Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Probleme de chimia anorganica cu oxid de magneziu

Creat de ptudor, Noiembrie 06, 2010, 04:20:12 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

cine ma poate ajuta si pe mn cu aceste probleme?

.
0 (0%)
.
0 (0%)

Numărul total de membrii care au votat: 0

ptudor

1) se ard 52,174 g magneziu continand 8% impuritati.cantitatea de oxid  de magneziu rezultata reactioneaza cu apa.masa de produs final de reactie,daca ambele reactii au fost totale este?


2)masa de MgCO3 care trebuie descompusa pt a obtine aceeasi masa de oxid de magneziu ca la prolema 1 esti?

silvi

problemele sunt de-a dreptul banale... noi te ajutam sa intelegi, nu rezolvam teme.
Arata-ne tu ce ai incercat si unde te-ai blocat si dupa incercam sa depanam si sa intelegi.:)

ptudor

pai problema e ca nu prea stiu am fost la profil de sport si nu am lucrat niciodata probleme iar acum sunt la stiintele naturii ai doresc sa invat

BeeBee

Pai gandeste logic, din 52,174 de grame de magneziu, 8% sunt impuritati. inseamna ca doar 92% din masa de magneziu pe care ti-o da in problema arde. Apoi - ce inseamna ardere? Obtii oxid de magneziu, deci reactioneaza cu oxigenul. scrie reactia, proportiile si calculeaza, arata-ne cat ai facut din rezolvare si iti mai dam indicii :)


BeeBee

Bun. Reactia egalata iti da indicii despre raportul, in moli, in care reactioneaza magneziul cu oxigenul, obtinandu-se MgO. Apoi aplici aceiasi pasi pentru reactia oxidului de magneziu cu apa si problema este rezolvata.