

vikingul

incerc sa vad oricum eu nu prea ma pricep la calculatoare...