Ştiinţă şi tehnologie. Noutăţi, dezbateri pe subiecte ştiinţifice de actualitate > Energii alternative/criza energetica

Criza energetica - ce solutii pentru Romania?

<< < (3/45) > >>

RaduH:
Azi am votat .
N-am avut de unde alege . "E plin" de programe care vin in intampinarea crizei energetice .
Clasa noastra politica sau n-a aflat inca nimic sau are grija numai sa se-nbuibe .

Adi:
Din pacate, nu am votat, caci nu sunt in tara. Dar stiu ca Guvernul actual are planuri concrete de a construi inca doua reactoare la Cernavoda si de a construi o noua centrala nucleara in Transilvania. Sustin aceste planuri. De asemenea stiu ca in Dobrogea sunt deja planuri de instalatii eoliene de mari dimensiuni.

RaduH:
Inseamna ca eu am votat prost ca daca stiam votam cu liberalii . Eu sunt la Cluj si am votat cu Boc de la PD-L .

RaduH:
Da nu stiu daca si atat e destul . Ar trebui sa se recunoasca oficial starea de criza si sa se ia masuri foarte consistente si in regim de urgenta .

Adi:
Buna Radu, nu exista vot bun si vot rau. Ma bucur ca ai votat. Boc a facut bine la Cluj, de cand a plecat PRM-ul si Funar, Clujul s-a deschis spre investitii internationale. Alegerile astea sunt locale, iar proiectele de care ziceam sunt la nivel national. E drept ca centrala nucleara din Transilvania va ajuta direct investitiile din Transilvania. Dar sunt sigur ca si PD-L-ul, cand va forma noul guvern, va continua aceste proiecte. Ca doar sunt bune pentru tara. In plus, si PNL si PD-L sunt tot de dreapta. Sunt sigur ca daca PD-L era la guvernare, si ei s-ar fi gandit. Dar fiind in opozitie si tot atacand guvernul, au uitat sa se gandeasca la proiectele mari de care are nevoie Romania. Alegerile parlamentare vor fi foarte importante, acolo va trebui sa urmarim corect ce zice fiecare partid. Speranta am doar in PNL si PD-L. PSD-ul se va gandii intai la protectie sociala si abia apoi la proiecte majore in infrastructura.

Navigare

[0] Indexul de Mesaje

[#] Pagina următoare

[*] Pagina precedentă

Du-te la versiunea completă