Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Sistemul nervos

Creat de io, August 31, 2010, 10:54:37 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

io

Ce se intampla concret in organismul meu atunci cand ma doare un dinte, sau, cum se naste si ce e durerea?
Ma intereseaza indeosebi ce face creierul.

Adi

Oh, buna intrebare. Intr-adevar, durerea, ca si alte lucruri, se simte in creier. Organele de simt doar acumuleaza informatii care sunt transmise la creier de nervi. Mai departe, nu stiu nici eu, dar si eu doresc sa aflu. 
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

sumalan dorin

Salutări.

Io,când ai timp dute la bibliotecă şi caută o carte intitulată "Fiziologia şi fiziopatologia sistemului nervos" -I.Teodorescu Exarcu,edt Medicală 1978.Întrebările tale,cu siguranţă îşi vor găsi răspunsurile căutate.Cartea are 1066 de pagini,şi ca să îţi faci o idee,cam ce cuprins are,îl voi detalia puţin.Iar dacă ,ţi-am stârnit interesul,biblioteca te aşteaptă,să ei de pe raftul ei,plin de praf o carte bună.

O parte din cuprinul cărţii: "Elemente de bază implicate în elaborarea funcţiilor nervoase
                                       Fiziopatologia transmiterii sinaptice şi neuromusculare.
                                       Elaborarea,trasmiterea şi prelucrarea informaţiei în sistemul nervos
                                       Funcţiile somatice
                                       Fiziopatologia atenţiei
                                       Structurile nervoase implicate în determinarea conştinţei
                                       Scoarţa cerebrală
                                       Evoluţia conştinţei
                                       Fiziopatologia somnului
                                       Neurofiziologia învăţării
                                       Vorbirea şi dominanţa cerebrală.   
                                       Funcţiile vegetative
                                       Activitatea nervoasă superioară"....restul cuprinsul îl vei descoperi în carte.

io

E, daca ar mai avea io rabdarea de alta data!
Multumesc pt. raspunsuri.

io

Bineinteles ca suna "apetisant" cuprinsul, poate am sa imi testez din nou rabdarea, ar trebui sa fie scrisa insa intr/un stil de larga popularizare si chiar sa depaseasca niste limite impuse si autoimpuse de cei care au intocmito si de sistemele din care ei fac parte, ca sa imi starneasca asa mult interesul incat blazarea in care lancezesc sa cedeze teren.

Revenind la tema acestui topic:

E adevarat ca durerea (a unui dinte sa zicem) e o stare care e traita in reprezentare, in "holograma" dintelui din creier, adeca e cumva virtuala?

raul

Desigur ca durerea este un produs al creierului, ca de altfel si celelalte perceptii senzitive sau senzoriale , cum ar fi vazul, auzul, caldura etc. Atunci cand un stimul dureros, cum ar fi o lovitura, atinge de exemplu pielea, sunt stimulati si receptorii pt durere care transforma stimulul mecanic in curent electric pe care il trimit la creier in o zona corespunzatoare portiunii de piele afectate. De exemplu  zona din creier pt mana este diferita de cea pt picior sau pt dinti. In cazul dintilor, durerea apare prin stimularea nervilor ce inerveaza dintii de catre infectie, sau carii , cald , rece.

In piele, exista de exemplu receptori care sunt stimulati doar de caldura, si receptori care sunt stimulati doar de rece. Si desigur, senzatia de rece sau de cald nu este interpretata ca durere. Totusi, daca stimulii de rece sau de cald sunt foarte foarte puternici, senzatia va fi de durere iar receptorii pt cald sau rece vor fi receptori durerosi. Deci demarcatia nu e foarte clara.

