Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Criza energetica - ce solutii pentru Romania?

Creat de admin, Mai 19, 2008, 10:22:31 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

admin

Criza energetica este tot mai pregnanta. Pretul petrolului creste, dar nu doar pe baza de speculatii si pe tensiuni politice, ci pe faptul ca s-a ajuns la "peak oil" in 2006 (se pare ca tot mai multi oameni de stiinta accepta aceasta). Peak oil este momentul cand pe intreaga planeta s-a ajuns la maximul de cantitate de petrol produsa pe zi. Economia mondiala a crescut pentru ca puteam extrage tot mai mult petrol in fiecare zi. Nevoia de petrol creste zilnic, pe cand oferta ... va scadea mereu.

Usor usor vom discuta aici situatia economica, dar haideti sa incepem cu un articol realist, scris de un analist roman: ce face Romania pentru a se adapta cresterii pretului tot mai mult la petrol pe piata mondiala?


RaduH

134$-barilul deja
Poate mai avem 5 ani de civilizatie ( globalizata )

Adi

Da, am un priten, Cipi, care a mai scrisi si pe acest forum, care crede ca in 5 ani va fi gata cu civilizatia. El zicea ca ajungem la perturbari sociale, violente, razboaie regionale. Ca ajunge 200 petrolul in iarna. Si 400 in cativa ani. E plauzibil, dar una peste alta, sper sa se schimbe societatea, dar in mor darmonios si de pace. Adica sa se adapteze prompt industria, sa sa faca masini pe electricitate, sa sa faca energii regenerabile.

Pe termen scurt insa, nu scapam de minele de carbune, e cea mai eficienta sursa de energie dupa petrol si avem carbune berechet, si noi si planeta. Deci nu putem opri incalzirea globala decat cercetand si investind in energii regenerabile.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

RaduH

Draga Adi sistemul nu poate sa recunoasca pericolul ( criza ) deoarece n-ar mai avea acelasi trai opulent cei care-l conduc . Daca nu recunoaste nu poate sa ia masurile necesare . Energiile regenerabile n-au nimic nou de prin anii 70 . Sunt tot alea da daca n-au fost rentabile sa imbogateasca niste ticalosi nu s-a facut nimic . Efortul sa treci tot ce inseamna industrie pe curent e urias si nu stiu daca mai avem timp s-o facem ca tot cu petrol se face si asta . Ar fi energia solara in sahara da e greu de transportat si de acumulat pentru perioadele in care nu bate soarele ( ca suprafata expusa ar fi destula la 1KW/m^2 ) ,ar fi centralele nucleare subcritice ( alea cu accelerator de 1 GeV cu "spalatie"-nu stiu exact cum se traduce ) , da nu stiu daca mai avem destul timp si inca nu se recunoaste si nu se face nimic .

Electron

RaduH, esti si tu adeptul teoriei conform careia "the world, as we know it, will end in 2012" ?

e-
Don't believe everything you think.

RaduH

Nu neaparat da activez pe un alt forum pe tema asta si dau aia niste date si fac niste analize de te baga in sperieti .

Temari

Putin probabil sa se mai ajunga pana in 2012...dar pe undeva poate daca va fi sfarsitul lumii...viata o poate lua de la inceput si sper sa nu mai existe creaturi care sa polueze si sa foloseasca in prostie orice lucru si sa nu ii pese de nimic. Poate in miliarde de ani se va naste o alta lume. Cine stie...o alta raza de speranta. Desi e putin probabil.
Criza energetica nu este numai in Romania, ci si in alte tari, aproape peste tot. Pacat ca multi nu isi dau seama, desi au auzit dar nu constientizeaza pericolul. Cand isi vor da seama, va fi prea tarziu...dar pana atunci multe exemplare se bucura de toata atentia, in timp ce alti oameni care muncesc pt ca noi sa traim mai bine si sa ne invete sa ocrotim ceea ce ne inconjoara, lanturi trofice, ecosisteme, biomi, biosfera...mor pe zi ce trece, Natura isi pierde din speranta si din frumusetile ce odata incantau vietatile...
Intrebarea este: Oare cat va mai dura nepasarea celor ce nu stiu ca totul are o limita?

Adi

Citat din: Temari din Mai 23, 2008, 04:06:18 PM
Putin probabil sa se mai ajunga pana in 2012...

Nu am inteles fraza ... Crezi ca e putin probabil sa mai existe Universul in 2012? Sau crezi ca e putin probabil sa ce?
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro


Adi

Industria viitorului, este industria energetica. Daca deschidem ochiii tinerilor, vor lucra in acest domeniu si vor castiga decent. Apoi, nu s-au gasit energii regenerabile noi din anii 70, e drept, in schimb tehnologiile sunt mult mai eficiente. La energii solare randamentul creste continuu, la fel si la energia vantului. In tarile nordice exista sate intregi alimentata cu energie eoliana. Apoi industria functioneaza deja pe curent electric. Toti robotii industrial sunt alimentati de la priza, nu ard carbune in interiorul robotului:). Cu cat vom avea mai multa energie electrica, cu atat mai putina nevoie va fi sa ardem petrol pentru a produce energie electrica.

Lumea asa cum o stim nu va mai fi in vreo 10 ani. Totusi, putem trece peste asta. Trebuie educati tinerii sa se gandeasca: in lumea asta fara energie, cum voi trai eu? Cum voi face eu bani? Cumi imi voi intretine familia?
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

RaduH

Azi am votat .
N-am avut de unde alege . "E plin" de programe care vin in intampinarea crizei energetice .
Clasa noastra politica sau n-a aflat inca nimic sau are grija numai sa se-nbuibe .

Adi

Din pacate, nu am votat, caci nu sunt in tara. Dar stiu ca Guvernul actual are planuri concrete de a construi inca doua reactoare la Cernavoda si de a construi o noua centrala nucleara in Transilvania. Sustin aceste planuri. De asemenea stiu ca in Dobrogea sunt deja planuri de instalatii eoliene de mari dimensiuni.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

RaduH

Inseamna ca eu am votat prost ca daca stiam votam cu liberalii . Eu sunt la Cluj si am votat cu Boc de la PD-L .

RaduH

Da nu stiu daca si atat e destul . Ar trebui sa se recunoasca oficial starea de criza si sa se ia masuri foarte consistente si in regim de urgenta .

Adi

Buna Radu, nu exista vot bun si vot rau. Ma bucur ca ai votat. Boc a facut bine la Cluj, de cand a plecat PRM-ul si Funar, Clujul s-a deschis spre investitii internationale. Alegerile astea sunt locale, iar proiectele de care ziceam sunt la nivel national. E drept ca centrala nucleara din Transilvania va ajuta direct investitiile din Transilvania. Dar sunt sigur ca si PD-L-ul, cand va forma noul guvern, va continua aceste proiecte. Ca doar sunt bune pentru tara. In plus, si PNL si PD-L sunt tot de dreapta. Sunt sigur ca daca PD-L era la guvernare, si ei s-ar fi gandit. Dar fiind in opozitie si tot atacand guvernul, au uitat sa se gandeasca la proiectele mari de care are nevoie Romania. Alegerile parlamentare vor fi foarte importante, acolo va trebui sa urmarim corect ce zice fiecare partid. Speranta am doar in PNL si PD-L. PSD-ul se va gandii intai la protectie sociala si abia apoi la proiecte majore in infrastructura.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro