Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Sunetele pe care le scoatem pe gura

Creat de Cryss, Noiembrie 24, 2010, 06:08:05 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Cryss

Nu prea am gasit un titlu bun... dar nu conteaza.

Ma gandeam oare cum se aud sunetele care le scoatem pe gura cu adevarat?
De exemplu un caine il auzim cum latra ... asa percepem noi acel latrat dar poate ca el se aude altfel... asa si noi
Poate ca sunetele care le scoatem noi sunt total diferite fata de ce intelegem noi si percepem.

Care e parerea voastra?

Sper ca am postat bine in aceasta sectiune..

Adi

Este deja stiut ca noi ne auzim pe noi diferit de cum ne aud ceilalti. Daca vrei sa vezi cum te aud altii pe tine e suficient sa te inregistrezi si apoi sa te asculti. Nu e diferenta atat de mare pe cat o sugerezi, dar e totusi suprinzatoare. Si explicatia e ca noi auzim sunetele ce se propaga prin corp, prin oase, pe cand ceilalti le aud propagandu-se doar prin aer si atunci fiind deformate mai putin.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Cryss

Sa spunem ca pisica aude ca vaca faca hau  iar noi auzim ca face muu.
Cum ai spus tu ca daca ne inregistram e diferenta mica deoarece tot noi ascultam .
Ma refer la alt animal daca aude la fel exact cum ne auzim pe noi aceleasi sunete sau sunt diferite?

AlexandruLazar

În principiu da, adică per ansamblu se aude cam la fel. În niciun caz nu se pune problema ca vaca să scoată un muget şi un alt animal să-l audă ca pe un tril de păsări. Există însă specii care au o acuitate auditivă foarte bună, în sensul că percep frecvenţe mai înalte decât urechea umană care în principiu pune bară pe la 20-22 kHz şi pe la 20 Hz. Astfel de specii aud ceva armonice superioare, deci aud câteva componente din sunetul vacilor pe care urechea umană nu le aude. Acestea sunt însă în principal cele superioare care oricum se atenuează foarte mult în aer, deci nu se aude prea diferit.

Adi

Asa te poti intreba si daca un caine vede cum vedem si noi, sau o insecta cum vedem noi. Cum anume vede sau aude un animal depinde de creierul sau, cum interpreteaza el informatiile.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

mircea_p

Citat din: Cryss din Noiembrie 24, 2010, 06:08:05 PM
Poate ca sunetele care le scoatem noi sunt total diferite fata de ce intelegem noi si percepem.

Cred ca e o diferenta intre perceptie si intelegere.
Daca lasam perceptia sa fie cumva legata de parametrii fizici ai sunetului, atunci putem spune cate ceva despre cum variaza (sau nu) si cat.
In privinta intelegerii, nu stiu daca putem macar sa speculam in privinta altor specii. Cum poti sa stii ce senzatie ii produce un anumit sunet unui animal? Sau ce "intelege" el din asta. Nici pentru un alt om nu e chiar simplu.
Cred ca nu e imposibil ca sunete cu parametri fizici diferiti sa produca aceeasi senzatie sau "intelegere".

Tudy

Uitandu-ma pe aici mi-a venit o curiozitate... cum ar fi sa gusti culorile,sa vezi sunete.. ?Daca bine imi amintesc cineva afirma ca a experimentat aceste simturi dupa ce a luat LSD!Am sa caut articolul daca sunteti interesati!

Adrian Copilul Minune

Exact asta si facem: gustam culorile folosindu-ne ochii, vedem sunetele folosindu-ne urechile.