Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Orasul de pe Luna

Creat de ibagus, Noiembrie 14, 2010, 10:52:54 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

ibagus

 Voi ce credeti este posibla existenta unui astfel de oras? Eu cred ca daca s-ar modifica genetic cateva specii de plante pentru a se putea adapta la conditiile climatice de pe Luna si daca s-ar aduce apa de pe Terra si s-ar folosi un sistem de irigatie prin pamant s-ar putea creea intr-o cupola de sticla un mediu propice vietii...

AlexandruLazar

Cam care crezi că sunt condiţiile climatice de pe lună  ;D?

De putut eu cred că s-ar putea, proiectele făcute pentru asta cândva prin anii '60-'70 erau destul de realiste, şi de fapt impedimentul principal la ele era să ajungă cu toate până acolo -- pe urmă era rezonabil, chiar cu tehnologia de atunci. Treaba este destul de mult uşurată de zona de crepuscul a lunii; în afara ei, diferenţele de temperatură sunt mult prea mari.

Electron

Citat din: AlexandruLazar din Noiembrie 14, 2010, 11:08:54 AM
Treaba este destul de mult uşurată de zona de crepuscul a lunii; în afara ei, diferenţele de temperatură sunt mult prea mari.
Care este "zona de crepuscul a lunii" ?

e-
Don't believe everything you think.

AlexandruLazar

Nu ştiu cât de inspirată e traducerea  ;D.

E vorba de zonele polare care primesc în permanenţă lumină; datorită poziţiei lor, primesc lumină aproape permanent (deci permit folosirea panourilor solare), diferenţele de temperatură nu sunt excesiv de mari (ceea ce uşurează eventualele lucrări de întreţinere necesare la suprafaţă şi nu necesită precauţii speciale pentru aparatura şi instalaţiile de suprafaţă). De asemenea, primind lumină continuă (cu excepţia eclipselor), solul este mereu încălzit, ceea ce uşurează considerabil instalaţiile de climatizare ale construcţiilor subterane.

De regulă, în aparatele electrice şi electronice precum şi în structurile construite, problemele cele mai mari nu vin datorită temperaturilor mari, ci datorită variaţiilor mari de temperatură, mai ales dacă sunt bruşte. Structurile frigorifice de temperaturi foarte scăzute sau cuptoarele de temperaturi înalte pun desigur probleme destul de mari însă nu e ceva ce oamenii nu pot rezolva folosind fel si fel de materiale specifice. Probleme majore intervin atunci când trebuie să acoperi cu ele o gamă de temperaturi de 2-300 de gr. Celsius care se schimbă rapid, cum este cazul trecerilor de la "ziua" la "noaptea" selenară. Neavând o atmosferă densa, Luna nu are aceeaşi inerţie termică pe care o are Pământul.

Apropo de instalaţiile subterane -- domurile de sticlă arată bine în filmele SF dar sunt nepractice pentru aşa ceva. Luna nu are o atmosferă suficient de densă încât să ardă meteoriţii. Orice bolovan, indiferent cât de mic, o să pice pe suprafaţa Lunii. Asta pune probleme şi pentru panourile solare, cu menţiunea că dacă se crapă unul, e mic şi se poate pur şi simplu înlocui, în timp ce un dom de sticlă înalt de 10 metri şi lat de 20 cu o bulă mare de oxigen înăuntru nu se poate trata la fel de uşor  ;D

Electron

Merci pentru detaliere. Intr-adevar traducerea prin "crepuscul" este neadecvata in acest caz.

e-
Don't believe everything you think.

ibagus

Dupa Wikipedia nici scoarta si nici atmosfera Lunii nu au Azot....asta ar fi o problema..In ceea ce priveste meteoritii. niste arme nucleare ar rezolva problema? :D Doar ca nu inteleg de ce nu se investeste mai mult in tehnologii extraspatiale , avand in vedere ca si asa Terra e pe duca..

AlexandruLazar

Problema nu e cu genul de meteoriţi pentru care se gândesc oamenii la arme nucleare (de fapt asteroizi cu fel şi fel de orbite excentrice sau obiecte masive non-planetare). Aceia sunt puţini şi dacă unul vine spre planeta pe care te afli, siguranţa sticlelor, sub formă de domuri sau nu, este printre ultimele priorităţi.

Problema e cu cei mici. Unul cât o piatra ceva mai mare care se repede într-un dom de sticlă cu viteza pe care o are e suficient ca să producă ceva pagube. Nu îţi poţi permite tot felul de microfisuri. Din punctul ăsta de vedere sticla pentru domuri ar avea cam acelaşi nivel de exigenţe ca sticla din care se fac geamurile avioanelor, iar problemele pe care încă le au în industria respectivă (unde trebuie să reziste numai la diferenţele de presiune, ploaie/grindină şi praf, nu la meteoriţi) stau mărturie pentru cât de delicată e problema. Mult mai eficient mi se pare din punctul acesta de vedere o construcţie subterană.

Electron

Citat din: AlexandruLazar din Noiembrie 14, 2010, 01:45:49 PM
Mult mai eficient mi se pare din punctul acesta de vedere o construcţie subterană.
Voiai sa spui "subselenara" nu-i asa ? ;)

e-
Don't believe everything you think.

sumalan dorin

Salutări

Citat din: ibagus din Noiembrie 14, 2010, 12:51:57 PM
... avand in vedere ca si asa Terra e pe duca..

@ Ibagus,poţi te rog frumos să îmi  explici şi mie ce ai vrut să spui prin citatul de mai sus? La ce te-ai referit,climă?poluare?condiţii de trai vitrege?suprapopulare?

De exemplu ,daca ne-am "muta" pe Lună,cu ce s-ar schimba viaţa noastră?am epuizat noi toate resursele naturale de pe Terra,astfel încât să ne schimbăm "domiciliul"?

AlexandruLazar


ibagus

 Nu zic sa ne mutam toti pe luna...dar ziceam ca ar trebui sa se demareze cateva programe de colonizare avand in vedere cresterea demografica a tarilor asiatice si africane si  modificarile climatice. Dupa parerea mea luna ar trebui sa fie doar un test , o incercare , asa cum s-a construit ISS ar trebui sa se gandeasca mai departe. Dar scriind aceste randuri ma gandesc daca nu cumva tarile dezvoltate lucreaza la aceasta problema ,dar in taina pentru ca numai ei sa aiba benefecii in caz de succes. Oricum o sa incerc sa ma implic activ in propagarea acestei idei , ce am pierde daca am incerca..mai mult spatiu nu strica avand in vedere setea de cunoastere a omului , cred ca asta ar fi cea mai mare ralizare a omenirii.

ibagus

 Daca acesta tot este un forum stiintific si banuiesc ca sunt multi experimentati in fizica , ar putea sa imi recomande niste carti in legatura cu problema mai sus mentionata?

Adi

O discutie foarte frumoasa despre colonizarae umana nu doar a Lunii, dar a intregului Univers (!) gasesti in aceasta emisiune video de cam o ora de Alexandru Mironov. Este o prezentare tinuta de el vara asta la tabara anuala de pe o insula din Delta Dunarii Atlantykron.

http://stiintasitehnica.ro/index.php?news=350

Carti despre explorarea spatiala sunt multe, iar cateva din ele sunt mentionate si in film.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

sumalan dorin

o carte ar fi:Creierul lui Broca -Carl Sagan (edt. politică),o găseşti prin biblioteci şi anticariate.


Citat din: ibagus din Noiembrie 14, 2010, 06:26:41 PM
.... cred ca asta ar fi cea mai mare realizare a omenirii.

daaaa,Terrani au colonizat o planetă din Calea Lactee,sună chiar bine.Dar,ca să colonizăm o nouă planetă ,trebuie să descifrăm încă multe enigme ştiinţifice,astfel ca pe posibilele planete să învingem multe greutăţi care ne-ar sta în cale.Bine ,ar fi prea tare ca cineva să facă un catalog al planetelor locuibile şi durata în care pot fi locuite de oameni ( de exemplu,poate om descoperi o planetă care în timplul vieţii noastre ,condiţiile de trai sunt vitrege ,extrem de vitrege-dar poate peste miliarde de ani ,aceea planetă poate deveni locuibilă,cum?păi...numai ştiinţa,poate să răspundă,poate că acum nu,dar mâine,poate da un răspuns ferm).Desigur,ce am spus eu sună ,cam....fantezie traznită,dar cine ştie.

AlexandruLazar

Strict dpdv ştiinţific, colonizarea Lunii ar avea destule câştiguri pentru noi. Nu sub aspectul resurselor -- Luna e destul de săracă în aşa ceva, ci din alte puncte de vedere. De exemplu plasarea unui radiotelescop pe faţa îndepărtată (sau chiar la poli) ar scăpa astronomii de multe bătăi de cap. Şi plasarea unui telescop optic acolo ar fi benefică, deşi asta ar pune ceva mai multe probleme. O serie de procese industriale, cum ar fi cele care necesită centrifugare, ar fi destul de mult uşurate de gravitaţia scăzută. Plus, desigur, câştigurile de experienţă pentru următoarele încercări de acest tip, posibilitatea de a folosi Luna ca bază intermediară pentru diverse misiuni ş.a.m.d..

În ceea ce priveşte colonizarea altor locuri din sistemul solar sau, şi mai şi, a planetelor din alte sisteme solare... eu nu mi-aş ţine respiraţia  ;D