Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Ineptia lui Ioan Sabau – Turbina gravitationala

Creat de silvianlica, Iulie 27, 2010, 04:22:16 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Electron

Citat din: Anatol din Octombrie 10, 2013, 10:38:11 AM
... In fizica la capitolul gravitatiei se discuta doar de doua corpuri ce se atrag, dar aici oceanul este al treilea corp...
Faptul ca tu nu ai auzit de fortele mareice nu inseamna ca nu se discuta despre ele in fizica.

e-
Don't believe everything you think.

Anatol

Si cu cat se ridica oceanul in cel mai inalt loc cand este atras de luna, daca asa tare se discuta?

Anatol

Daca nu stii (ca de obicei) poti sa-mi zici formula

Electron

Citat din: Anatol din Octombrie 10, 2013, 03:03:12 PM
Si cu cat se ridica oceanul in cel mai inalt loc cand este atras de luna, daca asa tare se discuta?
Stai ca-ti spun imediat...

Citat din: Anatol din Octombrie 10, 2013, 03:29:59 PM
Daca nu stii (ca de obicei) poti sa-mi zici formula
Venind de la tine, e un compliment! Nici nu ma mira ca si tu esti indolent. In general ignorantii sunt asa. Probabil ei sunt ignoranti tocmai din cauza asta. Daca tu te astepti, dupa atitudinea afisata, sa mai primesti ceva mura in gura de la mine, inseamna ca degeaba iti pierzi vremea pe aici.

e-
Don't believe everything you think.

mircea_p

#1219
Citat din: Anatol din Octombrie 10, 2013, 03:03:12 PM
Si cu cat se ridica oceanul in cel mai inalt loc cand este atras de luna, daca asa tare se discuta?

Cel mai inalt loc e varful Everest parca.
In prezent nu cred ca este un ocean prin zona aia.
Deci pare o intrebare fara raspuns, nu? :)



valangjed

Citat din: Anatol din Octombrie 10, 2013, 10:38:11 AM
eu stiu de centralele maremotrice, altceva ma intereseaza si anume in locul unde suprafata oceanului se afla intre luna si pamant cu cat se ridica nivelul apei, doar apa se retrage nu doar de pe malurile oceanului ci de pe suprafete mai mari, in primul rand oceanul nui rotund, chear e planetar!?
... In fizica la capitolul gravitatiei se discuta doar de doua corpuri ce se atrag, dar aici oceanul este al treilea corp...da desigur poate R.  Feynman explica corect aceste lucruri...
Cred ca vorbesc "in van".Eu spun ce vreau, Anatol intelege ce vrea.Daca ar fi numai Anatol!Uuuuf!Greu tare!
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

Anatol

Electron eu m-am obijduit ca sunt bombardat cu minusuri, indiferent de ce spun pe forum,... dar stati linistit, nu-i dupa Everest timpul cand o sa simtiti eshecul duelului cu mine.

Electron

Citat din: Anatol din Noiembrie 28, 2013, 10:30:27 AM
Electron [...],... dar stati linistit, nu-i dupa Everest timpul cand o sa simtiti eshecul duelului cu mine.
E asta o amenintare, cumva? Spune ce ai de spus, nu umbla cu jumatati de vorba.

e-
Don't believe everything you think.

Anatol

Nu!, nici o amenintare, mi-ati mai pus un minus, atunci noi nu mai avem ce vorbi!

ioan

#1224
Raspuns la mesajul d-lui Electron nr. #1202 de la pagina Nr. 81.

Citat din mesajul lui Electron: #1202 de la pagina Nr. 81:
“Nasol ioan, nasol! Alegerea este a ta si trebuie sa-ti asumi ce inseamna asta:
1) inseamna ca nu vrei sa iti recunosti si retragi MINCIUNILE
2) inseamna ca esti INCAPABIL sa faci calcule artimetice elementare ca sa verifici ca C1, C2 si C3 sunt de fapt CONFORME listei [8]
3) inseamna ca ti-e frica sa vezi analiza terminata si o blochezi intentionat, desi ceri mereu calcule
4) inseamna ca recunosti ca esti doar un SARLATAN ORDINAR fara pic de rusine
Ar trebui sa-ti crape obrazul de rusine, ioan!”

Raspuns ioan la punctual 1:
ceea ce am afirmat nu sunt minciuni si se poate constata de oricine citeste teoria inventiei postata pe site-ul propriu in lucrarea cu titlul *demonstratie grafica*.

Raspuns ioan la punctual 2:
lista [8] indica (estimativ) numai si numai locatia celor 8 greutati pe circumferinta, la ambele faze conf. inventie si fig. N/2. Locatia acestor greutati este folosita de inventator numai pentru a calcula celelate inaltimi derivate din inaltimea totala de h=10.5m, conf inventiei, fig. 1, fig. 2 si fig. N/2. Toate aceste inaltimi derivate sunt postate si in lucrarile care sustin inventia pe site-ul propriu.
Toate turbinele gravitationale se autoalimenteaza din afara sistemului deschis semihibrid a celor 8 parghii de ordin 0 (8 forte neconservative), din castigul propriu, din reteaua de distrubutie proprie cu curent electric, conf. inventie.
Calculele, care dovedesc castigul de energie electrica mai mare decat consumul de energie electrica, sunt postate pe forumuri inclusiv pe site-ul propriu la lucrarea cu titlul *turbina gravitationala mixta* si calcule partiale in mesajul cu nr. #941, Iunie 07, 2013 (pag 63).

