Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

"Pt genii", puncte de vedere personale

Creat de chimistul, Noiembrie 18, 2010, 12:16:51 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

chimistul

HarapAlb: Mesaje fara legatura cu subiectul desprinse din discutia "Pt genii".

Hei olimpicilor! Nici un raspuns? Tot suparati? ;D

Adi

Le-am trimis un mesaj pe facebook invitandu-i sa ajute pe cei doi elevi la celelalte doua probleme de azi. Dar la problema ta au zis clar ca nu vor raspunde, inca de atunci, datorita modului in care te-ai adresat lor, pe care il considera deranjat. Din pacate nu vor aborda problema, cred.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

chimistul

Nu e mai simplu sa vii cu o scuza de genul asta decat sa recunosti ca  nu stii? Iesi cu basmaua curata!  ;D

Adi

Presupui poate gresit ca e o scuza. Gandeste-te ca acesti copii au multe de invatat pentru olimpiade. Nu au timp sa rasupnda la provocarile tuturor, mai ales cand acel cineva le vorbeste pe ton de superioritate cum le vorbesti tu. Efectiv ei nu au ce discuta cu cei din generatia ta. Ti-au spus-o clar.

In alta ordine de idei, cred ca ei vor mai ajuta elevi la teme, doar ca acum ei sunt la un concurs de chimie si nu au internet decat pe celular. Asa mi-au raspuns pe facebook.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

chimistul

#4
CitatPresupui poate gresit ca e o scuza. Gandeste-te ca acesti copii au multe de invatat pentru olimpiade. Nu au timp sa rasupnda la provocarile tuturor, mai ales cand acel cineva le vorbeste pe ton de superioritate cum le vorbesti tu. Efectiv ei nu au ce discuta cu cei din generatia ta. Ti-au spus-o clar.

In alta ordine de idei, cred ca ei vor mai ajuta elevi la teme, doar ca acum ei sunt la un concurs de chimie si nu au internet decat pe celular. Asa mi-au raspuns pe facebook.

Bineinteles ca nu au ce discuta cu cei din generatia mea. Doara ei invata din Clyderman. Intrebarea mea e oare de cand ai devenit domnia ta avocatul lor?

In alta ordine de idei faptul "ca ei vor mai ajuta elevi la teme" suna cam asa..... nu conteaza ca nu mai raspunzi tu are cine....

Zici ca sunt la un concurs de chimie? Oare e cumva concursul national CD NENITESCU? Chiar asa de neimportant e incat nici nu merita sa ii rostesti numele? Bineinteles tu fiind un roman adevarat care ai ajuns departe. Uite vad ca printesa s-a inscris la concurs. Sper ca nu i-a murit pisica de data asta si ca a baut destula apa plata cu lamaie ca sa nu se mai scuze in caz de esec si sper sa scoata macar un 5 in loc de 3. Ar trebui sa ii inveti ca pe acolo pe unde esti tu esecul ti-l asumi nu il motivezi. De, diferenta de mentalitate as zice. Si probabil si geniul nostru in ale chimiei (silvi) este pe acolo  asa ca ne-ar placea sa stim si noi cum il cheama sa vedem ce rezultate a obtinut. Asta ca sa stim si noi daca realizeaza ceva sau doar se bate cu pumnul in piept ca Tarzan degeaba. Si am dori si noi astia din generatia trecuta cu gandirea de genul "tara te vrea prost" sa vedem si noi subiectele si notele obtinite sa stim chiar ii vrem prosti degeaba sau pe buna dreptate. Dar sa facem liniste caci deja baietii in alb lucreaza la proba practica. Bafta!

PS. Pentru cei interesati aici se puteau gasi detaliile de participare dar administratorii forumului si olimpicii vad ca tin sub tacere acest concurs in loc sa il fi popularizat de multa vreme. Pt ei e doar un concurs. LOL

http://nenitescu.zxq.net/index.php

chimistul

#5
Salut!

