Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Orasul de pe Luna

Creat de ibagus, Noiembrie 14, 2010, 10:52:54 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

florin_try


Eu cred ca o civilizatie atit de avansata cit sa iasa in spatiu cosmic, nu ar dori sa stea pe nici o planeta sau luna care nu are o atmosfera de gaz proprie deoarece ar fi expusi unui bombardament de meteoriti sau micrometeoriti constant.
Mult mai safe ar fi pe nava lor interstelara.

Nu cred ca o civilizatie poate coloniza o galaxie.

Daca o civilizatie avansata ar intilni o planeta locuibila, m-as astepta sa nu interfere cu nimic in evolutia vietii pe acea planeta, indiferent cit de primitiva ar fi viata si cite alte miliarde de ani i-ar trebui vietii sa evolueze la complex sau inteligenta.

ibagus

 Da nu oare asta e lupta pentru supravietuire? Cel puternic il domina pe cel slab? Eu am dat exemplul cu Luna deoarece e mai aproape de alte planete posibile propice vietii care sunt la milioane de ani lumina.Si multumesc Adi ptr site :)

Adi

Citat din: ibagus din Noiembrie 14, 2010, 09:35:09 PM
Si multumesc Adi ptr site :)

Cu placere. M-as bucura de impresii dupa ce vezi emisiunea. Eu o gasesc foarte interesanta.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Mishulanu

Citat din: florin_ din Noiembrie 14, 2010, 09:20:19 PM
Nu cred ca o civilizatie poate coloniza o galaxie. 
Eu cred ca ar trebui sa fie posibil, considerand avansul tehnologic din urmatoarele mii de ani. Folosind nave capabile sa atinga 20% din viteza luminii, din aproape in aproape, in cateva milioane de ani ar putea fi colonizata o galaxie. Si daca ne gandim ca galaxia noastra are vreo 13 miliarde de ani vechime, si ca este foarte probabil ca alte specii de vietuitoare cel putin la fel de inteligente ca noi sa fi aparut cu destul de mult timp in urma printr-un colt al galaxiei, este posibil ca galaxia sa fie deja colonizata.

CitatDaca o civilizatie avansata ar intilni o planeta locuibila, m-as astepta sa nu interfere cu nimic in evolutia vietii pe acea planeta, indiferent cit de primitiva ar fi viata si cite alte miliarde de ani i-ar trebui vietii sa evolueze la complex sau inteligenta.
Nu stiu daca e chiar asa. Noi suntem cea mai evoluata civilizatie de pe planeta asta si peste tot pe unde ne ducem impingem celelalte forme de viata in pragul extinctiei. Nu stiu cine s-ar opune costruiri unui mall peste o zona ocupata de ceva musuroaie de termite, cu zeci de milioane de mici indivizi. Sa speram ca nu se gandeste nici un Donald Trump extraterestru sa amenajeze un teren de golf interstelar pe planeta noastra :) Parca intr-un episod din Futurama se intampla ceva de genul asta.

sumalan dorin

Salutări


Ca discuţia să fie şi mai interesantă,propun să analizăm următorul aspect:păi să zicem că noi terrani,dorim să colonizăm o planetă,asemenea Terrei din galaxia noastră.

Când se spune :civilizaţie terrană-se referă la toate civilizaţiile care există pe Terra ?sau doar la o anumită civilizaţie care se consideră că este bună?
Citat din: ibagus din Noiembrie 14, 2010, 09:35:09 PM
Da nu oare asta e lupta pentru supravietuire? Cel puternic il domina pe cel slab?

pentru colonizarea unei posibile  planete,ce ar trebui să se schimbe din conştiinţa terranilor?ceea ce spune Ibagus...instictul de supravieţuire,în care cel puternic reuşeste.Sau poate şi cu acest instinct ,colonizarea ar fi posibilă...dar datele problemei ar fi altele.

florin_try

Citat din: Mishulanu din Noiembrie 14, 2010, 10:04:07 PM
Citat din: florin_ din Noiembrie 14, 2010, 09:20:19 PM
Nu cred ca o civilizatie poate coloniza o galaxie. 
Eu cred ca ar trebui sa fie posibil, considerand avansul tehnologic din urmatoarele mii de ani. Folosind nave capabile sa atinga 20% din viteza luminii, din aproape in aproape, in cateva milioane de ani ar putea fi colonizata o galaxie. Si daca ne gandim ca galaxia noastra are vreo 13 miliarde de ani vechime, si ca este foarte probabil ca alte specii de vietuitoare cel putin la fel de inteligente ca noi sa fi aparut cu destul de mult timp in urma printr-un colt al galaxiei, este posibil ca galaxia sa fie deja colonizata.

