Rezolvare de probleme / teme pentru acasă > Chimie anorganică

pH solutiilor

(1/2) > >>

chimistaanca:
Buna :), 

Am cateva neclaritati referitoare la felul in care se calculeaza pH-ul unor solutii.
Am inteles ca la un acid tare, [H30+]=Cacid. De exemplu, [H3O+]=Cacid=0,01 M. => pH=2

Dar nu am inteles ce se intampla daca, sa zicem, preparam o solutie de acid clorhidric foarte diluata ( adaugam o picatura de HCl intr-un pahar cu apa) - de exemplu - 10 la -7 sau 10 la -8 M. Atunci, conform formulei, ar insemna sa avem o solutie bazica.  ??? . Stiu ca nu are sens sa faci asa ceva in practica, eu intreb teoretic.

O alta intrebare ar fi daca exista solutii cu pH=0. ( ex: HCl 1M)

Sper ca am fost destul de coerenta si ca ma veti putea ajuta.  ;)

BeeBee:
Pai gandeste-te ce se intampla la dizolvarea in apa a unui acid. Acidul ionizeaza, si cedeaza un proton si se transforma in baza conjugata.
Solventul, adica apa in cazul tau, joaca rol de baza si accepta protonii cedati de acid.
Daca iti amintesti, in apa pura ai echilibrul 2H2O <=> H3O+  + HO-. ( blabla treaba cu produsul ionic al apei, Kw ~ 10-14  ;D ) unde ai pH=7. 

Solutia de acid are deci caracter..acid :)) pentru ca pH este definit ca -lg[H3O+] si tu ai concentratia de H3O+ de la apa plus concentratia ionilor de H3O+ formati din reactia acidului cu apa.

Sper ca ai inteles  :-\

BeeBee:
Si in legatura cu pH-ul 0... in mod evident, matematic poti obtine si pH negativ la orice concentratie de ioni H3O+ mai mare decat 1M. Pe de alta parte, la concentratii mari, chiar si acizii tari nu disociaza complet. Este dificil sa masori experimental un pH negativ, cred... :-\ Pentru o explicatie mai exacta ma voi documenta, oricum eram la capitolul "Chimie analitica" saptamana asta  ;D :D

silvi:
La concentratii foarte mici de acid, pe langa ionii H+ proveniti in urma disocierii acidului (in cazul nostru acid tare => [H+] = Cacid) se ia in calcul si protonii proveniti in procesul de autodisociere a apei, pentru ca sunt concentratii foarte mici, deci comparabile, dar in modul acesta se mentine pH-ul sub 7, matematic, pentru ca totusi.. ai acid in solutie :D
Incearca sa scrii asta numeric si sa ne zici ce a iesit:D.

florin_try:
butterfly, solutia ta este neutra dpdv electric.
Poti scrie o ecuatie matematica de bilant de sarcini care sa reflecte asta? In care mai apoi inlocuiesti conform indicatiilor de mai sus?

Navigare

[0] Indexul de Mesaje

[#] Pagina următoare

Du-te la versiunea completă