Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Criza energetica - ce solutii pentru Romania?

Creat de admin, Mai 19, 2008, 10:22:31 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

RaduH

#45
In Romania nu cred sa reusesti sa faci bani din criza . Decat sa-si cumpere panouri solare mai bine trec pe lemne si decimeaza padurile .
Poate afara Adi . Si oricum trebuie sa astepti pana se spune ceva la TV-urile astea de doi bani ca sa te creada cineva si sa se vrea sa se cumpere .

Adi

Buna Radu, ai dreptate, in Romania o sa decimeze padurile si mai mult. Si o sa creasca iarasi cai si o sa construiasca carute. Dar daca vii pe piata cu un produs, romanii par sa cumpere, daca e de fite, precum telefoanele, sau daca e musai util, dar asta numai dupa ce se da la televizor, vorba ta. Daca cumva ai bani, solutia cea mai buna deocamdata este sa investesti in actiuni la firme care sigur par sa mearga. Trebuie doar identificate aceste firme si desigur, facut rost de bani de investit. :).
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

RaduH

Vezi Adi eu am incercat sa vorbesc cu apropiatii mei macar sa luam masuri impreuna macar pentru noi , dar daca nu e ceva de la TV am vorbit singur si am fost contrazis cu aberatii de genul "da dar americanii au rezerve pentru 300 de ani" .
Eu ma tem ca cei de la putere nu fac nimic pentru ca masa care ii voteaza sa le mearga lor bine nu stie si nu are voie sa afle .
Cred ca oamenii de stiinta si cei constienti ar trebui sa forteze aflarea adevarului ca cei de la putere sa fie obligati sa actioneze .

HarapAlb

Ca sa obtineti sigur bani de pe urma viitoarei crize energetice intrati in tabara "baietilor destepti".


Un protest legat de amplasarea unor centrale eoliene Nu centralelor eoliene pe Muntele Mic

RaduH

Baietii destepti sunt aia de care zicea presedintele ?
Despre centralele alea eoliene nu stiu ce sa zic . Trebuie energie da acolo poate nu trebuie .

Adi

"Baietii destepti" sunt cei care incalca legea pentru a face smecherii din care ei sa faca bani. Un exemplu este cel in care ei cumparau energie electrica de la stat, vanzand-o apoi mai scump tot la stat!

Multumesc pentru raspunsurile voastre, intr-adevar, e irealist sa facem bani din criza asta energetica acum. Dar putem populariza mai mult adevarul. Guvernantii nu anunta, pentru ca daca se termina petrolul, de exemplu, ce sens are investitia Ford la Craiova, cand peste 5 ani vom fi in asa criza nu vom avea benzina nici pentru autobuze? Dar ei spera ca doar doar nu om ajunge acolo si apoi vor spune ca nu stiau, dar oamenii tot pe ei vor da vina. Trebuie educati, prin forumul asta, prin siteul asta, contribuim si la educatia lor ...
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

ionut

Citat din: Adi din Iunie 14, 2008, 05:09:38 PM
Guvernantii nu anunta, pentru ca daca se termina petrolul, de exemplu, ce sens are investitia Ford la Craiova, cand peste 5 ani vom fi in asa criza nu vom avea benzina nici pentru autobuze? Dar ei spera ca doar doar nu om ajunge acolo si apoi vor spune ca nu stiau, dar oamenii tot pe ei vor da vina. Trebuie educati, prin forumul asta, prin siteul asta, contribuim si la educatia lor ...
Eu sper din tot sufletul ca guvernantii sa nu gandeasca asa, macar cei din tarile avansate din punct de vedere tehnologic si social. Oricum este important ca oamenii de rand sa fie informati, chiar daca nu sunt mereu convins ca doar informatiile ii pot schimba pe oameni. Eu sunt mai degraba adeptul ideii ca omul de rand actioneaza mai mult in functie de interesele lui imediate.

Adi

Da, este un adevar trist ca oamenii actioneaza mai ales la nevoile lor imediate. Insa nici in vest guvernele nu isi informeaza cetatenii despre criza energetica ce va sa vie. Nu le-a spus ca poate am intrat in Peak Oil (chiar cu acel poate, dar sa fie spus clar de primul ministru). S-ar fi oprit investitiile si economia daca primul ministru ar fi zis singur ca vine recesiunea, daca nu investim in energie. E complexa politca ... Dar da, cetatenii din vest sunt mai informati decat la noi ..
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

RaduH

CitatEu sunt mai degraba adeptul ideii ca omul de rand actioneaza mai mult in functie de interesele lui imediate.
Tinerii care mai vor sa faca si un copil ar fi de partea luarii masurilor daca ar cunoaste adevarul .

Adi

Pai da, noi care il stim, il popularizam si luam si masuri in acest sens. Sau cel putin asa ar trebui. Ieri am fost la o clasa de elevi de clasa a patra si am tinut o prezentare practica de energie solara si am avut discutii cu ei despre energia solara, poluare, incalzire globala, energii alternative si energii fosile. Stiau foarte bine. In plus, totii elevii din clasa s-au jucat cu celula solara pusa la bec care producea electricitate si invartea un motoras. Ramaneau wow ... Nu vor uita asta niciodata si vor spune acasa la parinti ce au facut la scoala. Asa se educa societatea, de la cei mici. Si educatia se face cu voluntari, cum am fost eu ieri. De asta Canada e inaintea Romaniei ...

Pentru inceput se pot face ceva bani vanzand astfel de kituri la scoli si parinti interesati de educatia copiilor lor, care vor trai in o lume fara petrol si cu multa energie solara, unde vor putea face bani frumosi din energiile alternative.

Exista multe siteuri de kituri solare pedagogice, de unde se pot achizitiona. Eu am oferit liceului meu acum cativa ani, dar zace in vitrina nefolosit, din cate stiu. Poate convingeti voi mai bine scoala voastra sa le foloseasca, dupa ce achizitionati si voi unul :).

http://scientificsonline.com/product.asp?pn=3039807&bhcd2=1213706387

Exista si mai ieftine, la 10 dolari ...
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

ionut

Citat din: RaduH din Iunie 17, 2008, 03:19:38 PM
Tinerii care mai vor sa faca si un copil ar fi de partea luarii masurilor daca ar cunoaste adevarul .
Citat din: Adi din Iunie 17, 2008, 03:43:26 PM
Pai da, noi care il stim, il popularizam si luam si masuri in acest sens.
Ma indoiesc ca noi stim adevarul, dar si chiar daca l-am sti si l-am spune la cat mai multi oameni ce credeti voi ca s-ar intampla? Nu s-ar intampla nimic pe moment. Poate daca ii invatam pe copii, cum zicea Adi ca face, se schimba ceva, dar asta dureaza. Articole in care s-au tras semnale de alarma s-au scris cu nemiluita in ultima perioada in toate mediile de difuzare a stirilor. Rezultatul a fost aparitia unei mode "eco-friendly" si anti consumerista si doar atat. Dar asta e, societatea se misca greu pana nu simte direct efectele  unei eventuale crize.


Adi

Exact, oamenii astia sunt inconstienti. Nu isi dau seama ca e ireversibil. Ca e aproape. Ca daca vor fi scoase taxele pe petrol atunci statele vor pierde multi bani. Si preturile vor scadea cu cateva procente pe termen scurt, apoi lumea isi va permite sa consume mai mult, atunci cererea va creste, atunci preturile vor creste si iaca asa ajung iar la preturile dinainte si statul fara bani. Oamenii astia sunt inconstienti. Sa faci greva ca creste pretul la ceva, ei parca nu au auzit de piata libera. In plus, sa treaca la energii alternative, asta e viitorul.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

ionut

Citat din: RaduH din Iunie 18, 2008, 04:33:42 PM
Cred ca in curand vom avea probleme .
http://www.adevarul.ro/articole/criza-petr...-planete/353304
Am citit articolul. Daca ati observat, este mentionat ca la un moment dat o anumita companie americana a marit artificial pretul iar compania de investitii Goldman Sachs, care investeste masiv in orice domeniu, estimeaza atingerea unui pret de 200 de dolari in 6-24 luni. Deasemenea producatorii de petrol (OPEC, Rusia ...) vor considera la un moment dat cresterea productiei pentru satisfacerea cererii. Toti actorii mentionati in randurile de mai sus sunt direct interesati de cresterea pretului petrolului si au toate parghiile pentru a face asta. Din pacate asistam la un soi de capitalism salbatic guvernat de un fel de lege a junglei. Economia america a oferit si ofera mereu astfel de exemple in care se vede ca populatia de rand este un soi de vaca de muls, vezi criza locuintelor si a imprumuturilor.
    Parerea mea este ca cei interesati financiar in mod direct in aceste chestiuni au o imagine destul de buna a evolutiei lucrurilor si nu fac altceva decat sa profite la maximum de ea. Pana in ce punct? Sper sa nu ajunga pana la limita de suportabilitate a populatiei, pentru ca atunci nu o sa mai castige nimeni.

RaduH

Termenele pentru proiectele mari cum e DESERTEC sunt pentru cel devreme 2020 sau 2030 .
Noi o sa avem probleme grave inainte de 2012 . Declinul rezervelor e prea rapid . Cred ca ar trebui decretata o stare de urgenta ( necesitate )
Si se va decreta la un moment dat dar va fi prea tarziu .