Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

3 probleme la chimie

Creat de ovidiu96, Noiembrie 28, 2010, 05:06:35 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

ovidiu96

am de facut si eu 3 probleme si nu reusesc deloc:
Un amestec binar de oxid de cupru (II) şi oxid de fier (III) a fost supus reducerii totale cu hidrogen la 200 – 500 grade C; la final s-a constat că masa amestecului solid a scăzut cu 25%. Conţinutul procentual molar al oxidului cupric din amestecul iniţial este:
a) 66,67%;
b) 33,33%;
c) 70,73%;
d) 44,44%;
e) alt raspuns.

Ozonul se poate obţine în aparate speciale din aerul purificat şi uscat, cu compoziţia 21%O2 şi 79% N2 (procente de volum). În urma acestui proces aerul îşi micşorează volumul cu 5%. Ozonul obţinut este utilizat la dezinfectarea apei, pentru fiecare litru de apă fiind necesare 3 mg de ozon. Dacă în urma unui astfel de proces rezultă un amestec gazos cu volumul de 20 L, volumul de apă ce poate fi dezinfectată este:
a) 1500 cm3;
b) 28,28 m3;
c) alt raspuns;
d) 1,5 m3;
e) 2856,24 L.

Un amestec gazos format din 14% SO2, 30% O2, restul azot (procente de volum) se trece peste un catalizator de V2O5 la 400-5000C. Amestecul gazos final conţine 25,29% oxigen molecular (procente de volum). Randamentul reacţiei este:
a) alt raspuns;
b) 91,5%;
c) 75%;
d) 90%;
e) 85%.

Va rog mult sa ma ajutati  :)



Adi

Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

silvi

Problemele sunt destul de simplute.. unde te-ai incurcat.
In fiecare caz scrie reactia/reactiile chimice care au loc, pui pe ele masele molare si invarti niste ecuatii matematice la nivel de clasa a6-7a si gata problema. :)
Totusi, pana unde ai ajuns cu rezolvarea?:-?

ovidiu96

nu prea stiu sa le fac , vreau raspunsul  :) sau macar un inceput

Adi

Aici la Stiinta Azi tu ne dai ce ai incercat pentru incetpu si noi iti spunem unde te-ai blocat. Daca chiar nu ai nici o idee, iti dam prima idee (si ti-a dat-o Silvi) si mai departe te duci si studiezi intai teoria din manual.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro