Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

"Este un act patriotic sa nu te intorci in tara pana aceasta nu se schimba"

Creat de Adi, Mai 24, 2008, 07:34:49 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Adi

http://www.gandul.info/supliment-scoala/este-un-act-patriotic-sa-nu-te-intorci-afirma-cercetatorul-cristinel-diaconu.html?6456;2416679#comments

Citatul relevant: "E un act patriotic să nu te întorci, până când lucrurile nu sunt cum trebuie. Concepţia mea despre România s-a schimbat mult. La început mă gândeam duios la România, ca fiind ţărişoara mea aflată la un colţ al Europei. Acum sunt mult mai exigent. E un stat în UE, care are fonduri europene, libertate de mişcare şi tot ce trebuie. Ajut cât pot România, fac seminarii, atrag studenţi români la DESY, dar aştept rezultate."

Pe domnul Cristinel Diaconu il cunosc personal ... prin email. Am interactionat mult, de la o pagina pe net a dumnealui am luat ideea cu prezentarile de fizica la scolile din tara, unde am tinut 7 in decembrie 2007. Tot dumnealui m-a pus in contact cu BBC Romania, la radio, pentru care am comentat deja vreo 5 stiri pana acum, iar una chiar acum sambata si duminica, la Magazin Stiintific, la radiourile care preiau stirile de la BBC. Insa tot dumnealui mi-a sugerat sa investesc in cercetare, nu in popularizare, caci intai trebuie sa ajungi undeva sus, ca sa poti schimba. Dumnealui a ajuns destul de sus, este co-spokesperson (conducator) al unui experiment de fizica particulelor cu multi cercetatori in ordine, iar un articol in Gandul va avea mai mult impact decat toate articolele mele de fizica particulelor in care am spus constant: Romania nu e inca CERN, haideti sa incurajam Guvernul sa analizeze ipoteza. Pe de alta parte, daca il ascultam pe domnul Diaconu ad literam, nu ar mai fi existat forumul acesta, situl StiintaAzi.ro, stirile mele de la Stiinta.info, podcastul de la Stiinta.info, concursul de eseuri. E nevoie de toate. The more things you do, the more things you can do, zice un citat. Si l-am urmat frumos si sper sa invat si mai multe si sa nu neglijez si cercetarea.

Dar destul cu paranteza, ce parere aveti de cercetarea romaneasca, ce parere aveti de acest interviu cu domnul Diaconu?





Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Adi

Legat tot de posibila repatriere a romanilor care muncesc in strainatate, cu mentiunea ca articolul se refera la romanii simpli, la muncile de jos sau medii, ce au plecat in Italia, Spania si alte tari din Europa, si care ar putea sa revina in tara pe masura ce economia acestor tari stagneaza, dar a Romaniei creste, la fel ca si salariile. Atentie, are foarte foarte foarte multe comentarii, dovada ca subiectul este unul de interes, mai ales acum in campanie electorala, cand Guvernul incearca sa convinga ca Romania are potential. Desigur, ca odata ce vin mai multi in tara, va creste si mai mult. Dar trebuie sa se sacrifice unii acum. Eu voi veni peste ani si ani, poate, cand va fi pusa la punct deja, vorba domnului Diaconescu. Pana cand Romania nu intra in CERN, Romania nu ma merita. Am simtit asta mai de mult. Dar de acum domnul Diaconescu a exprimat foarte bine. Pana una alta, ajut si de aici din afara chiar mult mai mult decat cei din tara. In plus, si invat din asta si raman si eu cu ceva. Dara gata si paranteza aceasta.

Iata articolul, ce ziceti si de el?
http://evz.ro/articole/detalii-articol/804263/Se-pregatesc-romanii-pentru-o-repatriere-masiva/

Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

ionut

  Buna,
   Eu personal vreau sa ma intorc in tara dupa ce termin doctoratul si inca un post-doc, dar nu invinuiesc pe nimeni care ar alege contrariul. Cel mai important motiv pentru care vreau sa ma intorc in tara sunt familia si prietenii. Stiu cum se lucreaza in Romania in cercetare pentru ca inainte sa plec la doctorat am lucrat 2 ani si jumatate la un institut din Magurele. Climatul de lucru este inca foarte apasator, neprielnic pentru cercetare. Vreau sa mai astept cativa ani pentru ca mai multi dintre colegii mei sa se intoarca. In mai multi este mai usor sa induri anumite chestii. Oricum, si daca ma voi intoarce sa lucrez in tara, asta nu inseamna ca nu pot pleca iarasi. In ziua de azi mobilitatea persoanelor este din fericire foarte mare.
   Mentin un contact foarte strans cu colegii mei din Romania, si pot sa va spun ca chiar daca situatia financiara s-a imbunatatit foarte mult, mai raman inca multe neajunsuri. Rea vointa, coruptia si dezorganizarea sunt cateva dintre aceste neajunsuri cronice ale cercetarii romanesti.

ionut

   Am uitat sa raspund la tema topicului. Cred ca este un act patriotic sa-ti face treaba bine oriunde ai fi. Daca faci asta in tara sau in strainatate, nu cred ca tine de patriotism ci mai mult de motive personale sau de motive care nu au a face oricum cu loialitatea fata de tara. Multi au plecat in strainatate din cauza sistemului sau a mediului in care traiau si lucrau, si apoi au fost invinuiti ca nu sunt patrioti, ca au cedat lupta. Ei bine, uneori este imposibil sa castigi aceasta lupta de unul singur, cel putin pentru moment. Asa ca e mai bine sa pleci, si asta nu cred ca e lipsa de loialitate fata de tara.

Adi

Buna Ionut, de acord cu ce zici tu. Si eu zic ca am facut foarte multe pentru tara chiar fiind in straintate. De fapt, daca as fi fost in tara nu as fi putut sa le fac, pentru ca ar fi trebuit sa fac chestii mici sa supravietuiesc. Dar asa, avand salariu strain, din timpul liber am putut face concursul de eseuri, traduceri de articole, articole simple, forumul, siteurile si asa mai departe. Ar fi frumos sa faca asa tot mai multi doctoranzi romani din straintate si din tara si usor usor se va schimba si tara.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

m00nkiller

Eu am admiterea la masterat acum in toamna. Sper sa intru si sa plec curand in strainatate ::)
Sa fim seriosi! Ce iti ofera institutele din afara nu o sa-ti ofera Romania mult timp de acum inainte. Sunt momente cand mi-e dor de Romania[acum sunt in Italia] dar imi trece repede. Sunt curios cand va oferi Romania baza materiala pentru o cercetare de performanta...

ionut

Citat din: m00nkiller din August 23, 2008, 04:29:00 PM
Eu am admiterea la masterat acum in toamna. Sper sa intru si sa plec curand in strainatate ::)
Sa fim seriosi! Ce iti ofera institutele din afara nu o sa-ti ofera Romania mult timp de acum inainte. Sunt momente cand mi-e dor de Romania[acum sunt in Italia] dar imi trece repede. Sunt curios cand va oferi Romania baza materiala pentru o cercetare de performanta...
Buna,
    Incep sa se investeasca din ce in ce mai multi bani in cercetare in Romania. Problema e ca de multe ori acesti bani nu merg unde trebuie. Organizarea este in continuare foarte proasta si o fractie foarte mare din timpul cercetatorului se cheltuie pe hartogarie care ar trebui facuta de economisti sau secretare. Finantarea proiectelor este deosebit de subiectiva si inca nu se pune accentul pe valoare. Nu se promoveaza tinerii iar climatul de lucru este unul tensionat si asta este unul din marile impedimente dupa parerea mea.

