Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Problema termodinamica/transformare izoterma

Creat de alex09, Noiembrie 14, 2010, 01:52:57 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

alex09

Intr-un vas ci volumul V=1,00 L se afla un gaz ideal la presiunea p0. Cu ajutorul unei pompe cu piston avand volumul V1=9,00 L se scoate gaz pana cand presiunea in vas devine p=(1/100000)p0. Stiind ca temperatura gazului din vas ramane aceeasi in decursul acestei operatii, sa se afle de cate ori se extrage gaz din vas.

sunt in clasa a 10

stiu ca e o transformare izoterma insa ca sa aflu de cate ori se extrage gaz nu stiu ce formula sa folosesc.

VStefan

Pai ai formula transformarii izoterme pV=constant,deci p0*V0=p*V2.De aici rezulta ca V2=p0*V0/p.
Ca sa aflii de cate ori se extrage gaz din vas este suficient sa imparti V2-ul obtinut la V1.
Raspunsul este r=V2/V1=(p0*V)/(p*V1).

alex09

asa am facut si eu. insa la raspunsuri imi da 5 si e formula  N=lg(p0/p):lg(1+v1/v)

alex09


alex09

nu inteleg de unde s-a ajuns la formula cu lg. m-ar putea ajuta cineva?

HarapAlb

Citat din: alex09 din Noiembrie 14, 2010, 07:49:08 PM
nu inteleg de unde s-a ajuns la formula cu lg. m-ar putea ajuta cineva?
Incearca sa urmaresti pas cu pas si scrii in formule (presiune, volum...) ceea ce se intampla cand scoti gaz.

papy_nady

Probabil are legătură cu aplicațiile principiului I al termodinamicii în transformarea izotermă, respectiv variația energiei interne (delta U) este 0. Nu sunt sigură, dar în cazul de față, în formula căldurii, respectiv a lucrului mecanic se folosesc logaritmii:

Q=L= niu*R*T*ln(v final / v initial) sau Q=L= niu*R*T*ln(p inițial / p final).

Nu sunt sigură că asta e rezolvarea bună, nu știu. Și eu sunt tot a 10a și ora trecută am făcut despre transformarea izotermă și principiul I.

alex09

stiu transformarea izoterma si formula lucrului mecanic si al caldurii cu logaritm ,dar nu inteleg ce legatura are lg cu : de cate ori se scoate gaz din vas?

florin_try

#8
Nu are nici o legatura lucru mecanic.

Inainte de a trage de pistonul pompei, gazul se afla doar in recipient
Dupa de tragi de pistonul pompei, gazul se va duce in tot volumul disponibil, care e volumul cilindrului plus volumul pompei. In aceasta destindere a gazului, temperatura e constanta.
Daca e asa, e evident ca presiunea finala a gazului va fi mai mica, caci aceeasi cantitate de gaz ocupa mai mult volum. Cind repeti operatia de destindere a pompei a doua oara, atentie: gazul aflat in pompa la sfirsitul primului pas se elimina afara din sistem. Deci la a doua comprimare ai initial (cind reincepi destinderea pistonului) doar un raport de V/(V+V1) din gazul de la primul pas de compresie.

Trebuie luat pe pasi.
Notam:
V = volumul recipientului inainte de a trage pistonul pompei,
V1 = Volumul pompei
Mai notam:
p0_i = presiunea initiala a gazului inainte de a trage de pistonul probei, la pasul "i"
p_i =  presiunea finala a gazului dupa ce tragem de pistonul probei, la pasul "i" si marim volumul la V

Aplicam legea transformarii izoterme pe citiva pasi:
1) pasul 1: p0_1*V = p_1*(V+V1)
Dupa pasul 1, comprimam din nou pompa dar gazul care e in pompa se elimina afara.
Asa incit presiunea la inceputul pasului 2 sa fie egala cu presiunea finala de la sfirsitul pasului 1.
Repet, asta e posibil deoarece la sfirsitul pasului 1 ai readus pistonul in pozitia initiala si ai eliminat gazul aflat in pistonul pompei.

p0_2 = p_1
2) pasul 2:  p_02*V =  p_2*(V+V1) ; care devine: p_1*V =  p_2*(V+V1) ;
p0_2=p_2
3) Pasul 3:  p_03*V =  p_3*(V+V1) ; care devine: p_2*V =  p_3*(V+V1);
p0_n=p_(n-1)
n) Pasul n:  p_0n*V =  p_n*(V+V1) ; care devine: p_(n-1)*V =  p_n*(V+V1) ;

Scrie ecuatiile de mai sus (sub forma din partea dreapta) una sub alta si inmultestele. Ai sa vezi la p_i se simplica.
Inmultim relatiile de la 1 la n, obtinem dupa ce facem simplicari:
p0_1*Vn= p_n*(V+V1)n
Sau:
p0/p_n = ((V+V1)/V)n

Necunoscuta e "n". Ca sa o rezolvi trebuie sa faci logaritm. Iata deci ca asa apare logaritmul ala.
Daca faci logaritmul ecuatiei de sus obtii:
log(p0/p_n) = n*log(1+V1/V)
De unde obtii imediat n care te intereseaza.


HarapAlb

Citat din: alex09 din Noiembrie 14, 2010, 08:39:11 PM
stiu transformarea izoterma si formula lucrului mecanic si al caldurii cu logaritm ,dar nu inteleg ce legatura are lg cu : de cate ori se scoate gaz din vas?
Nu e de ajuns sa cunosti formula ca sa intelegi fenomenul fizic, incearca sa aplici formula pas cu pas de fiecare data cand se scoate gaz din recipient.

alex09

eu la matematica nu am invata inca logaritmul, insa la fizica am probleme si atunci nu stiam ce legatura are ca nu ne cerea caldura sau lucru mecanic. multumesc foarte mult

florin_try

#11
O rezolvare mai simpla poate fi data din ecuatia de stare a gazelor.
Initial ecuatia de stare este p0*V = N0*R*T
unde p0=presiunea initialq
       T = tempreatura
       R = constanta gazelo
       V = Volumul recipientului
      N0 = Numarul de moli initiali in recipient

In final ecuatia de stare este pf*V = Nf*R*T
   pf = presiunea finala
   Nf = Numarul de moli care mai ramin in final in recipient
  Temperatura e aceeasi ca e izoterma. V e acelasi ca e volumul recipientului\

Raportul intre cele 2 ecuatii de stare este:
p0/pf = N0/Nf   (1)
Tot ce iti trebuie e raportul intre numarul initial si cel final de moli N0/Nf.

Cum calculezi N0/Nf? Am spus ca niste gas se elimina de la un pas de comprimare la altul. La fiecare pas de comprimare elimini din sistem un raport V1/(V+V1) din cit aveai in pasul precedent (adica elimini rportul de gaz ce intra in cilindrul pompei), si mai ramii cu V/(V+V1) din cit aveai la pasul anterior

Dupa primul pas mai ramii cu V/(V+V1)*N0
La 2 pasi mai ramii cu V/(V+V1) * [ cit aveai ramas dupa primul pas] = V/(V+V1) *[ V/(V+V1) *N0 ] = (V/(V+V1)2*N0
La 3 pasi mai ramii cu  V/(V+V1) *[ cit aveai ramas dupa 2 pasi] =  V/(V+V1) *[V/(V+V1) * [ V/(V+V1) *N0 ]] =(V/(V+V1)3*N0

Repetind, ca mai sus ai sa vezi ca la n pasi mai ramii cu:
Nf = (V/(V+V1)n*N0 moli gaz.

Inlocuieste ultima relatie in ecuatia (1) si ai sa obtii imediat ce te interesa.