Chimie, biologie, medicină şi antropologie > Chimie organică

activitate catalitica

<< < (3/3)

AlexandruLazar:
Știu, am citit și eu topicul acela :). Mă refeream în mesajul ăsta și la el.

Poate nu pare imediat evident de ce, dincolo de renumele lui Nenițescu, dar ignorând sfatul de a-i studia cărțile, tinerii noștri chimiști sunt cei care au de pierdut. Fiecare mare personalitate științifică creează o școală în jurul lui; majoritatea profesorilor tinerilor olimpici au învățat cu siguranță după cărțile lui Nenițescu și mulți dintre ei probabil că au și făcut cel puțin un curs sau două cu el în timpul facultății. Acolo au învățat să gândească "chimicește" și abordarea lui și-a pus profund amprenta asupra modului de gândire al profesorilor de azi.

Colegii mei doctoranzi în electromagnetism studiază cu zor după K.J. Binns & co. dar trecerea până acolo și multe din aplicațiile pe care le fac sunt din ceasloavele lui C. I. Mocanu și R. Răduleț, ceasloave care chiar dacă au vreo 20, respectiv 50 de ani în spinare, sunt atât de apropiate de modul în care materia e parcursă de profesori în facultate încât fără ele "se taie" maioneza. Sigur că o parte din materia din ele e expirată (tabele de trecere MKS-CGS -- din fericire am scăpat de blestemele ăstea  ;D) dar modul de gândire imprimat celor care i-au învățat pe cei care învață după ele se simte, și asta ușurează tare mult colaborarea.

chimistul:
Hai baieti ajutati un sarman inginer chimist! Fie-va mila! >:(

Navigare

[0] Indexul de Mesaje

[*] Pagina precedentă

Du-te la versiunea completă