cristi

CitatOrganizarea este in continuare foarte proasta si o fractie foarte mare din timpul cercetatorului se cheltuie pe hartogarie care ar trebui facuta de economisti sau secretare. Finantarea proiectelor este deosebit de subiectiva si inca nu se pune accentul pe valoare.
Da, as putea adauga ca acelasi lucru e valabil si pentru banii de la Bruxelles. Bine am venit in UE sa ne reintalnim fratii mai vechi...
autor Fizica povestită,
www.stiinta.club

nano2k

Citat din: Adi din Mai 24, 2008, 07:34:49 AM
http://www.gandul.info/supliment-scoala/este-un-act-patriotic-sa-nu-te-intorci-afirma-cercetatorul-cristinel-diaconu.html?6456;2416679#comments

Citatul relevant: "E un act patriotic să nu te întorci, până când lucrurile nu sunt cum trebuie. Concepţia mea despre România s-a schimbat mult. La început mă gândeam duios la România, ca fiind ţărişoara mea aflată la un colţ al Europei. Acum sunt mult mai exigent. E un stat în UE, care are fonduri europene, libertate de mişcare şi tot ce trebuie. Ajut cât pot România, fac seminarii, atrag studenţi români la DESY, dar aştept rezultate."

Pe domnul Cristinel Diaconu il cunosc personal ... prin email. Am interactionat mult, de la o pagina pe net a dumnealui am luat ideea cu prezentarile de fizica la scolile din tara, unde am tinut 7 in decembrie 2007. Tot dumnealui m-a pus in contact cu BBC Romania, la radio, pentru care am comentat deja vreo 5 stiri pana acum, iar una chiar acum sambata si duminica, la Magazin Stiintific, la radiourile care preiau stirile de la BBC. Insa tot dumnealui mi-a sugerat sa investesc in cercetare, nu in popularizare, caci intai trebuie sa ajungi undeva sus, ca sa poti schimba. Dumnealui a ajuns destul de sus, este co-spokesperson (conducator) al unui experiment de fizica particulelor cu multi cercetatori in ordine, iar un articol in Gandul va avea mai mult impact decat toate articolele mele de fizica particulelor in care am spus constant: Romania nu e inca CERN, haideti sa incurajam Guvernul sa analizeze ipoteza. Pe de alta parte, daca il ascultam pe domnul Diaconu ad literam, nu ar mai fi existat forumul acesta, situl StiintaAzi.ro, stirile mele de la Stiinta.info, podcastul de la Stiinta.info, concursul de eseuri. E nevoie de toate. The more things you do, the more things you can do, zice un citat. Si l-am urmat frumos si sper sa invat si mai multe si sa nu neglijez si cercetarea.

Dar destul cu paranteza, ce parere aveti de cercetarea romaneasca, ce parere aveti de acest interviu cu domnul Diaconu?

Eu cred ca intoarcerea in tara ar fi cea mai proasta alegere.
Daca vrei cu adevarat sa iti ajuti tara (motivele nu sunt atat de relevante), atunci mai bine ramai acolo unde esti si faci lobby pentru ea.
Mai bine faci lucrurile pe care aici nu le-ai putea face.
Oameni destepti gasesti in tara si ii poti pune la treaba. Totul tine de organizare si de resurse.
Daca te-ai intoarce, ai pierde (intr-o buna masura) legatura cu progresul, pentru ca progresul este deocamdata cel putin generat peste granitele noastre.

Adrian, ma mira energia si celelalte resurse pe care le investesti in promovarea stiintei la noi. Ma mira pentru ca nu am mai intalnit pe cineva caruia sa-i mai pese efectiv de tara pe care a parasit-o. La nivel declarativ tuturor le e dor de acest "colt al Europei" bla bla. Dar sa vad pe cineva ca pune un pic osul, ca demonstreaza ca le pasa, zero barat! Nu ii condamn. E bine sa inveti sa nu te astepti la nimic din partea nimanui.

Dupa cum bine stiti, România moderna a fost ridicata de oameni scoliti in afara. Tinerii plecau la educatie in Occident si se intorceau in tara cu idei, cu mentalitati, cu cunostinte noi.
Azi nu e absolut necesar sa te intorci fizic. Internetul nu inlocuieste o persoana, dar ii ofera posibilitatea sa comunice extraordinar de mult(e). De asemenea, azi poti calatori extrem de repede de pe un continent pe altul si din ce in ce mai ieftin.

Revin.
Eu cred cu tarie ca României ii lipseste lobby-ul extern. Noi inca nu am invatat sa ne valorificam pe noi insine. Nu avem nici mai multe dar nici mai putine valori. Pacat ca le exportam.

Cineva mi-a facut urmatorul rationament perfect real referitor la situatia românilor. O explicatie a situatiei in care continuam sa fim.
Ne nastem si primim din partea statului Român fel si fel de alocatii. Parintii nostri la fel.
Apoi mergem la cresa, gradinita, scoala, facultate, toate de stat, unde primim premii, burse, alocatii, etc.
Nu discutam cuantumul lor, care este destul de impresionant. Ajungem la varsta la care ar trebui sa producem ceva in schimbul "cadourilor" oferite noua de catre societate.
Insa pe cand sa facem asta, plecam din tara.
Tara in care plecam ne primeste pe gratis, aproape formati si gata de munca. Acea tara castiga enorm - in timp (nu mai trebuie sa astepte 20-30 de ani dupa un om instruit) si bani (nu a investit un leu in educarea si instruirea acestuia). Win-win situation pentru ei. Pentru România - jale!
Rationamentul mi se pare foarte in regula si acopera o mare parte din realitate. De aceea nu ma mira stadiul in care existam acum.

Sigur, probabil e si acesta un rationament cu hibe, dar iti da de gandit.

Adi

Frumos postul tau. E drept, poti ajuta Romania foarte bine si din afara si aceasta incerc si eu sa fac in domeniul promovarii stiintei. Iata insa ce gandeste generatia a treia de cercetatori din tara. Vedeti comentariul domnului profesor de pe descrierea mema de la Stiinta.info.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

nano2k

Citat din: Adi din Septembrie 14, 2008, 09:47:52 PM
Frumos postul tau. E drept, poti ajuta Romania foarte bine si din afara si aceasta incerc si eu sa fac in domeniul promovarii stiintei. Iata insa ce gandeste generatia a treia de cercetatori din tara. Vedeti comentariul domnului profesor de pe descrierea mema de la Stiinta.info.

Daca toti te vor respecta pentru ceea ce esti, inseamna ca ai devenit zeu.
Nu trebuie sa apleci urechea nici tu si nici altii la astfel de prostii.
Tocmai de-aia, te-as intreba. De ce sa te intorci sa dai nas in nas unor astfel de dinozauri?
Mai bine "racolezi" cativa mai tineri destepti si deschisi la minte si colaborezi direct cu ei.
Macar dupa ce dispare aceasta generatie de dinozauri sa ramana ceva si in tara asta.
As vrea sa punctez ceva. România nu va merita si nici nu trebuie sa va merite neaparat.
Am explicat in postul anterior ce a facut România pentru noi. Poate e putin, dar atat s-a putut/vrut. Nu mai putem schimba nimic. Dar iata ca unii din cei care ati plecat incercati sa schimbati ceva cel putin pentru cei care vor veni. Daca nimeni nu pune umarul, atunci asa vom ramane pe veci.
Multi dintre cei plecati dincolo prefera sa se supere cand primesc astfel de mesaje de la diversi si sa isi intareasca "filosofia" bazata pe ideea ca România nu ii vrea sau ca România nu ii merita si astfel reusesc sa isi bage picioarele in ea si in tot ce o reprezinta (scuzati limbajul).
Oricum, din cat am interactionat cu tine, sunt convins ca vei avea discernamantul de a-i ignora pe astfel de dinozauri. Eu ii inteleg si pe ei. Poate sunt sau au fost niste profesori foarte buni, insa au ramas de unii singuri atunci cand le-au plecat cei mai buni studenti. Nimeni nu merita sa fie dezintegrat pentru ceea ce gandeste, de aceea mi-am format obiceiul sa vad ambele parti ale fiecarei povesti si sa inteleg resorturile care indeamna o persoana sa spuna un lucru sau altul.

