Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Gandacul (problema de fizica penru liceu)

Creat de HarapAlb, Mai 19, 2008, 11:41:25 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

HarapAlb

 Se da o banda elestica fixata la un capat de un perete. Langa capatul fixat de perete se aseaza un gandac.

La momentul t=0 de capatul liber al benzii elastice se trage cu o forta constanta F, iar gandacul incepe sa se deplaseze cu viteza constanta v pe banda catre capatul unde actioneaza forta.

Sa se calculaze timpul necesar gandacului ajunge la celalalt capat al benzii elastice.

Electron

Don't believe everything you think.

HarapAlb

 Se cunosc toate datele: lungimea nedeformata (adica intiala) si constanta de elasticitate.

Electron

Pot sa-mi dau cu parerea despre cum as rezolva problema, sau mai asteptam si alte contributii?

e-
Don't believe everything you think.

HarapAlb

Citat din: Electron din Mai 19, 2008, 01:14:40 PM
Pot sa-mi dau cu parerea despre cum as rezolva problema, sau mai asteptam si alte contributii?

Nu cred ca vor fi alte contributii asa curand, asa ca o poti rezolva  :)

Electron

Ei, nu mi-e graba, pot astepta si alte contributii.

Deocamdata as spune doar ca eu vad doua situatii distincte, in functie de viteza gandacului:
1) cand ajunge la capat inainte sa fie intinsa complet banda elastica
2) cand ajunge dupa ce s-a intins complet banda elastica.

In ficare caz formula finala va fi diferita.

e-
Don't believe everything you think.

Temari

Pot sa incerc sa rezolv problema? De ce intreb...nu sunt la liceu dar mi se pare simpla...genul asta de problema am mai facut...dar era cu vulturul dupa un porumbel... :)

Adi

Sigur, Temari, oricine poate incerca sa rezolve problema. Suntem cu atat mai bucurosi cand cineva de la gimanziu se incumeta sa o rezolve.

Vad si eu tot ca Electron, ca sunt doua cazuri, dar trebuie sa vac calculelel sa vad formula. Dar e interesanta problema din punct de vedere filosofic. E ca Universul care se extinde, adica spatiul timpul care se mareste si tu totusi mergi prin el cu o viteza. Si nu e ca atunci cand nu s-ar extinde.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Electron

Citat din: Adi din Mai 19, 2008, 04:53:57 PM
Dar e interesanta problema din punct de vedere filosofic. E ca Universul care se extinde, adica spatiul timpul care se mareste si tu totusi mergi prin el cu o viteza. Si nu e ca atunci cand nu s-ar extinde.
Nu prea vad de ce o consideri din punct de vedere "filozofic" :D

Stiai ca prin asemenea fenomene se ajunge la vitese "superluminice" in universul Star Trek? Adica, navele spatiale au mereu doar fractiuni din viteza luminii (numita si "impulse velocity" in show-ul TV) fata de spatiul insusi dar motoarele navelor distorsioneaza spatiul (il comprima in fata navei si il dilata in urma ei) pentru a ajunge la "multiplii" vitezei luminii (warp factor) per total. Ingenios, si nu incalca TGR! ;)

e-

PS: e deci mai degraba "SF" decat "filozofie" :P
Don't believe everything you think.

Temari

Ceva nu imi iese la problema asta. Viteza gandacului este constanta...dar cam care este viteza gandacului?  Unii gandaci alearga, altii merg mai incet, iar altii zboara (zborul este tot o deplasare). Un mic amanunt de genul se poate?  ;)

Electron

Iti propun sa rezolvi prima data problema considerand ca gandacul are o viteza mica-mica, de parca se taraste. :D

e-
Don't believe everything you think.

Temari

Daca ma gandesc mai bine asta da problema...are multe necunoscute...hmm...e greu pana nimeresti de unde sa o iei... ???
Multumesc Electron, incerc si asa. Inseamna ca sunt mai multe variante de rezolvare, asemanatoare. ;)

Electron

Din cate am inteles eu de la HarapAlb, se cunosc urmatoarele (se dau):
- lungimea initiala a benzii elastice (nedeformate): sa zicem l_zero
- constanta de elasticitate: k
- marimea (si orientarea) fortei care trage de capatul benzii: F
- viteza gandacului: v
- pozitia gandacului la momentul initial (langa perete) si faptul ca se deplaseaza spre capatul de care trage F.

Se cere:
-timpul necesar pentru a ajunge gandacul la capatul opus al benzii.

Daca mai ai intrebari, nu ezita, HarapAlb iti va da detalii cu siguranta.

e-
Don't believe everything you think.

Adi

De acord cu Electron ca se stie tot. Temari nu e obisnuita (cred) sa zici "se stie viteza v", ea vrea numar real, pana nu vede numar, crede ca nu o stie. Am inteles bine, Temari? Daca e asa, atunci sa stii ca v il stii cum e. Ia o valoare reala si calculeaza, apoi ia alta valoare si calculeaza si dupa ce vei lua o infinitate de valori si vei calcula, vei aprecia foarte frumos ca nu e necesar decat sa iei o valoare (v) si sa calculezi cu ea. Ehe, e posibil intr-adevar sa fie doua tipuri de valori care sa dea rezultate diferite, dar asta descoperi tot lucrand doar cu o singura valoare.

Relativ la SF vs filosofie, de acord, Electron. In plus, de vre-o saptamana ma tot uit la Star Trek Voyager si ma tot intrebam cum obtin ei viteze superluminice. Explicatia ta pica chiar la tanc. E intr-adevar ingenioasa, mai ales ca nu incarca TGR!

Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Temari

#14
Multumesc (pt a cata oara?), Adi  :) Asa imi va fi cat de cat mai usor...sper...matematica imi da mari batai de cap...incerc sa o fac sau macar sa o schitez, nu promit nimic.
Saracul gandacel, sper sa nu fie un gandac de bucatarie ca avem destui in scoala ups!