Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

"Este un act patriotic sa nu te intorci in tara pana aceasta nu se schimba"

Creat de Adi, Mai 24, 2008, 07:34:49 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Adi

Salut nano2k, zici intreaba foarte bine. Romania este in un cerc vicios. Ideea ar fi ca tara sa faca mai mult (conducerea) si oamenii de rand sa faca mai mult si expertii din straintate sa vina in tara si sa faca mai mult si tot asa ... Pana atunci, nu putem controla ce fac altii, dar putem sugera si influenta. Si putem sa facem noi si sa aratam ca se poate, pentru a fi apoi model si pentru altii.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

nano2k

Citat din: Adi din Septembrie 15, 2008, 09:26:54 PM
Salut nano2k, zici intreaba foarte bine. Romania este in un cerc vicios. Ideea ar fi ca tara sa faca mai mult (conducerea) si oamenii de rand sa faca mai mult si expertii din straintate sa vina in tara si sa faca mai mult si tot asa ... Pana atunci, nu putem controla ce fac altii, dar putem sugera si influenta. Si putem sa facem noi si sa aratam ca se poate, pentru a fi apoi model si pentru altii.

Corect 100%.
Sa-i dam bataie!
...sau... sa continuam! :)

ionut

Citat din: cipri din Septembrie 15, 2008, 03:43:43 PM
Poate ca inainte de toate trebuie altceva clarifica:
Este bine sau rau sa fii patroit?
Il citez pe Kant:
"Act only according to that maxim whereby you can at the same time will that it should become a universal law."
Asa ca poate n-ar trebui sa ne gandim ce sa facem ca sa fie bine pentru patrie, ci sa ne gandim cu sa facem ca ceea ce facem sa fie bine pentru toti, nu numai pentru patria noastra.
Eu cred ca patriotismul poate duce la nationalism, si nationalismul la rasism. Eu cred ca umani trebuie sa fiim si nu patrioti.
Buna,
   Cel putin in teorie, a fi patriot nu inseamna sa tii la tara ta si sa urasti pe altele. A fi patriot inseamna sa ai o legatura sufleteasca privilegiata cu o anumita tara (de regula tara natala) si atat. Patriotismul la care te referi tu, care duce la nationalism si la rasism, nu este un patriotism in adevaratul sens al cuvantului ci aduce mai mult a fanaticism si apare la indivizii mai putin daruiti de natura. Patriotismul este un sentiment pozitiv, nu duce la ura. Asta inteleg eu prin patriotism. Un om capabil sa iubeasca sau sa tina la ceva in adevaratul sens al cuvantului nu ajunge rasist sau nationalist extrem.

nano2k

Citat din: ionut din Septembrie 16, 2008, 09:35:44 AM
Citat din: cipri din Septembrie 15, 2008, 03:43:43 PM
Poate ca inainte de toate trebuie altceva clarifica:
Este bine sau rau sa fii patroit?
Il citez pe Kant:
"Act only according to that maxim whereby you can at the same time will that it should become a universal law."
Asa ca poate n-ar trebui sa ne gandim ce sa facem ca sa fie bine pentru patrie, ci sa ne gandim cu sa facem ca ceea ce facem sa fie bine pentru toti, nu numai pentru patria noastra.
Eu cred ca patriotismul poate duce la nationalism, si nationalismul la rasism. Eu cred ca umani trebuie sa fiim si nu patrioti.
Buna,
   Cel putin in teorie, a fi patriot nu inseamna sa tii la tara ta si sa urasti pe altele. A fi patriot inseamna sa ai o legatura sufleteasca privilegiata cu o anumita tara (de regula tara natala) si atat. Patriotismul la care te referi tu, care duce la nationalism si la rasism, nu este un patriotism in adevaratul sens al cuvantului ci aduce mai mult a fanaticism si apare la indivizii mai putin daruiti de natura. Patriotismul este un sentiment pozitiv, nu duce la ura. Asta inteleg eu prin patriotism. Un om capabil sa iubeasca sau sa tina la ceva in adevaratul sens al cuvantului nu ajunge rasist sau nationalist extrem.

Nici nationalismul nu e negativ. Este firesc sa tii mai mult cu/la cei care vorbesc aceeasi limba cu tine, care au aceleasi traditii, obiceiuri, metehne si chiar defecte.
Nationalismul a primit o nota peiorativa de cand a inceput procesul de globalizare. Nationalismul a fost si este si acum o forta interna care mentine coeziunea unei populatii raspandite pe un anumit areal geografic. Globalismul este o forta externa, opusa nationalismului.
De ex, daca am fi ramas catusi de putin nationalisti, nu ne-am fi vandut petrolul si padurile pe bani de nimic. Cel putin NU pe bani de nimic. Exemplele pot continua.
Este o mare greseala sa bagam in aceeasi oala patriotismul si nationalismul normale cu xenofobia si rasismul si alte lucruri care nu ne fac onoare atat ca fiinte umane, cat si ca natiune.
Insa si aceste notiuni si mai ales fondul lor au fost terfelite in ultimii ani, de aceea suntem o natiune slaba.