Deci eu te felicit inca o data pentru efortul tau si voi incerca sa ajut cum pot si eu. Nu o sa pot sa ma implic atat de mult cat o faci tu, dar putin de la mine si putin de la altii 1000 o sa te depasim :)

Spor, si sper sa o poti tine tot asa multa vreme.

ionut

Citat din: Adi din Septembrie 14, 2008, 09:47:52 PM
Frumos postul tau. E drept, poti ajuta Romania foarte bine si din afara si aceasta incerc si eu sa fac in domeniul promovarii stiintei. Iata insa ce gandeste generatia a treia de cercetatori din tara. Vedeti comentariul domnului profesor de pe descrierea mema de la Stiinta.info.
Buna Adi,
   Am citit postul scris de acest profesor din Campina de la link-ul pus de tine. Nu prea pot sa nu ii dau dreptate. Oricine ai fi, e o lipsa de modestie sa spui ca trebuie sa te merite Romania intai ca sa te intorci inapoi in tara. Asta cred ca a vrut sa spuna acest profesor. Dincolo de toate problemele pe care cei ce au plecat din tara le-au avut totusi ar trebui tinut cont ca acolo am crescut, am fost educati si pentru multi dintre noi Romania inca inseamna acasa. Eu unul nu simt ca Romania mi-ar fi datoare cu ceva, ci dimpotriva.
    Legat de tema topicului, repet ca patriotismul nu are nici o legatura cu intoarcerea in tara. Fiecare isi poate servi tara doar fiind un om serios care isi face treaba acolo unde isi castiga o paine (in Romania sau afara). Ganditiva ce imagine ar fi avut Romania acum daca toate milioanele de romani care au iesit din tara si-ar fi facut treaba bine pe unde au plecat. Deasemenea, imaginea si situatia Romaniei depinde si de cei ramasi in tara. Totul depinde de noi, trebuie sa tragem toti intr-o singura directie.

cipri

Poate ca inainte de toate trebuie altceva clarifica:
Este bine sau rau sa fii patroit?

Il citez pe Kant:
"Act only according to that maxim whereby you can at the same time will that it should become a universal law."

Asa ca poate n-ar trebui sa ne gandim ce sa facem ca sa fie bine pentru patrie, ci sa ne gandim cu sa facem ca ceea ce facem sa fie bine pentru toti, nu numai pentru patria noastra.

Eu cred ca patriotismul poate duce la nationalism, si nationalismul la rasism. Eu cred ca umani trebuie sa fiim si nu patrioti.

Adi

Frumoase comentarii vad ca s-au adaugat aici. Sunt de acord cu nano2k ca exista astfel de dinozauri in tara si trebuie ignorati si tu sa iti continui sa faci treaba pentru tara. Si profesorulu meu de liceu datorita caruia am invatat fizica a fost trist cand a vazut ca si eu am dat la un interviu la Cotidianul parca ca trebuie ca intai tara sa ne merita pana sa revenim. Si mi-a dat citatul din Kenedy ca sa vezi ce sa faci tu pentru tara, nu ce face tara pentru tine. Totusi, acu daca te intorci in tara, risti sa mori in accident de masina, sau risti sa te imbolnavesti la spital de nu stiu ce, si nu ai pista de bicicleta si nu se recicleaza si se copiaza la bac. Nu zisei nimic de bani. Zisei doar de cum devina brusc viata mai grea. Si apoi, trebuie sa dai socoteala tot la cei care au copiat viata lor intreaga la liceu, facultatea, bac, licenta. Si care apoi nici nu sustin stiinta, ba chiar zic ca trebuie cercetatorii rastigniti. Ehe, mai bine in strainatate si sa ajuti si Romania, asa cat poti.