Iata de ce cred eu ca o civilizatie ce reuseste sa iata in spatiu nu va coloniza o planeta ce are viata pe ea:
1. Motive etice: colonizind o planeta locuibila se va distruge civilizatia indigena ce s-ar putea dezvolta pe acea planeta.
2. Ar putea fi mai interesant de locuit pe nave-mama mari decit pe o planeta. Daca tot au iesit in spatiu, de ce ar mai locui pe planete?
3. Ar trebui ca o galaxie sa fie colonizata de prima civilizatie ce ajunge la inteligenta si la zbor interstelar, in mai putin de 1 miliard de ani.  In cazul in care ar exista minim sute-mii civilizatii inteligente pe galaxie,  galaxia noastra trebuia sa fie deja colonizata de o specie inteligenta.
4. Poate ca materialul genetic al speciilor inteligente limiteaza cumva cit de mult ne putem inmulti (vezi 3).

In acest context as aminti si despre paradoxul Fermi a carui descriere e detaliata in :
http://en.wikipedia.org/wiki/Fermi_paradox

Mishulanu

Citat din: florin_ din Noiembrie 15, 2010, 07:15:38 AM
Iata de ce cred eu ca o civilizatie ce reuseste sa iata in spatiu nu va coloniza o planeta ce are viata pe ea:
1. Motive etice: colonizind o planeta locuibila se va distruge civilizatia indigena ce s-ar putea dezvolta pe acea planeta.
Etica n-a fost o piedica prea mare in intentia oamenilor de a face fel de fel de lucruri. Vezi istoria recenta.(bombe atomice, holocaustul, terorismul, distrugerea popoarelor mai putin avansate pentru exploatarea resurselor, etc.) De unde stim ca civilizatiile extraterestre nu sunt la fel de violente ca noi?

Citat2. Ar putea fi mai interesant de locuit pe nave-mama mari decit pe o planeta. Daca tot au iesit in spatiu, de ce ar mai locui pe planete?
Este o problema tehnica aici. Cu cat nava este mai mare cu atat are nevoie de mai multa energie pentru a se deplasa si pentru a fi construita si intretinuta. Asa, o planeta e deja construita si daca nu o agresam prea tare se poate intretine singura.

Citat3. Ar trebui ca o galaxie sa fie colonizata de prima civilizatie ce ajunge la inteligenta si la zbor interstelar, in mai putin de 1 miliard de ani.  In cazul in care ar exista minim sute-mii civilizatii inteligente pe galaxie,  galaxia noastra trebuia sa fie deja colonizata de o specie inteligenta.
Matematic, pare destul de probabil ca galaxia noastra sa fie deja colonizata de o alta specie avansata. Dar este greu de spus ce intentii poate avea o civilizatie extrem de avansata. Poata ca dupa ce descopera ultimele legi ale naturii si inteleg tot ce este de inteles, isi dau seama ca existenta nu are nici un sens isi fac cu totii harakiri si nu mai ajung sa colonizeze galaxia. Putem doar sa facem presupuneri.

DJAnoniM

Romania e in criza si voi vreti orase pe luna :))

Va dati seama ca noi suntem niste muritori de rand ... nici Becali nu cred ca o sa aiba bani de 3m patrati de luna ... vor fi scumpe transporturile , intretinerea ... E o idee buna de luat in calcul ... dar constructia unui , nu zic oras , unei case , locuibile consta in costuri mari ... transportul materialelor , transportul alimentelor , echipaj etc ...

Cred ca e posibil , cum citisem intr-un post , cu sticla , chiar daca costurile sunt enorme , zic ca se poate ...

RaduH

Pentru alte colonizari nu ne trebuie decat alt tip de propulsie decat motorul racheta.