A da! Cred ca am gasit si geniul:

http://www.adevarul.ro/locale/calarasi/Calarasi-_Silvian_Baltac-geniul_din_Oltenita-medaliat_cu_bronz_la_chimie_0_300570034.html


Modest minune mare numai ca da cu stangul in dreptul aici: 

CitatPeste un anumit nivel nu te mai poate ajuta mai nimeni, mă refer la profesorii de liceu. La şcoală se abordează doar programa, nicidecum subiecte de performaţă şi doar studiul individual a făcut ca eu să am astfel de rezultate. M-au ajutat foarte mult şi taberele de chimie la care am participat şi profesorii universitari de la lotul olimpic".


tradus pt prosti: "cand ajungi ca mine nu mai ai de la cine invata. profesorii de liceu sunt zero. eu si clydermanu suntem una. dar totusi desi nu mai am de la cine invata am mai prins una alta prin taberele de chime de la cate un prof universitar mai rasarit. dar lasa ca ajung eu la facultate si atunci chiar nu mai are nimeni ce sa imi explice. maaaama ce modest sunt "

Si gasind si numele am gasit si rezultatele marelui geniu:

BALTAC  N. GEORGE-SILVIAN   LICEUL TEORETIC "NEAGOE BASARAB" OLTENIȚA   CALARASI   352   14.00   10.00   10.00   20.00   10   64.00   80.75   70.70   M      
din max: 20      20       30       20


Deci geniul nostru a scos 6.4 (cu 1 punct din oficiu) adica numai gura de el. prietene las-o moale! cum am zis. mai ai de invatat abia apoi apuca-te si da lectii. si domnilor administratori nu mai bateti apa in piua cu olimpicii. daca participi la olimpiada nu neaparat ca esti si cineva. aici e si dovada si se vede cand dai raspunsuri aiurea copiate de pe winy. dar hei geniul e voluntar pe forum, cum sa dai cu biciul in el cand nu are dreptate. e ridicol. chestie de mentalitate.

florin_try


chimistule, dar tu chiar nu ai de treaba? ce te tot legi oameni? Vad ca mai nou ai inceput sa ii cauti de ...note...??? dar care e problema ta? exista o problema de discernamint or what?


Adi

florin_ chiar are dreptate. Chimistule, chiar ai facut o obsesie cu asta ... sunt sigur ca nu el a zis ca e geniu, ci jurnalistul, ca sa se laude cu ei. Si mie mi s-au luat interviuri si tot in genul asta au fost puse titlurile, dar nu de mine, ci de jurnalisti ...
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

AlexandruLazar

Eu cred că în condiţiile în care suntem oameni serioşi în cea mai mare parte a timpului, ar trebui să nu ne luăm aşa în serios în timpul liber :).

În particular, chimistule -- acum ca de la juma' de inginer ca mine la inginer full-options ca tine -- încearcă să îţi aduci aminte că ai de-a face cu nişte copii. Toţi am trecut la un moment dat prin faza asta. Că de la cineva cu 30 de ani de vechime în muncă e cel puţin nepotrivit să minimalizeze cariera şi importanţa cuiva ca C.D. Neniţescu sunt de acord -- dar vorbeşti cu nişte puşti care abia fac primii paşi (cu foarte mult succes chiar!) în lumea chimiei şi în mod inevitabil sunt şi puţin infatuaţi. Lasă-i s-ajungă barem la facultate, să aibă de-a face cu nişte probleme serioase şi să-şi spargă dinţii încercând să înţeleagă toate implicaţiile informaţiilor de acolo.

Nu mai lua toată chestia asta aşa personal, e o insultă la adresa mentorului tău venită din partea cuiva care nu are nici cunoştinţele, nici experienţa de care are nevoie ca să poată formula critici concrete la adresa lui.

chimistul

salut!