Eu sincer sper sa se schimbe sa putem veni si noi. Dar o tara responsabila nu cerseste mila cerand fiilor si fiicelor ei sa revina, ci le creeaza conditii sa revina. Asa au facut tarile din est. Asa face si SUA si Canada. Sa vedem ce va face Romania.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

nano2k

Citat din: Adi din Septembrie 15, 2008, 05:04:47 PM
Frumoase comentarii vad ca s-au adaugat aici. Sunt de acord cu nano2k ca exista astfel de dinozauri in tara si trebuie ignorati si tu sa iti continui sa faci treaba pentru tara. Si profesorulu meu de liceu datorita caruia am invatat fizica a fost trist cand a vazut ca si eu am dat la un interviu la Cotidianul parca ca trebuie ca intai tara sa ne merita pana sa revenim. Si mi-a dat citatul din Kenedy ca sa vezi ce sa faci tu pentru tara, nu ce face tara pentru tine. Totusi, acu daca te intorci in tara, risti sa mori in accident de masina, sau risti sa te imbolnavesti la spital de nu stiu ce, si nu ai pista de bicicleta si nu se recicleaza si se copiaza la bac. Nu zisei nimic de bani. Zisei doar de cum devina brusc viata mai grea. Si apoi, trebuie sa dai socoteala tot la cei care au copiat viata lor intreaga la liceu, facultatea, bac, licenta. Si care apoi nici nu sustin stiinta, ba chiar zic ca trebuie cercetatorii rastigniti. Ehe, mai bine in strainatate si sa ajuti si Romania, asa cat poti.

Eu sincer sper sa se schimbe sa putem veni si noi. Dar o tara responsabila nu cerseste mila cerand fiilor si fiicelor ei sa revina, ci le creeaza conditii sa revina. Asa au facut tarile din est. Asa face si SUA si Canada. Sa vedem ce va face Romania.

Adi, ce inseamna o tara? Desi cu totii sau majoritatea avem tendinta sa dam o dimensiune virtuala acestui termen, sa nu uitam ca o tara e facuta din oameni. Oameni la fel de reali ca si mine, ca si tine.
Daca cei mai productivi si creativi oameni sunt in afara tarii, cine sa mai schimbe ceva aici? Din pacate, eu cred ca am intrat intr-un cerc vicios. Suntem dezorganizati, dar nici nu avem cine sa ne organizeze. Din cei ramasi majoritatea sunt oameni de slaba calitate care se lasa influentati de ceea ce vad la TV (apocalipsa, de ex). Ei sunt multi si deja ii depasesc pe cei cu capul pe umeri. Apoi, din aceasta gloata ciudata, cum am putea sa alegem pe cineva breaz sa ne conduca? Iata inca un cerc vicios.

Dupa cum stii din teoria sistemelor, un cerc vicios se poate rupe atunci cand se actioneaza cu o forta (sau energie) din exteriorul lui. Bineinteles, alte forte din interior vor ajuta apoi.
Incearca sa vezi si de partea cealalta a baricadei si sa iti dai seama cat de importanti sunteti sau ati putea fi voi, cei care ati evadat, pentru cei ramasi aici.

Degeaba votez eu sau altul mai destupat la minte, cand alti 10 voteaza aiurea?
Degeaba votez impotriva modificarii Constitutiei pentru interesele comune ale unora cand altii voteaza dupa indemnurile transmise prin intermediul televiziunilor.

Asa cum am mai zis, cu ce se alege România dupa investitia facuta in tine sau in atul care a plecat? Sa ne intelegem bine, nu condamn pe absolut nimeni pentru alegerea facuta. Cred cu tarie in dreptul fiecaruia de a-si fauri o viata mai buna. Adi, tu chiar faci ceva pentru România si nu am ratat nicio ocazie sa te felicit si sa te incurajez. Daca fiecare, chiar si din tara, ar face macar o fractiune din cate ai inceput sa faci tu, am duce-o mai bine. Intrebarea mea e retorica.

Ideea postarii mele este ca România se invarte intr-un cerc vicios (sau mai multe, ca as putea sa mai gasesc si altele) si ca are nevoie de o energie exterioara ei ca sa iasa. Ca daca lasam dupa conducatorii nostri, ai vazut rezultatul: nici in ziua de azi nu suntem in CERN...