Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Gasirea subiectului potrivit

Creat de bogdanfp, August 15, 2010, 12:02:23 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

bogdanfp

Sunt fascinat de foarte multe stiinte, iar cele care-mi sunt predate la scoala imi plac in egala masura, insa nu stiu pe care sa o aleg pentru a o studia la facultate.
Mai am vreun an sa ma decid,  pana la BAC, si sper sa iau decizia buna.
Cum pot rezolva aceasta dilema?  :)


constantin.a


Adi

In ce clasa esti?

Gandeste-te ce fel de viata ai vrea sa ai peste 10-20 de ani. In Romania sau in strainatate? Vrei sa fii profesor de liceu sau universitar? Vrei sa fii cercetator? Daca da, cercetare fundamentala la un laborator sau cercetare aplicata in industrie? Sau vrei sa fii inginer in industrie?

Dupa aia poti alege domeniul (fizica, chimie, calculatoare, etc), dar intai raspunde-ti la intrebarile de mai sus.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

bogdanfp

Citat din: Adi din August 15, 2010, 12:19:45 AM
In ce clasa esti?
Sunt in cls. a-XI-a

Citat din: Adi din August 15, 2010, 12:19:45 AM
Gandeste-te ce fel de viata ai vrea sa ai peste 10-20 de ani. In Romania sau in strainatate? Vrei sa fii profesor de liceu sau universitar? Vrei sa fii cercetator? Daca da, cercetare fundamentala la un laborator sau cercetare aplicata in industrie? Sau vrei sa fii inginer in industrie?
Din pacate, in Romania, stiinta nu este si probabil nici nu va fi apreciata ca in Vest.Deci, in strainatate.  :)
Mi-ar placea ca slujba respectiva sa implice petrecerea timpului in natura.Acum nu pot zice ca as vrea sa devin profesor;nici despre cercetare nu stiu ce sa zic.


Adi

Mai ai un an sa te gandesti deci ...

In natura exista multe tipuri de slujbe, de la cioban la geolog sau arheolog, in care caz esti cercetator ... Trebuie sa te cunosti mai bine. Varsta adolescentei e tocmai buna in acest sens. Fa niste teste psihologice de pe internet ca sa te cunosti mai bine, discuta si cu prieteni ai tai ...
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

bogdanfp

Dupa ce am vizionat niste documentare realizate de Stephen Hawking, Carl Sagan, Richard Feynman, Richard Dawkins si James Burke, mi-am dat seama ce stiinta vreau sa studiez la facultate! Biologia.  :)

"Problema" e ca, la facultatile din Marea Britanie(unde as vrea sa studiez), sunt cerute la BAC 2 probe stiintifice, iar eu fiind la uman nu voi putea alege asa ceva.
Acum ramane de vazut daca ma mai pot transfera...

Adi

Ai facut un mare pas inainte. Acum cum esti la uman, poate nu ai pregatire suficienta la stiinte in general si la biologie in particular. Va trebui sa recuperezi. Si daca treci a XI-a, mai ai doi ani pana la bac. Ai timp. Va trebui sa inveti singura foarte mult si sa faci poate meditatii. Trebuie sa analizezi bine daca chiar asta vrei sa faci, daca ai calitatile care sunt necesare profesoratului sau cercetatorului. Pas cu pas te vei cunoaste mai bine.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

ioana.m

Ideea e ca daca esti la uman de multe ori nu poti aprecia cat de greu e sa studiezi o stiinta anume. Desi tu esti perfect capabil sa inveti o anumita materie te izbesti de alte probleme cum ar fi folosirea matematicii in rezolvarea unor probleme anume, de fizica, chimie chiar si biologie. In sensul acesta trebuie sa fii constient si sa nu te dai batut.

Apoi, trebuie sa iti placa. Nu sa zici ca te schimbi de la uman daca ce ai studiat acolo cica nu e 'de viitor' nu vei faci bani sau asa ceva, care sunt pareri ale unora.

Poate nu sunt eu cea mai in masura sa dau sfaturi caci si eu oscilez in fiecare zi ca un pendul  :D intre stiintele reale si cele umane. Cel mai bine ar fi sa iei poate niste meditatii in caz ca te-ai decis asupra ceva anume. Numai sa fie clar ca a fost alegerea ta fiindca iti place nu fiindca cineva ti-a zis ca asa ar fi bine.

Tudy

Faceti ceea ce va place.. ceea ce va atrage,ce va implineste,ce va face fericiti.Simplu si frumos!

adipop

Citat din: Tudy din Martie 08, 2011, 08:20:01 AM
Faceti ceea ce va place.. ceea ce va atrage,ce va implineste,ce va face fericiti.Simplu si frumos!

Tie ce ti-ar place sa faci ?
adi