Ştiinţă şi tehnologie. Noutăţi, dezbateri pe subiecte ştiinţifice de actualitate > Popularizarea ştiinţei

Prima noastra inregistrare audio (cu stiri din fizica particulelor)

<< < (2/2)

Adi:
Dani, multumesc pentru aducerea acestei problematici in atentia noastra, precum si pentru solutiile propuse, adica licenta Common Creative pentru a prelua muzica gratuita de pe internet. Am urmarit link-urile tale si am gasit muzica electronica si ambientala. Am scris de asemenea mailuri lui Jean Michelle Jarre si la cativa creatori romani de muzica pentru a le cere dreptul de a folosi din melodiile lor pe fundal. Urmatorul podcast il vom face la fizica particulelor cu muzica gratuita, sa vedem cum merge. Apoi vom decide o solutie pentru viitor.

Am scos fisierul mp3 cu podcastul din zona www a site-ului, asadar nu e pe internet. Am mutat linkul pentru downloadat si linkul din player catre fisierul care e gazduit la stiinta.info. Conducatorii site-ului nu au avut probleme cu ideea de a tine podcastul la ei pe site. Sper ca asta este de acord cu tine. Caci ma ajuta sa poata asculta oamenii direct din player din pagina de net de pe fizicaparticulelor.ro. Continutul insa este pe alt server.

Una peste alta, la fizicaparticulelor.ro am tradus numai de acolo de unde am avut permisiune. Iar cand nu am avut, am scris in propriile noastre cuvinte. Ar fi minunat sa continuam in acelasi spiriti si sa fim un exemplu demn de urmat pentru restul tarii. Urmatorul pas este asadar ca in pozele ce le folosesc la prezentarea powerpoint ce o voi tine la licee sa dau linkurile de unde am luat pozele si sa scriu mailuri sa cer voie autorilor ei.

Mersi mult, Dani.

Electron:
Am ascultat si eu podcast-ul, si sincer mi-a placut :) E destul de reusit pentru "prima incercare" ;)
Nu am observatii in plus fata de cele prezentate deja, doar o mica intrebare: e doar impresia mea sau se termina fisierul audio cam "brusc" ?

Bravo si tineti-o tot asa!

e-

Adi:
Multumesc, Electron. Ce vom aduce nou la urmatoarea inregistrare (de peste o saptamana). Vom oferi un cuprins si cate o inregistrare pentru fiecare stire in parte, pentru ca oamenii sa poata asculta ce ii intereseaza daca nu au timp sa asculte tot. S-a descis si sa folosim numai muzica legala. Am scris unui compozitor roman de muzica electronica si a zis ca in principiu e de acord sa contribuie. Desigur ca Jean Michelle Jarre inca nu mi-a raspuns la mail :D.

Ce ziceti de o editie speciala de Craciun? Ce subiecte ati dori discutate? Sau ati dori sa scrieti aici impresii dupa primul podcast si noi sa le inregistram si sa le punem pe net?

Daca aveti intrebare pentru noi, va vom raspunde in urmatorul podcast. Asadar, intrebati!, noi va asteptam.

Adi

Navigare

[0] Indexul de Mesaje

[*] Pagina precedentă

Du-te la versiunea completă