alexandru nu am nimic personal cu distinsii dar ma deranjeaza situatia. vin doi pusti cu aere de vedeta ( participanti pe la olimpiade nationale) dar cu rezultate egale cu zero ( printesa 3 si geniul 6) si explica "prostimii" de unde sa invete. rezultatele lor ar trebui sa dea de gandit celor care studiaza ca poate clydermanul ala nu e chiar asa cum e lauda. evident ca nici nu infirma ca nu ai putea face performanta. dar sa strigi in gura mare ca nenitescu e depasit trebuie sa ai niste argumente solide. rezultatele lor arata opusul. studiind din altceva nu le-a garantat succesul. deci nu pot sustine ca au dreptate. apoi tery-cane se autosesizeaza despre subiect. cu o directa de dreapta adeministratorul o face praf sustinand ca a plagiat si a copiat fara drepuri de autor texte. ridicol. domnule administrator daca ai vedea CV-ul acestei persoane ti-ai mai revizui cuvintele si pe 90% le-ai inghiti din nou. de ce oare? ca sa sustina doua borne ale directiei pe care trebuie sa le urmeze lumea. polul nord si polul sud dupa sfaturile carora sa ne ghidam. asta e deranjant. si in plus mai apare si personajul lui creanga care ma da afara dar lasa critica administratorului asa in aer. de spiritul de echipa gen ceata lui pitigoi, dai in unul striga doi. imi pare rau ca m-am implicat la sectiunea chimie si la rezolvatul problemelor. cum am mai spus vroiam ca lumea s ainvete sa gandeasca probleme reale din practica si nu genul Fe+S. am 4 probleme formulate asa in 5 minute la care nu raspunde nimeni. motivul au fost jigniti. chgiar tine? e in natura omului sa demonstreze ca stie. si daca ar sti raspunsurile fii sigur ca le-ar da ca sa imi arate cate stiu ei. dar nu raspund ca sa nu arate cate nu stiu inca. cum am mai zis sa copiezi raspunsuri de pe wiky poate oricine. bafta!


Adi

Raspund doar la partea la care te-ai referit la mine si tery-cane. Faptul ca tery-cane are CV mare nu are absolut nici o legatura cu faptul ca a copiat un text de undeva, adica si cineva cu un CV mare poate copia un text de cineva, una nu o exclude pe alta.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

HarapAlb

Citat din: chimistul din Noiembrie 20, 2010, 09:16:05 PM
rezultatele lor ar trebui sa dea de gandit celor care studiaza ca poate clydermanul ala nu e chiar asa cum e lauda. evident ca nici nu infirma ca nu ai putea face performanta. dar sa strigi in gura mare ca nenitescu e depasit trebuie sa ai niste argumente solide. rezultatele lor arata opusul. studiind din altceva nu le-a garantat succesul. deci nu pot sustine ca au dreptate.
Sa inteleg ca studiul dupa Nenitescu asigura succesul ? Daca te framanta asa de tare tema "Nenitescu vs. Clyderman" poti face o recenzie si sa subliniezi plusurile si minusurile celor doua tratate. Nu judeca valoarea unei lucrari dupa rezultatele obtinute, la fel am putea sa facem o statistica a notelor celor care au invatat dupa Nenitescu. Pe de alta parte nu cred ca olimpicii au ales singuri sa studieze dupa Clyderman, de obicei profesorii care-i pregatesc le indica bibliografia. Probabil ca ar trebui sa discuti cu ei, nu cu olimpicii.

Citat din: chimistul din Noiembrie 20, 2010, 09:16:05 PM
am 4 probleme formulate asa in 5 minute la care nu raspunde nimeni. motivul au fost jigniti. chgiar tine? e in natura omului sa demonstreze ca stie. si daca ar sti raspunsurile fii sigur ca le-ar da ca sa imi arate cate stiu ei. dar nu raspund ca sa nu arate cate nu stiu inca. cum am mai zis sa copiezi raspunsuri de pe wiky poate oricine. bafta!

Cred ca ai imagine gresita a activitatii membrilor pe forum. Nu e nimeni obligat sa arate ca stie sau nu stie, participarea este voluntara. Poate au lucruri mai importante de facut decat sa rezolve problemele formulate de tine, te-ai gandit la asta? Daca consideri ca problemele ridicate de tine sunt atat de importante include-le intr-o culegere sau scrie un articol stiintific despre ele, alege-ti niste "adversari" pe masura.

Adi

Complet de acord cu HarapAlb. A pus punctul pe i.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

AlexandruLazar

Citat din: chimistul din Noiembrie 20, 2010, 09:16:05 PM
salut!

alexandru nu am nimic personal cu distinsii dar ma deranjeaza situatia. vin doi pusti cu aere de vedeta ( participanti pe la olimpiade nationale) dar cu rezultate egale cu zero ( printesa 3 si geniul 6) si explica "prostimii" de unde sa invete.

Toţi puştii au aere de vedetă :). Am trecut cu toţii prin etapa asta. O să le treacă aerele după primii doi ani de facultate; dacă nu, după primii doi ani de muncă, exceptând cazul în care se fac profesori. Dacă scopul tău e să le scoţi aerele din cap, mai bine o laşi baltă de pe acum, până nu fac 17-18 ani măcar e fără speranţă ;).