HarapAlb

Citat din: Adi din Septembrie 15, 2008, 05:04:47 PMTotusi, acu daca te intorci in tara, risti sa mori in accident de masina, sau risti sa te imbolnavesti la spital de nu stiu ce, si nu ai pista de bicicleta si nu se recicleaza si se copiaza la bac. Nu zisei nimic de bani. Zisei doar de cum devina brusc viata mai grea.

Corect. Trebuia mentionata si problema banilor pentru ca la urma urmei din ce traiesti ? Nu e vorba de salarii exorbitante, insa trebuie sa-ti asiguri un nivel de trai decent pentru ca altfel nu-ti vei putea face meseria. Vrei sa ai 2-3 slujbe simultan ca sa poti plati o chirie, sa-ti intretii familia ??

Mai exista varianta cu stat la camin, ajutoare de la parinti... dar totusi, a trecut vremea studentiei.

ionut

Citat din: HarapAlb din Septembrie 16, 2008, 02:20:20 PM
Citat din: Adi din Septembrie 15, 2008, 05:04:47 PMTotusi, acu daca te intorci in tara, risti sa mori in accident de masina, sau risti sa te imbolnavesti la spital de nu stiu ce, si nu ai pista de bicicleta si nu se recicleaza si se copiaza la bac. Nu zisei nimic de bani. Zisei doar de cum devina brusc viata mai grea.
Corect. Trebuia mentionata si problema banilor pentru ca la urma urmei din ce traiesti ? Nu e vorba de salarii exorbitante, insa trebuie sa-ti asiguri un nivel de trai decent pentru ca altfel nu-ti vei putea face meseria. Vrei sa ai 2-3 slujbe simultan ca sa poti plati o chirie, sa-ti intretii familia ??
Mai exista varianta cu stat la camin, ajutoare de la parinti... dar totusi, a trecut vremea studentiei.
Sunt perfect de acord cu voi. In Romania ai de infruntat o gramada de greutati pe care nu le ai in alte parti. Dar cred ca intoarcerea in Romania sau ramanerea in strainatate depinde de motivele fiecaruia si nu exista o regula pentru toata lumea.

Adi

De acord cu definitia patriotismului lui Ionut. Si cu cea a nationalismului lui nano2k, adica este bun daca este moderat si pe chestii serioase. Pana la urma, fiecare om alege unde traieste dupra criterii proprii si daca isi ajuta tara sau ajuta lumea sau nu ajuta deloc. Noi incercam sa ajutam cat de cat si e un inceput bun.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

inger_demonizat

ma primiti si pe mine in discutie?
uite va dau un exemplu destul de elocvent: eu fac cercetare medicala de vreo 5 ani dar sincer am ajuns sa cred ca e mai bine sa plec dincolo sa incerc sa imi definitivez studiile.....si asta din cauza mentalitatii care este la noi in tara.
eu vreau sa duc termenul de cercetare la un alt nivel la un nivel de studiu aprofundat; in medie pe zi imi acord mai mult de  8 ore de studiu si asta pe langa alte 8 ore de servici.....este un ritm alert de studiu dar care imi aduce multe benefici intelectuale si o mare oboseala psiho-somatica. Pe langa direstia care vreau sa o arat lumii in cea ce priveste cercetarea as dori sa expun si un alt aspect al vietii noastre cotidiene.... fiecare din voi faceti studii si doar studii.....ajutati de parinti....dar cati din voi au stat noptiile si plangeau ca vroiau sa fac niste studii mai evoluate sa fie studenti la universitati de prestigiu din tara si nu numai? Cati dintre voi munceau mai mult de 10 ore pe zi cu gandu la momentu cand intr-o zi se va ivi si accentuez SE VA IVI o ocazie cand ai marele succes de a urma cursurile unei universitati? Cati dintre voi ati fost jigniti de persoane care nu au decat 10 clase? cati dintre voi au dat de o problema din domeniu si ati pierdut multe ore de stres incercand sa rezolvbati problema?
Si toate astea se datoreaza unei conceptii idioate si imi asum toata repsonsabilitatea pentru vorbele pe care le zic.
De mic copil a trebuit sa muncesc sa ma intretin, sa am si eu ceva sa fiu si eu in rand cu lumea ca parintii mei nu aveau poibilitati....cati dintre voi ati invatat la lumina becului de la strada? Nu sunt lucruri spuse la intamplare, sunt adevaruri prin care am trecut si care m-au marcat pentru toata viata si mi-au dat impulsuri de a continua la nesfarsit.....
Prima mea bucurie a fost in clasa a 9 cand am fost catalogat cel mai bun la chimie, fiind rugat sa particip la olimpiada refuzand si asta din modestie, personal cred ca este mult mai etic a ramane in umbra aratand lumii doar cea ce faci si nu persoana de dupa rezultate.....
Imediat dupa acest prim susces m-am lovit de un alt mare esec. Lipsa de informatii, degeaba am eu sau altu talent si e de ajuns asta? Nu cred Cautam febril material de informare, biblioteca devenea o sursa de informatii care se epuizau rapid, acces la internet pe vremea acea nu imi permiteam si asa problemele de care ma loveam m-au determinat a alasao mai moale sapa la abandon si dintr-o fericita intamplare am decis a reveni si de data asta cu ceva mai s[ectaculos de studiat si am ales medicina ca tema principala....povestea ar mai putea continua dar nu e cazu sa o  expun
O spun cu toata convingerea si cu toate riscurile pe care le pot atrage pe urma, la noi in tara degeaba avem oameni capabili, tinere talente, profesori dedicati meseriei daca mentalitatea si traiul nu ne permite sa urmam o cale in viata.
Si aici ma contrazicv un pic: in istoria stiintei se gasesc destule cazuri de persoane care au reusit sa iasa din mizeria morala in care erau. Si tot eu ma combat spunand ca acu  vremurile in care traim au alta semnificatie....
Sper ca aceasta povestioara nu a deranjat si daca da voi incerca a repara cele produse.....
Cu deosebit respect
un om simplu......

Adi

Bine ai venit la discutii. Da, daca vrei cercetare adevarata, trebuie in afara. Caci inveti doar lucrand la proiecte reale, de ultima tehnologie, iar aceasta nu ai in Romania. In rest, trebuie sa iti atrag atentia ca  nu studiem in strainatate ajutati de parinti, ci pe forte proprii si ca si noi a trebuit sa muncim sa ne intretinem la facultate. Succes mult, sa gasesti solutia cea buna!
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

graethel


inger_demonizat

Adi u ai avut un noroc mare dar daca eu eram in locul tau si tu in al meu ce ai fi zis??
si sa nu imi spui ca ai tai parinti nu te-au ajutat sa urmezi facultatea ca nu prea te cred sincer.....

Adi

Citat din: inger_demonizat din Iulie 12, 2009, 05:39:12 PM
Adi u ai avut un noroc mare dar daca eu eram in locul tau si tu in al meu ce ai fi zis??
si sa nu imi spui ca ai tai parinti nu te-au ajutat sa urmezi facultatea ca nu prea te cred sincer.....

Cand am plecat din tara dupa liceu, parintii mei s-au imprumutat la toata familia si mi-au dat 1000 de euro. In 2001 era asta si atunci era un efort supraomenesc sa strangi 1000 de euro. Deci da, m-au ajutat. Dar dar atat. Apoi mi-au zis ca mai departe trebuie sa me descurc singur, daca nu, ma primesc cu drag acasa. Apoi am muncit mereu, nu am avut nici o vacanta tip de multi ani, dar am facut scoala, am avut diploma straina si am terminat cu datorie zero. Asta in Franta. De acolo am ajuns la universitatea McGill din Canada, care este in primele 50 din lume. Norocul si-l face omul cu mana sa. 1000 de euro nu mi se pare mult. Pentru cei care fac facultatea la Bucuresti, platesc parintii 3000 de euro pe an ...
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

inger_demonizat

da nu mai are rost sa mai continui topicul caci nu ajungem la nici o intelegere din afara vezi altcumva lucrurile si e normal nu te contrazic ai perfecta dreptate..... mult succes in studierea particulelor care mi se pare destul de dificil......pentru mintea mea redusa.... ;D

Adi

Nu e subiect dificil, cand o iei usor usor. E la fel de dificil ca si genetica ce o studiezi tu. In viata nu e nici un drum batut, poti mereu face ce vrei. Pana la urma ajungi acolo unde trebuie daca tragi spre asta. Tu stii cel mai bine unde iti e mai bine, in tara sau in afara. Opinia mea e ca nu merita sa fii student in Romania, ci sa inveti in afara, intre cei mai buni, cu tehnologie si metode de ultima generatie si apoi sa ajuti tara. Eu ajut tara prin acest site si forum ce l-am creat, si in plus prin articolele ce le scriu, prin explicatiile ce le ofer, prin voluntarii ce ii formez, prin concursurile ce le creezi si asa mai departe ...
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

inger_demonizat