Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Cum se fabrica omul?

Creat de io, Septembrie 01, 2010, 07:34:48 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

io

Cum si din ce "se fabrica" ovulul si spermatozoidul?

mircea_p

Glumesti? Daca nu, poate formulezi intrebarea mai clar.
Vrei sa stii prin ce proces se formeaza celulele sexuale? Cauta "meioza" in cartea de biologie. E o diviziune celulara mai speciala.
Materia prima e cam la fel cu cea pentru orice celula. Dar depinde la ce nivel  vrei sa te uiti. La nivel atomic: C, H, O, P, S, etc.

io

Citat din: mircea_p din Septembrie 01, 2010, 07:57:12 AM
Glumesti? Daca nu, poate formulezi intrebarea mai clar.
Vrei sa stii prin ce proces se formeaza celulele sexuale? Cauta "meioza" in cartea de biologie. E o diviziune celulara mai speciala.
Materia prima e cam la fel cu cea pentru orice celula. Dar depinde la ce nivel  vrei sa te uiti. La nivel atomic: C, H, O, P, S, etc.

Nu glumesc, as vrea eu.
Aha, deci e o diviziune celulara. Dar cine sunt celulele care se divid, chiar ovarul, respectiv testiculul?
Si da, ma intereseaza "sa ma uit" din ce in ce mai profund.

raul

Nu ovarul se divide....Ovarul este un organ al femeilor ( echivalentul testiculelor de la barbati) care contin foarte multi foliculi (ca un fel de saculete care contin lichid, niste celule ce secreta hormoni si ovulul. iar cam pe la mijlocul ciclului menstrual unul din foliculi, care sub influenta hormonilor se dezvolta, se va rupe si va elibera ovulul, peretele foliculului fiind in contact cu marginea ovarului, iar ovulul fiind eliberat in exteriorul ovarului. de aici este preluat de  trompele uterine. Bineinteles, ovulul care se gaseste in folicul este un stadiu mai avansat al unor celule precursoare, care la femei se dezvolta inca din viata intrauterina.

La barbat, testiculul contine foarte multi tubi seminiferi, ca niste canale foarte multe si mici, iar acolo se gasesc spermatogonii, care sunt celule precursoare spermatozoizilor, iar acestea (spermatogoniile) prin mai multe divizari si transformari se vor transforma in spermatozoizi.

Este foarte bine ca vrei sa afli cat mai multe. Incerarca sa cauti si pe youtube, ca sigur trebuie sa fie filmulete care sa arate exact ce am descris eu.

io

Intrucat nu reusesc sa ii fac pe oameni sa discute despre ceea ce ma intereseaza, caut modalitati de a afla.
Ideea e (mergand pe firul (firele) fabricarii omului sau a oricarei fiinte, inclusiv plantele deci), ajungem la cum se fabrica moleculele nu?