Citatevident ca nici nu infirma ca nu ai putea face performanta. dar sa strigi in gura mare ca nenitescu e depasit trebuie sa ai niste argumente solide.

Vezi mai sus. Când eram de vârsta lor şi eu eram de părere că Shockley a fost un imbecil, că trebuie să fii retardat ca să mai foloseşti tranzistori bipolari sau că programatorii adevăraţi nu folosesc niciodată Pascal. Vine cu vârsta şi dacă te laşi prins în discuţii de nivelul ăsta, toată lumea are de pierdut.

Citatapoi tery-cane se autosesizeaza despre subiect. cu o directa de dreapta adeministratorul o face praf sustinand ca a plagiat si a copiat fara drepuri de autor texte. ridicol. domnule administrator daca ai vedea CV-ul acestei persoane ti-ai mai revizui cuvintele si pe 90% le-ai inghiti din nou.

CV-ul lui tery-cane e una, regulile asumate de comunitatea asta sunt alta. Atâta vreme cât unul din lucrurile asumate de majoritatea celor care ne mai facem veacul pe aici este acela de a educa publicul larg cu intoleranţa vis-a-vis de plagiat, una din reguli este să specifici mereu ce iei şi de unde. Sigur că e câteodată pedant dar e una din reguli şi nu văd de ce ar trebui făcute excepţii pe bază de CV.

Citatam 4 probleme formulate asa in 5 minute la care nu raspunde nimeni. motivul au fost jigniti. chgiar tine? e in natura omului sa demonstreze ca stie.

Tu n-ai avut niciodată în facultate un profesor care avea un curs interesant, aşa, dar pe care nu puteai să-l suporţi  ;D?

chimistul

salut!

CitatSa inteleg ca studiul dupa Nenitescu asigura succesul ? Daca te framanta asa de tare tema "Nenitescu vs. Clyderman" poti face o recenzie si sa subliniezi plusurile si minusurile celor doua tratate. Nu judeca valoarea unei lucrari dupa rezultatele obtinute, la fel am putea sa facem o statistica a notelor celor care au invatat dupa Nenitescu. Pe de alta parte nu cred ca olimpicii au ales singuri sa studieze dupa Clyderman, de obicei profesorii care-i pregatesc le indica bibliografia. Probabil ca ar trebui sa discuti cu ei, nu cu olimpicii.

Personaj de poveste, studiul dupa Nenitescu nu asigura succesul. Sucucesul depinde de mai multi factori printre care si cel uman. Daca nu te-ai arunca in picaj in discutie ai vedea ca geniul si printesa au facut tocmai ce imi reprosezi mie. ei au afirmat ca Clydermanu iti asigura succesul si daca citesti cartea aia ajungi olimpic si nu mai ai nevoie de nimic. tu chiar iti bati joc de republica mister. si nu mai bateti apa in piua incercand sa aratati ca albul e negru si invers. eu nu am sustinut ca nenitescu iti asigura succesul doar ca e o carte valoroasa de care doi pseudoolimpici isi bat joc.   dar voi adminii continuati sa demonstrati contrariul. de impartialitate si de o judecata corecta ati auzit? chiar daca distinsii sunt in echipa de voluntari de pe forum. not nice


cat despre raspunsul la probleme si vezi doamne dreptul de a raspunde sau nu ma faci sa rad. apreciez diplomatia totusi. elegant. e evident cum sta treaba. seamana cu situatiile alea in care prietenii merg la o bere tu ai vrea sa mergi dar le zici ca ai ceva mai important d efacut ca sa nu recunosti ca nu te lasa prietena sau sotia. ar da rau sa spui ca nu te lasa. idem si aici. faina scuza ca noi suntem jigniti si avem altceva mai important de facut. totusi intrebarea ramane. nu trebuie sa il si scrie aici. stiu sau nu stiu raspunsul olimpicii? trebuie sa zica da au ba. sunt raspunsuri in care nu tre sa copiezi nimic de pe wiky sau sa gandesti cumva cine stie ce chestii complicate

@alexandru


da ai dreptate, toti viseaza ca vor ajunge undeva acolo sus dar putini ajung acolo mai multi lucreaza in domeniu iar grosul vor vinde flori in piata.



 Limbaj neadecvat