In creier exista apoi o gramada de conexiuni intre diferite structuri cum ar fi talamusul, hipocampul , conexiuni cu rol in integrarea durerii. De remarcat ca aceste structuri , cum ar fi . hipocampul, sunt printre cele mai vechi dpdv al dezvoltarii  evolutive, deci sunt cam printre primele care au aparut atunci cand a aparut creierul.


io

Dar e corect spus ca senzatia de durere nu se intoarce in dinte pt. a fi traita acolo, ci ea e traita in creier (desi as jura ca ma doare dintele fizic si nu unul virtual aflat in creier)?
Faptul ca eu traiesc senzatia de durere in creier si nu in dintele real poate sa arunce o cu totul alta lumina asupra rolului mintii (ori constiintei) in trairile noastre.

vikingul

toate simturile sunt virtuale, receptori doar trimit curent electric spre creier, dar creierul transforma acest curent (impulsul nervos) in senzatie...

Eugen7

#8
Citat din: vikingul din Mai 06, 2011, 07:22:36 AM
toate simturile sunt virtuale, receptori doar trimit curent electric spre creier, dar creierul transforma acest curent (impulsul nervos) in senzatie...
Simturile sunt reale nu virtuale, si ele trimit la creier (pentru procesare) un semnal electromagnetic ce contine informatie. Nu este vorba doar de "simple" impulsuri electrice (ca in cazul semnalelor ce sunt trimise de creier catre musculatura spre exemplu).

Cele șase simțuri sunt:
    Simțul văzului
    Simțul auzului
    Simțul mirosului
    Simțul gustului
    Simțul pipăitului (tactil)
    Simțul echilibrului
Sistemul nervos are un sistem senzorial dedicat fiecărui simț.

Studiaza doar simtul vazului si vei vedea complexitatea semnalelor (sunt 3 semnale) pe care ochiul ca senzor le trimite creierului.
Un puct de plecare este urmatorul articol.
Cum funcţionează simţul văzului?

Pentru detalii urmatorul articol este foarte bun:
The Electric Signals Originating in the Eye
"Stiu ca nu stiu nimic dar stiu ca pot sti mai multe decat stiu" (Socrate)

vikingul

De faptul ca receptori trimit un semnal electromagnetic ce contine informatie nu am stiut, citisem din mai multe surse ca acestia trimit doar impulsuri electrice. Referitor la cele sase simturi, conventional sunt 5 dar si eu consider ca echilibrul este un simt.

p.s: multumesc pt surse

AlexandruLazar

Informația conținută este de fapt sub forma modului în care impulsurile sunt modulate. Adică, receptorii chiar doar trimit impulsuri electrice, însă durata, intensitatea, frecvența etc. a acestor trenuri de impulsuri este cea care "poartă" informația. Clasificarea simțurilor este mai mult orientativă. Cea la care face referire Eugen7 este a lui Aristotel, dar ea încă e folosită astăzi pentru că chiar este remarcabil de utilă și de cuprinzătoare.

vikingul

#11
Citat din: Eugen7 din Mai 06, 2011, 09:42:27 AM
Citat din: vikingul din Mai 06, 2011, 07:22:36 AM
toate simturile sunt virtuale, receptori doar trimit curent electric spre creier, dar creierul transforma acest curent (impulsul nervos) in senzatie...
Simturile sunt reale nu virtuale

Pentru detalii urmatorul articol este foarte bun:
The Electric Signals Originating in the Eye
ce intelegeti prin termenul ,,virtual'', legat de acest subiect? pt ca eu inteleg ceva produs de creier, o reprezentare a acestuia asupra stimulilor, de aceea am afirmat ca simturile sunt virtuale, practic ele nu exista ci sunt doar reprezentari ale creierului, ce exista sunt stimului (presiunea, lumina, caldura) care actioneaza asupra organismului

Eugen7

#12
Citat din: AlexandruLazar din Mai 10, 2011, 08:16:20 PM
Informația conținută este de fapt sub forma modului în care impulsurile sunt modulate.
Corect.
Ochiul genereaza un impuls electric care este o unda electromagnetica.

Modulația este un proces folosit în telecomunicații prin care se modifică unul sau mai mulți parametri a unui semnal purtător (carrier) pentru a transmite informații.
Există trei semnale ce intră în procesul de modulație:
-Semnalul modulator - Semnalul original ce se dorește a fi transmis
-Semnalul purtător - Semnalul al cărui parametri vor fi modificați pentru a transmite semnalul modulator
-Semnalul modulat - Semnalul ce se transmite, și anume semnalul purtător, modificat corespunzător

Metode de modulare a semnalelor analogice sunt:
a) modulare in amplitudine
b) modulare in frecventa
c) modularea fazei

Citat din: AlexandruLazar din Mai 10, 2011, 08:16:20 PM
Adică, receptorii chiar doar trimit impulsuri electrice, însă durata, intensitatea, frecvența etc. a acestor trenuri de impulsuri este cea care "poartă" informația.
Receptorii trimit informatiia cu ajutorul unei unde electormagnetice (impuls electric). Aceasta unda este modulata de catre receptori, adica informatia este "pusa" pe unda (cu ajutorul modulatiei), iar creierul demoduleaza una electromagnetica primita de la receptori si apoi "proceseaza" informatia. Semnaul este analog. (Exista si semnale digitatale si bineinteles modalitati de modulare digitala, dar nu este cazul sa discutam acum despre ele.)

Citat din: AlexandruLazar din Mai 10, 2011, 08:16:20 PM
Clasificarea simțurilor este mai mult orientativă. Cea la care face referire Eugen7 este a lui Aristotel, dar ea încă e folosită astăzi pentru că chiar este remarcabil de utilă și de cuprinzătoare.
Asa este.
Simturile sunt multiple si complexe.
"Stiu ca nu stiu nimic dar stiu ca pot sti mai multe decat stiu" (Socrate)

Eugen7

Citat din: vikingul din Mai 10, 2011, 04:52:52 PM
De faptul ca receptori trimit un semnal electromagnetic ce contine informatie nu am stiut, citisem din mai multe surse ca acestia trimit doar impulsuri electrice. Referitor la cele sase simturi, conventional sunt 5 dar si eu consider ca echilibrul este un simt.
Impusurile electrice sunt scurte semnale electromagnetice.
Fiecare simt are propriul sistem senzorial. De aceea si echilbrul este un simt.

Citat din: vikingul din Mai 10, 2011, 04:52:52 PM
p.s: multumesc pt surse
Cu placere.
"Stiu ca nu stiu nimic dar stiu ca pot sti mai multe decat stiu" (Socrate)

Eugen7

Citat din: vikingul din Mai 11, 2011, 12:23:00 AM
ce intelegeti prin termenul ,,virtual'', legat de acest subiect? pt ca eu inteleg ceva produs de creier, o reprezentare a acestuia asupra stimulilor, de aceea am afirmat ca simturile sunt virtuale, practic ele nu exista ci sunt doar reprezentari ale creierului, ce exista sunt stimului (presiunea, lumina, caldura) care actioneaza asupra organismului
Receptorii "culeg" informatia din lumea reala, in care este subiectul (omul), si transmit aceste informatii despre "realitate" la creier care "interpreteaza"(percepe) realitatea. Apoi omul actioneaza corespunzator in functie de conditiile reale de mediu: cald, frig, lumina, intuneric etc.

Intreg sistemul senzorial este pentru preceptia realitatii.

Sistemul senzorial cuprinde organe care recepționează diferiți excitanți din mediul înconjurător (lumina, sunetul, presiunea, temperatura, câmpul electric, câmpul magnetic sau exitanți de natură chimică), care sub forma de impulsuri bioelectrice este transmis de la receptor pe traiectul nervilor la sistemul nervos central care poate fi măduva spinării sau creierul. Transformarea excitantului din afară la nivelul organului receptor într-un impuls nervos are loc prin o serie de procese fizico-chimice, fiind apoi din nou interpretat la nivel central.

Receptorii sistemului senzorial se află în organe specializate numinte organe de simț sau analizatori ca: ochiul, nasul, urechea, gura cu cavitatea bucală și pielea.
"Stiu ca nu stiu nimic dar stiu ca pot sti mai multe decat stiu" (Socrate)