Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

CV?

Creat de Reveuse.Kaari, Octombrie 25, 2010, 12:14:06 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Adi

mircea_p, multumesc de clarificari. Aveam impresia ca Latex se foloseste in toate domeniile, nu doar in high energy physics, dar se pare ca nu era asa.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Reveuse.Kaari

#16
Eu încă sunt confuză. Să folosesc LaTex sau Word? Dacă LaTexul îmi va fi de folos în viitor cred că m-aş chinui puţin cu el, dar dacă nu, nu prea îi văd rostul. Sau o să mă considere mai "evoluată" dacă îl folosesc? :d Eventual o să fac unul în Word şi o să îl transcriu în LaTex şi care o să îmi placă mai mult o să îl trimit. Dar oricum cred că CV-ul meu va fi cam varză având în vedere faptul că nu prea am premii la olimpiade sau cine ştie ce concursuri :-[, lucruri care văd că sunt esenţiale pentru un CV. Oricum asta e, eu măcar încerc, dacă nu sunt acceptată se mai întâmplă :D.

Adi

Contitul CV-ului si prezentarea lui sunt doua lucruri diferite. Tu intai fa-ti continutul si apoi alegi tu cum il prezinti. Fa-l in Word pentru inceput ca si continut si apoi vezi tu cum il aranjezi. Nu trebuie sa iti spunem noi in ce sa il faci, ci tu alegi. Dar da, eu daca vad un CV in Word sau o lucrare in Word zic "inca unul care nu a auzit de Latex" ...
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Reveuse.Kaari

#18
Aaa...încă ceva. Se pare că nu am fost prea atenta şi citez:
CitatScrisoarea de intentie, CV-ul si grila de autoevaluare vor fi obligatoriu format PDF. Acestea nu trebuie sa depaseasca marimea de 2Mb fiecare.
Deci nu are rost să le fac în LaTex.

Edit(ca să nu fac dublu-post): Ar trebui să scriu chiar tot, adică şi ce premii am luat la sfârşit de an şcolar, la ce concursuri am participat ş.a.m.d?

mircea_p

PDF poti sa obtii si din Word si din Latex si din orice alt word processor. Oricum nu poti sa il scrii direct PDF, nu?

Reveuse.Kaari

Ştiu că trebuie "convertit", dar credeam că merge doar din Word, nu şi din LaTex.

Adi

Citat din: Reveuse.Kaari din Octombrie 26, 2010, 09:26:05 PM
Ştiu că trebuie "convertit", dar credeam că merge doar din Word, nu şi din LaTex.

Din Latex faci ori .pdf ori .ps.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

HarapAlb

Poate sa scrie direct in pdf daca are Adobe Acrobat :)

In acest moment este important sa te concentrezi asupra continutului CV-ului, dupa cativa ani vezi tu ce program iti vine mai usor sa folosesti.

LaTeX nu este recomandabil pentru ca vei petrece mult timp pana-ti dai seama cum se incepe scrierea unui document, mergi pe Word pentru inceput. Da, are toata lumea Word, dar cati il au cu licenta ? :)
LaTeX are avantajele lui: flexibilitate foarte mare, portabilitate pe ORICE sistem fara probleme de compatibilitate. In general e recomandat in redactarea documentelor medii si mari datorita flexibilitatii in organizarea referintelor, a formulelor. Eu de exemplu scriu numai in LaTeX, inclusiv CV-ul.

mircea_p

Citat din: HarapAlb din Octombrie 26, 2010, 10:33:42 PM
Eu de exemplu scriu numai in LaTeX, inclusiv CV-ul.
Pentru a completa statistica, in ce domeniu lucrezi? 

Reveuse.Kaari

Mi-am dat seama cam târziu că aveam structura după care trebuia să îmi construiesc CV-ul şi scrisoarea de intenţie. Oricum, deja le-am făcut. Am o ultimă întrebare. Ar trebui să pun şi o poză? Acolo scrie că e optional.

HarapAlb

Citat din: mircea_p din Octombrie 26, 2010, 11:24:16 PM
Pentru a completa statistica, in ce domeniu lucrezi? 
Am lucrat ani buni in mediul academic, acolo m-am deprins sa lucrez cu LaTeX. Acum lucrez la o firma privata care produce programe de optimizare.


In general e bine sa incluzi o poza daca trimiti CV unor persoane care nu te cunosc, dar trebuie sa fie una decenta :P

mircea_p

Citat din: HarapAlb din Octombrie 27, 2010, 12:12:02 AM
Citat din: mircea_p din Octombrie 26, 2010, 11:24:16 PM
Pentru a completa statistica, in ce domeniu lucrezi? 
Am lucrat ani buni in mediul academic, acolo m-am deprins sa lucrez cu LaTeX. Acum lucrez la o firma privata care produce programe de optimizare.
Bine, mai precis, in mediul academic, in ce domeniu? Si daca e fizica, ce subdomeniu al fizicii?
Scopul intrebarii era  un fel de testare a "teoriei" mele ca cei din fizica teoretica si particule folosesc LAtex mult mai mult decat restul.
Daca consideri intrebarea prea indiscreta, te rog ignora mesajul.

HarapAlb

Citat din: mircea_p din Octombrie 27, 2010, 04:33:01 PM
Bine, mai precis, in mediul academic, in ce domeniu? Si daca e fizica, ce subdomeniu al fizicii?
Scopul intrebarii era  un fel de testare a "teoriei" mele ca cei din fizica teoretica si particule folosesc LAtex mult mai mult decat restul.
Daca consideri intrebarea prea indiscreta, te rog ignora mesajul.
Optica teoretica, dar cred ca schimbarea a aparut in mod natural odata cu trecerea la Linux (sau sisteme non-Windows).

palcuiealex

Revenind la topic, daca nu aveti model de CV, eu recomand EuroPass.
Este standardul care se foloseste in UE, acest lucru fiind confirmat si de ultimele alegeri ale Consiliului Elevilor, unde fiecare participant a trebuit sa aiba CVul in acest format.
http://europass.cedefop.europa.eu/europass/home/hornav/Introduction.csp?loc=ro_RO

blabla24

Si eu sunt de acord cu Alex. Sunt cele mai folosite.