Ştiinţă şi tehnologie. Noutăţi, dezbateri pe subiecte ştiinţifice de actualitate > Femeile din domeniul stiintei

Cate femei au luat premiul Nobel?

<< < (6/6)

cipri:
Si apropo de premiu nobel. Inca o explicatie de ce femeile nu au avut asa de des onoarea. Normal ca se poate zice ca din cauza discriminarii, dar poate mai exista o explicatie.
In ziua de azi, pentru a primi premiul nobel trebuie sa te sacrifici foarte mult. Eu prof chiar glumea, si zicea ca trebuie sa scotoesti vreo 20 de ani ca sa ai vreo sansa (probabil ca s-a refereit la fizica teoretica, probabil ca la fizica experimentala nu treubie atatea socoteli). Si trebuie sa fii tenace si sa nu abati prea mult de la subiect. De exemplu se zice ca Oppenheimer era foarte talentat, dar s-ar zice ca modivul din care el n-a primit premiul nobel, ar fi fiind el isi pierdea foarte repede interesul a unui subiect.
Poate femeile sunt mai sensibile, si mai sociabile, si asta poate le distrage mai mult atentia.
Daca imi amintesc bine, cred ca am vazut rezultatul unei studii despre copii din socala generala (sau/si secundara) , si se pare ca rezultatul a fost ca fetele se descurca mai bine la limba materna si limbi straine, dar in schimb baietii se descurca mai bine la matematica si la desen geometric (3D). Aici nu cred ca se poate vorbi de discriminare, fiindca toti au parte de aceleas lectii, dar diferente tot se cunosc.

Cand s-a introdus legea ca premiul nobel ai voie numai odata in viata sa-l primesti? Nu mai stiu motivul de ce Curie l-aprimit de doua ori.

Adi:
Daca se va descoperi bozonul Higgs, va lua premiul Nobel unul din teoreticieni (probabil Higgs) si seful cel mare de la CERN, sau seful cel mare al experimentului care il va descoperi, desi la acel experiment lucreaza 2000 de oameni. Deci ca sa iei Nobel, trebuie sa fii ala care conduce experimentul si asta faci cand esti aprope de pensie.

Marie Curie a luat doua Nobel-uri pentru doua inventii separate.

Premiul se da numai celor in viata pentru ca asa a scris Nobel. El a gandit ca banii din premiu sa ajute pe tinerii cercetatori sa isi finanteze cercetarea mai departe, pentru a face si alte descoperiri. In ziua de azi insa, banii de la premiu nu iti pot cumpara un laborator cu ce iti trebuie si premiul se da de obicei cand esti batran, la sfarsit de cariera, pentru ce ai facut de-a lungul unei intregi cariere.

cipri:
Dar stii si de ce premiul nobel se acorda numai cand esti batran?  ;D
Fiindca s-a observat ca majoritatea cercetatoriilor dupa ce au primit premiul nobel s-au plafonat, si apoi ai lasat-o mai moale cu cercetarile, si incep sa aibe tot mai mult un rol decorativ (exista si exceptii cum ar fi Einstein).
Si inca un studiu facut pe aceasta tema e interesant. Cica au aflat ca cei care is doar propusi pentru premiul nobel traiesc in medie cu cativa ani mai putin decat cei care chiar primesc premiul. (Proabil fiindca multi chiar se lupta serios pentru acest premiu, si daca nu-l primesc, si vad ca trec anii, devin tot mai frustrati, si poate asta ii afecteaza. Sau poate nu cedeaza si incearca sa depuna eforturi tot mai mari care apoi le face rau la sanatate. De exemplu Einstein a fost intrebat cat de greu a fost sa dezvolte teoria relativitatii (in special GR) si a raspuns: Era sa ma omoare de doua ori. Chiar ca Einstein in acea perioada a lucrat foarte mult, si s-a imbolnavit destul de srios. )

cipri:
Chiar a glumit odata o femeie din literatura care a primit premiul nobel, cica s-au grabit sa-i dea premiul nobel fiindca cred ca ea nu mai are mult de trait, si ca ei nu vor sa aibe pe constiinta ca nu au apucat sa-i dea premiul cat timpa fost in viata :))

Interesant e si cazul lui Landau, el a facut atatea in fizica, dar n-a primit premiul nobel, doar dupa ce a avut un accident foarte grav care era sa-l coaste viata ( cred ca a fost si cateva luni in moarte clinica, si si-a pierdut asa din abilitatile lui geniale), si apoi in scurt timp i s-a acordat premiul nobel.

Adi:
Foarte interesante si pertinente comentariile tale, Cipri. Imi suna plauzibile.

Navigare

[0] Indexul de Mesaje

[*] Pagina precedentă

Du-te la versiunea completă