Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Despre catalin_blood23

Creat de catalin_blood23, Octombrie 07, 2010, 05:30:18 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

catalin_blood23

Ma numesc Catalin sunt din Arad si tocmai mam oferit voluntar pe acest site(StiintaAzi).Am vazut ca trebuie sa alegem numai dupa anumite link-uri si ma intrebam daca putem sa scriem despre orice articole deacolo sau numai despre anumitearticole?Poate vi se pare o intrebare stupida dar va rog sa raspundeti. ???merci mult :)

Adi

Citat din: catalin_blood23 din Octombrie 07, 2010, 05:30:18 PM
Ma numesc Catalin sunt din Arad si tocmai mam oferit voluntar pe acest site(StiintaAzi).Am vazut ca trebuie sa alegem numai dupa anumite link-uri si ma intrebam daca putem sa scriem despre orice articole deacolo sau numai despre anumitearticole?Poate vi se pare o intrebare stupida dar va rog sa raspundeti. ???merci mult :)

Buna Catalin. Bine ai venit la Stiinta Azi!

In primul rand aici pe forum trebuie sa scrii corect gramatical. Aceasta inseamna atat ortografie ("mam") cat si punctuatie (adica spatii unde trebuie, dupa punct si inainte de noua fraza, etc).

In al doilea rand, ai voie sa scrii articole despre ce vrei tu, de la orice linkuri, atat timp cat sunt stiri serioase si cat scrii cu cuvintele tale. Atunci cand traducem sau preluam cu copy paste avem voie sa o facem doar de la anumite linkuri, anume acelea care ne-au acordat permisiunea. Daca vrei sa scrii stiri de stiinta, iti recomand sa scrii de la BBC News. Au cele mai bune stiri, atat ca si formulare, cat si ca si selectie. Ei chiar aleg stirile cele mai sigure si importante.

http://www.bbc.co.uk/news/science_and_environment/

Dar mai ales iti recomandam sa scrii lectii online de mate, fizica, biologie sau chimie, precum cele de la StiintaAzi.ro/elevi. Acestea traiesc mereu, nu doar cateva zile ca o stire, si poti copia frumos definitii, teoreme, formule din manual. Pe site putem scrie in Latex formule in mod foarte frumos si Latex este usor de invatat.

Te asteptam!
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

catalin_blood23

#2
Citat din: catalin_blood23 din Octombrie 07, 2010, 05:30:18 PM
Ma numesc Catalin sunt din Arad si tocmai m-am oferit voluntar pe acest site(StiintaAzi).Am vazut ca trebuie sa alegem numai dupa anumite link-uri si ma intrebam daca putem sa scriem despre orice articole de acolo sau numai despre anumite articole?Poate vi se pare o intrebare stupida dar va rog sa raspundeti. ???merci mult :)

  Da,am observat greselile de scriere si le-am corectat(mai sus).Mersi mult pt observati si pt raspuns.