Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

"Pt genii", puncte de vedere personale

Creat de chimistul, Noiembrie 18, 2010, 12:16:51 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

florin_try

Citat din: chimistul din Noiembrie 21, 2010, 09:46:17 AM
Personaj de poveste, studiul dupa Nenitescu nu asigura succesul.

Pai si daca studiul dupa Nenitescu nu asigura succesul, de ce nu am considera si alte carti - precum Clyderman (de exemplu)?

HarapAlb

Citat din: chimistul din Noiembrie 21, 2010, 09:46:17 AM
Personaj de poveste, studiul dupa Nenitescu nu asigura succesul.
Eu zic sa-ti controlezi limbajul. Ai avertisment.

HarapAlb

Citat din: chimistul din Noiembrie 21, 2010, 09:46:17 AM
Daca nu te-ai arunca in picaj in discutie ai vedea ca geniul si printesa au facut tocmai ce imi reprosezi mie. ei au afirmat ca Clydermanu iti asigura succesul si daca citesti cartea aia ajungi olimpic si nu mai ai nevoie de nimic.
Daca recitesti cu atentie ce s-a scris ai sa vezi ca e vorba de o parere strict personala, cea mai radicala afirmatie despre Clyderman fiind Clayden a devenit o necesitate in ultimii ani la olimpiada nationala si la barajul pentru lotul largit. Puteai sa raspunzi argumentat ca Nenitescu e util pentru olimpiada, asa cum a raspuns tery-cane, dar tu vrei sa demonstrezi cu orice mijloace ca olimpicii "ratacitori" sunt nepregatiti, te-au deranjat personal cu ceva anume? Poate intelegi ca ai plasat dezbaterea in plan personal si de aceea nu are relevanta. Pregatirea pentru olimpiada e un proces complex, aici suntem de acord, sunt profesori care ii pregatesc si trebuie sa luam in calcul multi factori cand vorbim de rezultate. Faptul ca nu au obtinut rezultate stralucite este problema echipei care-i pregatesc. Inteleg ca Nenitescu este o carte de capatai (din diverse motive, subiective si/sau obiective), dar asta nu exclude obtinerea de rezultate bune invatand dupa alta carte, de exemplu Clyderman.

Asteptam (la timplu prezent) un dialog la nivel de argumente nu atacuri la persoana, asta este spiritul discutiilor pe acest forum.

Adi

Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

BeeBee

In primul rand este Clayden, nu Clayderman sau Clyderman, care sunt nume pe care nici eu, nici Silvian nu le-am pomenit in postarile anterioare. Pe mine deja ma amuza cum fac unii sapaturi prin rezultate si interpreteaza dupa bunul plac. Ar putea totusi sa faca ceva mai bun cu timpul lor. Pana la urma scopul nostru era sa ajutam elevii ce solicita ajutorul pe forum, nu sa ne luam la cearta cu x si y care nu mai au loc in pat de CV-ul cu care dorm noaptea sub perna si care, de bine ce stiu de concursul Nenitescu, se grabesc sa ii faca coliva domnului Schiketanz. :-\
Modul in care este scris tratatul lui Clayden faciliteaza insusirea notiunilor de chimie, iar noi am oferit un sfat personal in care i-am recomandat unui elev ce a postat o intrebare pe site sa incerce si varianta Clayden pe langa Nenitescu, pentru ca fiind scris cu vreo 30-40 de ani dupa Nenitescu are si concepte noi si strategii noi. Multumesc administratorilor pentru suport. Cred totusi ca incercarea voastra de a le explica scopul voluntarilor de pe forum n-o sa aiba succes, in principiu nu prea aveti cu cine sa discutati  ::) Vorba aia - Cainii latra, caravana trece...

Adi

BeeBee, eu sunt complet de acord cu ce ai zis tu. Voi nu ati gresit nimic, ci chimistul s-a simtit ofensat personal si fara motiv. Va mai asteptam pe forum cu explicatii scurte pentru elevi, sper.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

BeeBee


silvi

Citat din: chimistul din Noiembrie 20, 2010, 10:31:12 AM
Salut!

A da! Cred ca am gasit si geniul:

http://www.adevarul.ro/locale/calarasi/Calarasi-_Silvian_Baltac-geniul_din_Oltenita-medaliat_cu_bronz_la_chimie_0_300570034.html


Modest minune mare numai ca da cu stangul in dreptul aici: 

CitatPeste un anumit nivel nu te mai poate ajuta mai nimeni, mă refer la profesorii de liceu. La şcoală se abordează doar programa, nicidecum subiecte de performaţă şi doar studiul individual a făcut ca eu să am astfel de rezultate. M-au ajutat foarte mult şi taberele de chimie la care am participat şi profesorii universitari de la lotul olimpic".


tradus pt prosti: "cand ajungi ca mine nu mai ai de la cine invata. profesorii de liceu sunt zero. eu si clydermanu suntem una. dar totusi desi nu mai am de la cine invata am mai prins una alta prin taberele de chime de la cate un prof universitar mai rasarit. dar lasa ca ajung eu la facultate si atunci chiar nu mai are nimeni ce sa imi explice. maaaama ce modest sunt "

Si gasind si numele am gasit si rezultatele marelui geniu:

BALTAC  N. GEORGE-SILVIAN   LICEUL TEORETIC "NEAGOE BASARAB" OLTENIȚA   CALARASI   352   14.00   10.00   10.00   20.00   10   64.00   80.75   70.70   M      
din max: 20      20       30       20


Deci geniul nostru a scos 6.4 (cu 1 punct din oficiu) adica numai gura de el. prietene las-o moale! cum am zis. mai ai de invatat abia apoi apuca-te si da lectii. si domnilor administratori nu mai bateti apa in piua cu olimpicii. daca participi la olimpiada nu neaparat ca esti si cineva. aici e si dovada si se vede cand dai raspunsuri aiurea copiate de pe winy. dar hei geniul e voluntar pe forum, cum sa dai cu biciul in el cand nu are dreptate. e ridicol. chestie de mentalitate.


asa.. si care e problema ta ce am facut eu, eu macar am mers la 2 olimpiade internationale, pe cand tu in clasa a10a sigur nu ai facut asta.. si este adevarat ce am zis, cu profii de liceu, ti se pare tie ca profesorii de liceu stiu sa explice reactii periciclice (avansat, nu sinteze dien) sau mecanica cuantica? exista cativa, in toata tara, dar ei se pot numara pe degete...
mai bine iti vezi de catalizatorii si de fabrica ta decat sa cauti informatii si sa faci anchete.. e mai productiv.

Imi pare rau ca s-a ajuns aici, am zis decat ca Clayden-ul e mai util ca Nenitescu, si printre altele, este cel mai bun si vandut tratat de chimie organica din lume.
Uite, ghinion ,la concursul nenitescu rezultatele nu se afisaja pe site si nu o sa-ti mai produc frustrari >:).
Cat despre tinutul secret al concursului, cum sugerezi tu, nu mi se pare un concurs atat de important pentru amatorii de chimie, care se duc la locala/judeteana de dragul profesorului de la clasa, pentru ca nivelul de dificultate este foarte ridicat iar cei care intra la practica (in general elevi din lotul national) si iau premii si mentiuni au experienta in domeniu.. si in general.. invata din Clayden.
Iar, in cazul in care Tery-cane citeste pe aici, il/o rog sa stearga postul in care zice ca domnul Schiketanz e mort, este foarte viu, l-am vazut acum 2 zile si sigur nu era o fantoma.




Adi

Iata filmul cu olimpicii si pe Youtube.
http://www.youtube.com/watch?v=krSYdrWlBDM

Am scris la fata ce l-a pus pe facebook, a fost intelegatoare si l-a pus si pe Youtube.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

ibagus


chimistul

#25
Salut!

Citatasa.. si care e problema ta ce am facut eu, eu macar am mers la 2 olimpiade internationale, pe cand tu in clasa a10a sigur nu ai facut asta.. si este adevarat ce am zis, cu profii de liceu, ti se pare tie ca profesorii de liceu stiu sa explice reactii periciclice (avansat, nu sinteze dien) sau mecanica cuantica? exista cativa, in toata tara, dar ei se pot numara pe degete...
mai bine iti vezi de catalizatorii si de fabrica ta decat sa cauti informatii si sa faci anchete.. e mai productiv.

(...) Eu am stiut din clasa a VII-a de ce am vrut sa studiez chimia. Pentru a ajunge sa o practic. Ca si inginer chimist. Diferenta intre mine si tine este ca tu stii teoretic ca A+B---->C+D dar habar nu ai in practica cum se poate face acest lucru. Eu am habar cum se face acest lucru. Asta este diferenta intre un teoretician (fie el si geniu) si un practician. Si eu stiu ca pentru asta trebuie sa cunosti si multe fenomene fizice, sa cunosti automatizare, mecanica, etc, etc. In plus (...) nu este cazul sa ma iei peste picior considerand ca a conduce o fabrica este ceva sub nivelul tau. Dimpotriva este mult deasupra ta. Prin ur

Adi

Chimistule, nu este logic corect sa compari cunostiintele unui licean cu cele ale unui care este in domeniu de peste 20 de ani. La fel de neinelept este a discuta care e mai tare: teoria sau practica, caci e nevoie de amandoua.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

chimistul

#27
Citatsi care e problema ta ce am facut eu, eu macar am mers la 2 olimpiade internationale, pe cand tu in clasa a10a sigur nu ai facut asta.. si este adevarat ce am zis, cu profii de liceu, ti se pare tie ca profesorii de liceu stiu sa explice reactii periciclice (avansat, nu sinteze dien) sau mecanica cuantica? exista cativa, in toata tara, dar ei se pot numara pe degete...

Domnule administrator de ce ma apostrofezi pe mine? Chiar nu vezi sclipirea de geniu de mai sus? (...) desi e mic in sinea lui e atat de mare incat nu mai ii ajunge la nas nici cu prajina. Incepe sa se compare cu titanii. El duce pe umeri toata chimia moderna. Nici un profesor din tara asta ( cu exeptia catorva) nu ii poate lua povara de pe umeri. Chiar incep sa il inteleg pe eminescu. Grea conditia geniului. Mai ales in romania unde tara te vrea prost. Iti dai seama? E inacceptabil. Cum se poate asa ceva? Cum e posibil sa existe profesori in tara asta care sa nu stie sa explice reactii periciclice. Si ma refer aici la chestii avansate nu la sinteze dien. Alea sunt banale. Dar domnule administartor stii ce e si mai interesant? Ca un olimpic de talie internationala care se uita de undeva de sus la un biet inginer chimist ( daca se uita de sus nu e neaparat ca se uita in jos, sper ca ai prins ideea) nu ii poate da raspunsuri la niste probleme simple care nu implica reactii paraciclice si nici mecanica cuantica? Nu e ridicol? Observi acuma de ce nu e bine sa manance geniile orezul nefiert?


chimistul

OK am inteles! Dar la problema mea raspunde cineva? Un olimpic cineva? Hai mai baieti, ajutai un sarman inginer chimist! Va rog eu! Fie-va mila! >:(

BeeBee

Rezolva-ti-le singur, cu atitudinea asta matura nici nu te ajutam nici sa treci strada.