Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Blogpost

Creat de Lumina, August 09, 2010, 05:12:13 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

palcuiealex

Nu am utilizat niciodata Nabble, asa ca nu stiu cum se poate configura ???

Lumina

#16
Caut un program de convert latex in html, am cautat pe google, insa nimic concret, doar umplaturi.
------------------------------
Am incercat, mai nou, sa modific template-ul blogului cu unul nou, insa la schimbarea, imi dispara forumul , as putea face ceva sa nu-mi dispare forumu' in noul template?(desigur in loc sa-l mai instalezi inca odata )

b12mihai

#17
@Lumina - nu stiu cum e la blogspot, dar la Wordpress ai o multime de pluginuri care ofera posibilitatea de a utiliza latex pe blog, exact ca aici pe forumul Scientia, cu [ tex ] si [ /tex ] . Din lista asta: http://wordpress.org/extend/plugins/search.php?q=latex&sort=  eu il folosesc pe primul si m-a multumit.
Fiecare are scopul lui in lumea asta nebuna.

Adi

Si eu i-am zis din prima ca mult mai bun ca Blogspot e Wordpress.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Lumina

Odata ce am inceput cu blogspot ma gandesc sa continu cu el, daca stiam dela inceput de wordpress poate il alegeam, dar deja e prea tarziu pentru o modificare, incep sa ma acomodez, nu cred ca ar fi buna o mutare.
Oricum, va multumesc pentru sfaturi.

b12mihai

Exista o optiune numita "export/import" prin care iti poti muta tot continutul de pe blogspot pe wordpress si invers. Acum depinde daca tu vrei sa iti schimbi adresa sau nu. De asemenea, mi se pare ca blogul de pe blogspot ar putea fi pus pe redirect catre noul de pe wordpress...in fine, faci cum crezi tu ca e cel mai bine pentru tine. Poate eu (sau altii de aici) suntem subiectivi cand zicem ca Wordpress e mai tare, dar eu am folosit o data blogspot si cand am incercat wordpress-ul m-am mutat fara sa mai ezit.
Fiecare are scopul lui in lumea asta nebuna.

Adi

Pai din cate inteleg eu esti abia la inceput de drum cu blogspot, asadar nu ai mult efort ce il pierzi si oricum este investitie pe termen lung.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

palcuiealex

Aici @Adi are dreptate. Cea mai mare pierdere este timpul investit in blogspot, dar doar atata la inceput.

Nici Blogger nu este de ignorat. Pentru bloggerul incepator sau mediu, Blogger poate fi o rampa de lansare [a se vedea Manafu]. Chiar daca are optiuni mai putine si e mai greu de customizat, inginerii Google au adus proiectul destul de aproape de WordPress [a se vedea noul Draft si noile teme]. Daca vrei decat sa te exprimi pe internet, il poti folosi cu incredere.

Dar Wordpress este o platforma gandita foarte mult spre expansiune. Foarte multe pluginuri, si poti face practic ce doresti. De asemenea WordPress a inceput sa concureze cu Joomla, pe segementul de website-uri pentru comunitati.

Fiecare platforma cu targetul ei.  :)

Lumina

Adi! Imi spui , te rog, cum ai adaugat butonul [tex]...[/tex] in forum tau?  Sau cum ai facut sa fie posibila scrierea simbolistica(matematica) in forum?
Iti raman dator  :)

Adi

#24
Citat din: Lumina din August 15, 2010, 02:46:47 AM
Adi! Imi spui , te rog, cum ai adaugat butonul [tex]...[/tex] in forum tau?

Intai trebuie sa spun si pentru ceilalti participanti la discutie ca tu ai intrebat cum am pus butonul "[ tex ] ... [ / tex ]" (fara spatii, dar tu ai pus spatii si nu a aparut). Adica vrei sa intrebi cum am facut sa poti scrie formule Latex la noi pe forum. Ei bine, intai am instalat programul de compilare a codului Latex pe serverul unde este gazduit siteul, care este un server de linux si instalarea lui latex implica doar o singura comanda. Apoi nu mai stiu daca a fost automat, sau daca a trebuit sa instalez un plugin pentru forum, care forum este Simple Machine Forums (exista mai multe tipuri de forumuri, fiecare cu specificul lui).

Citat din: Lumina din August 15, 2010, 02:46:47 AM
 Sau cum ai facut sa fie posibila scrierea simbolistica(matematica) in forum?
Iti raman dator  :)

Este aceeasi intrebare ca mai sus.

As mai adauga ca noi putem scrie ecuatii Latex chiar in articole la Stiinta Azi pe site (deci nu pe forum). Pentru aceasta am folosit mambotul "nino" pentru Joomla, care Joomla este un "content manager system" cum este si Wordpress. Suntem cred singurul site din tara care ofera lectii online chiar in Latex. Vezi sectiunea StiintaAzi.ro/elevi pentru a vedea lectii ale noastre online scrise in Latex.

Sper ca te ajuta astea. Intr-adevar, Latex incepe sa fie tot si tot mai raspandit, caci chiar este cel mai bun.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Lumina

Cunoaşteţi site-uri gen cica.ro unde bloggeri pot posta un articol cu link spre blog ?

b12mihai

Citat din: Lumina din August 26, 2010, 02:34:52 PM
Cunoaşteţi site-uri gen cica.ro unde bloggeri pot posta un articol cu link spre blog ?

Sunt tone de astfel de site-uri. Unul din ele ar fi si toateblogurile.ro , spre exemplu, dar iti spun sincer, timpul investit in astfel de site-uri cu postare de linkuri acolo nu merita. Nu vine trafic prea mare de acolo si, plus de asta, nu citeste nimeni site-urile de genul acela pentru "a vedea ce au postat blogurile", ci ca sa isi promoveze marfa lor...Cu alte cuvinte e o piata fara cumparatori...vanzatorii cumpara si vand intre ei, ca sa zic asa...Dar asta e parerea mea si poate e gresita.
Fiecare are scopul lui in lumea asta nebuna.

Lumina

Un widget cu "Recent post" mai elegant pentru blogspot ?
Am căutat prin Google dar nu am găsit nimic interesant.

Adi

Inca nu ai treuct la Wordpress? :D
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

b12mihai

Citat din: Adi din August 28, 2010, 09:35:12 PM
Inca nu ai treuct la Wordpress? :D

Poate s-a obisnuit cu blogspot, si e mai comod...sunt multi care inca folosesc blogspot.
Fiecare are scopul lui in lumea asta nebuna.