Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

marinescuvvv considera ca Modelul standard e absurd!

Creat de marinescuvvv, August 01, 2010, 12:54:18 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Electron

Citat din: valangjed din August 10, 2010, 11:08:24 AM
[...] sectiunea la care ai deschis topicul este "Critici ale paradigmei curente in stiinta".
Trebuie sa precizez ca acest topic a fost deschis de autor la alta sectiune (la cea de popularizare a stiintei daca nu ma insel), si a fost mutat aici de subsemnatul din cauza continutului sau.

e-
Don't believe everything you think.

marinescuvvv

ok puteti muta topic-ul in sectiunea de filozofie.
Miscarea exista doar in prezent . restul e istorie sau previziune.
Mintea noasta confunda istoria unei miscarii cu miscarea.
Materia exista din todeauna si va exista pentru todeauna 0#1
Viteza nu este alceva decat o comparatie  a  istoriei unei miscari cu istoria unei miscari ciclice, de ex cea a ceasului.

Ce s-a intamplat odata, ce s-a miscat odata nu  mai exista in prezent, ce se va misca in viitor nu exista in prezent. Nu uitati ca universul este o imensa masinarie in miscare  acum. Ce va fi maine sau ce  a fost ieri nu exista.

M-am intereasat pe net si am vazut ca nu sunt singurul care sustine ca timpul nu exista. Imi cer scuze ca nu am timp sa dezvolt, am foarte mult de munca in aceste saptamani.
Va salut si ne auzim duminica.

cris

Citat din: marinescuvvv din August 13, 2010, 12:22:20 AM
Materia exista din todeauna si va exista pentru todeauna 0#1
Materia a aparut din energie si va disparea transformata in energie.

Electron

Citat din: marinescuvvv din August 13, 2010, 12:22:20 AM
ok puteti muta topic-ul in sectiunea de filozofie.
Acest topic nu va mai fi mutat, deoarece contine critici aduse paradigmei curente in stiinta.

Daca doresti sa o dai pe filozofie in continuare, esti invitat sa deschizi un topic pentru asta in sectiunea respectiva.

CitatMiscarea exista doar in prezent . restul e istorie sau previziune.
Mintea noasta confunda istoria unei miscarii cu miscarea.
Materia exista din todeauna si va exista pentru todeauna 0#1
Viteza nu este alceva decat o comparatie  a  istoriei unei miscari cu istoria unei miscari ciclice, de ex cea a ceasului.

Ce s-a intamplat odata, ce s-a miscat odata nu  mai exista in prezent, ce se va misca in viitor nu exista in prezent. [...] Ce va fi maine sau ce  a fost ieri nu exista.
Aceste definitii nu sunt stiintifice, iar daca doresti sa le aperi la nivel filozofic atunci ai un punct de plecare pentru respectiva discutie, pe care repet, esti rugat sa o deschizi la sectiunea de rigoare.

CitatNu uitati ca universul este o imensa masinarie in miscare  acum.
Din pacate pentru tine "acum" este ceva ce nu este absolut. TR a demonstrat ca simultaneitatea este relativa, ca atare o asemenea definitie nu spune nimic relevant pentru realitate.

CitatM-am intereasat pe net si am vazut ca nu sunt singurul care sustine ca timpul nu exista. Imi cer scuze ca nu am timp sa dezvolt, am foarte mult de munca in aceste saptamani.
Va salut si ne auzim duminica.
E irelevant cata lume sustine asemenea idei. Ce e important sunt argumentele si natura lor. Daca nu ai argumente sitiintifice si doresti sa faci doar filozofie, atunci spune-o clar de la inceput sa stie lumea cu care discuti.

e-
Don't believe everything you think.

florin_silviu

#109
ai de gand sa imi explici acel experiment cu 2 bile si ceasul care ti lam sugerat ?

sunt curios cum timpul are aceeasi valoare numerica atunci cand raporteaza 2 stari diferite ( miscare si repaus) dat fiind faptul ca tu sustii ca e un raport intre pozitii din diferite momente in timp

cat  timp tia luat sa te gandesti la raspuns


p.s. cum ramane cu formulele? filozofia asta a ta trebuie sa o  poti si sustine cu ceva. ceva concret