Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Matematica distractiva

Creat de Thorth, August 18, 2010, 04:58:38 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Electron

Citat din: Thorth din August 20, 2010, 02:37:47 AM
Serie respectiva are limite diferite in 0 si 1
O serie nu are limite in anumite valori. Formularea asta e complet aberanta.

Citatastfel atunci cand seria converge,
Seria asta nu converge, punct.

Citatatunci seria este egala cu suma seriei care este 1 sau 0
Aberezi rau de tot. Am mai avut pe forum persoane care desi se declarau "absolventi de matematica" nu prea le au cu rigurozitatea din matematica. Poate de aceea rabdarea in fata unor astfel de ineptii e cam redusa.

Citatdepinde de numarul de elemente,
Suma unei serii nu depinde niciodata de numarul de elemente, numar care e intotdeauna infinit. Nu mai abera aiurea.

Citatdaca seria e divergenta atunci si suma seriei este divergenta si atunci limita seriei nu exista iar limita sumei este + - infinit.
In acest caz suma nu este nici + nici - infinit. In acest caz suma nu are nici o valoare, nici macar infinita.

CitatOff:  ma asteptam sa gasesc oameni cu bun simt pe aici, open mind, care au abandonat ironia fina, emancipata in caldeira romaneasca.
Si ce anume iti permite tie sa insulti lumea pe aici? Esti deja prea aproape de atacul la persoana, ai grija!

CitatNu am dorit niciodata sa spun ca eu sunt miezul din dodoasca
Hai lasa! Si cine a emis chestia asta:
Citat din: Thorth din August 19, 2010, 07:31:05 AM
frumoase raspunsuri, dar limita asta exista si se rezolva, adevarat cu analiza matematica superioara as spune, dar sunt curios la ce rezultate va duceti cu mintea.
La cata superioritate rabufneste din afirmatia asta, si la cate aberatii ai emis pe acest subiect, ma mir ca nu-ti crapa obrazul de rusine.

CitatImi cer mii de scuze daca am reusit sa va fac sa ganditi asa.
Nu e nevoie sa-ti ceri scuze. Ar trebui insa sa nu mai aberezi aiurea. Macar atat sa inveti pe acest forum.

CitatIar amuzamentul este acolo unde te astepti mai putin...
Din pacate nu e deloc amuzant sa citesti asemenea aberatii despre un domeniu riguros cum e matematica. E de-a dreptul trist.


e-
Don't believe everything you think.

Adi

Subscriu complet la ce a zis mircea_p si electron.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro