Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Principiul de incertitudine.

Creat de Mishulanu, Septembrie 07, 2010, 10:16:27 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Mishulanu



Ce reprezenta pana la urma aceste relatii? Daca eu cunosc pozitia unei particule cu o precizie de 10^-20 m, adica poate sa fie cu aceasta valoarea mai la dreapta sau mai la stanga, inseamna ca impulsul masurat poate diferi de cel real cu +-delta p calculat?

Si cea de a doua inegalitate la ce se refera? Daca stiu energia unei particule cu precizia deltaE, insemna ca nu pot sti cu exactitate in ce moment avea acea energie?

HarapAlb

Pentru inceput, gasesti o prezentare destul de ampla pe wikipedia Uncertainty Principle. Putem discuta pe marginea textului de acolo daca e ceva ce nu intelegi.

Mishulanu

Citat din: HarapAlb din Septembrie 08, 2010, 12:28:58 AM
Pentru inceput, gasesti o prezentare destul de ampla pe wikipedia Uncertainty Principle. Putem discuta pe marginea textului de acolo daca e ceva ce nu intelegi.
Am citit ce scrie pe wikipedia dar nu stiu daca m-am lamurit complet. Eu vreau sa stiu care este semfinicatia fizica a valorilor pe care le-am calculat mai sus. In primul caz, daca eu masor pozitia unei particule cu precizia 10^-20 m, inseamna ca particula se gaseste pe o raza egala cu deltaX calculat, fata de pozitia masurata? Si impulsul particulei poate fi oricat in 0 si minim deltaP?

A doua relatie mi se pare mai ciudata. Dar din ce am citit, are legatura cu fluctuatiile cuantice si cu particulele virtuale. Adica din vid poate aparea o pereche de particule virtuale ce au impreuna energia deltaE dar nu pot exista mai mult decat timpul deltaT calculat si trebuie sa se anihileze pentru a pastra conservarea enegiei. Am inteles corect?

HarapAlb

Citat din: Mishulanu din Septembrie 10, 2010, 08:15:43 PM
Am citit ce scrie pe wikipedia dar nu stiu daca m-am lamurit complet. Eu vreau sa stiu care este semfinicatia fizica a valorilor pe care le-am calculat mai sus. In primul caz, daca eu masor pozitia unei particule cu precizia 10^-20 m, inseamna ca particula se gaseste pe o raza egala cu deltaX calculat, fata de pozitia masurata? Si impulsul particulei poate fi oricat in 0 si minim deltaP?
In relatia de incertitudine nu apare deltaX ci dispersia unui set de masuratori. De fiecare data cand masori pozitia se obtine alta valoare insa ele vor fi imprastiate in jurul unei valori medii Xm, iar sigmaX descrie tocmai aceasta imprastiere (Root Mean Square), la fel se intampla si cand masori impulsul, vei obtine niste valori de o anumita imprastiere sigmaP. Principiul de incertitudine iti spune ca cele doua imprastieri sunt invers proportionale. Principiul de incertitudine se aplica mereu, chiar si unui sistem cuantic nesupus procesului de masurare. Esenta principiului nu are de-a face cu precizia masuratorii. Daca te-ai uitat pe wikipedia ai vazut ca poate fi legat de precizia unei masuratori: dispersia sigmaP este invers proportionala cu eroarea de masurare deltaX.

Citat
A doua relatie mi se pare mai ciudata. Dar din ce am citit, are legatura cu fluctuatiile cuantice si cu particulele virtuale. Adica din vid poate aparea o pereche de particule virtuale ce au impreuna energia deltaE dar nu pot exista mai mult decat timpul deltaT calculat si trebuie sa se anihileze pentru a pastra conservarea enegiei. Am inteles corect?
Auzisem si eu vorbindu-se despre asta, insa nu stiu sa-ti spun daca exista vreo formulare riguroasa din punct de vedere teoretic. S-ar putea sa fie o justificare fenomenologica. Iarasi, deltaE nu reprezinta energia ci imprastierea ei in jurul unei valori medii. O interpretare riguroasa este cea de pe wikipedia: relatia de incertitudine energie-timp iti spune cat timp (deltaT) trebuie sa treaca ca o marime a sistemului sa se modifice semnificativ. Timpul necesar observarii unei schimbari este invers proportional cu imprastierea energiei sistemului. Revenind la intrebarea ta, am putea spune ca in cazul fluctuatiilor cuantice (particule virtuale) imprastierea energiei este mare si de aceea au o durata de existenta foarte mica (marimile sistemului se modifica repede).