Raspuns ioan la punctual 3:
pana in prezent 12.02.2014, nu ati realizat nicio analiza corecta, strict la subiect, atat la calcule precum si la structura de rezistenta a inventiei care este realizata conf. unor legităţi noi in fizica, redactate pe site-ul propriu: parghii de ordin 0 (grupuri de forte neconservative); excentricitatea permanenta si legea lucrului mecanic multiplu.
Inventia mileniului III exista numai si numai datorita structurii de rezistenta mentionata mai sus.

Raspuns ioan la punctual 4:
lucrarile mentionate mai sus postate pe site-ul propriu dovedesc daca sunt sau nu, va citez: “ … un SARLATAN ORDINAR fara pic de rusine”
Ati promis ca realizati calcule, exacte, la ambele faze.
Inca astept calculele dvs …

Inventatorul turbinelor gravitaţionale, Ioan Sabau.

Electron

ioan, ai afirmat ca acele calcule C1, C2 si C3 nu sunt conforme listei [8] data chiar de tine. Aceasta este o minciuna, pe care trebuie sa ti-o retragi daca vrei sa mai discut ceva cu tine pe aici. Ca alternativa, poate vrei sa arati ce am gresit la calculele mele, daca ai gasit vreo greseala de calcul la mine. Pana nu faci asta, te dovedesti a fi doar un SARLATAN ORDINAR si nerusinat! Crapati-ar obrazul sa-ti crape!


e-
Don't believe everything you think.

vasile

Stimate domn,
Sunt de varsta apropiata cu dumneata (putin mai tanar) si daca existi cu adevarat cu acest nume si continui sa sustii dupa 3 ani de dialog (cu niste baieti destupati la minte care au incercat sa te lumineze) aceleasi ineptii, da-mi voie sa-ti spun ca mi-e rusine mie pentru dumneata.
Rugaminte:
1. Atata timp cat nu ai un brevet de inventie, nu te mai autointitula "inventator"; faci de ras aceasta categorie de oameni care, pentru a obtine acest titlu muncesc din greu si mai ales, studiaza ENORM (am scris cu majuscule poate vei intelege).
2. Orice lucrare, indiferent cat de stiintifica ar fi ea, daca nu este brevetata, nu poate fi numita INVENTIE; deci nu-ti mai intitula "lucrarea", inventie.
Te inteleg f.bine: acum multi ani in urma (long time ago), ti-a venit o idee  Huh. Si ce-ai zis: l-am prins pe Dumnezeu de un picior.....te-ai inchis in camera matale... (sotia si familia: acces doar cu cafea si mancare - daca fumezi : si tigari) si dai la calcule in secret sa nu mai afle si altii sa fure ideea  Huh.
Pe vremea aceea, documentatii "aditionale" erau putine....dar, dupa 89, au aparut computerele, Marele  Google, etc.
Te intreb: De ce nu ai apelat la niste baieti destupati de la politehnica (ca doar sunt vecini cu matale) sa-ti verifice teoretic, "inventia". "Mai baieti, voi predati la catedra de fizica si sunteti doxa de teorie; iata, mie mi-a trecut prin cap (nu un glonte...fereasca Dumnezeu) o idee....am pus-o pe hartie cum m-am priceput.....calculati voi, teoretic, este functionala "bazdagania" asta Huh"?.
Cred ca daca faceai asta.....nu erai de rasul curcilor (asa cum ai ajuns acum). Te cred ca ai muncit mult si nu-ti vine a crede ca toata munca de atatia ani e....o himera dupa care ai alergat degeaba.
Cu compatimire te saluta Vasile. (Tin sa precizez ca nu sunt "autodidact" ci am ani frumosi de munca in domeniul mecanicii iar planseta si rigla de calcul nu mi-au fost straine - mai nou autocad-ul).

ioan

#1227
Raspuns la mesajul d-lui vasile nr. #1226 : 09.04.14 la 09:38:58

Creat de: vasile
“Stimate domn,
Sunt de varsta apropiata cu dumneata (putin mai tanar) si daca existi cu adevarat cu acest nume si continui sa sustii dupa 3 ani de dialog (cu niste baieti destupati la minte care au incercat sa te lumineze) aceleasi ineptii, da-mi voie sa-ti spun ca mi-e rusine mie pentru dumneata.”

Raspuns ioan:
ar trebui sa-i fie rusine celui care nu dovedeste ceea ce afirma cu comentarii infantile.

Dle vasile cel care nu poate dovedii o ineptie este cu adevarat INEPT cu sau fara licenta.
Dle vasile incearca sa dovedesti ce afirmi. Comentariile trebuie sa fie strict la teorie sau calcule postate pe site-ul propriu care poate fi accesat si pe acest forum la mesajul cu nr. #6 : August 31, 2012, 02:36:17, de la prima pagina.
Mesajul  cu nr. #6 : August 31, 2012, 02:36:17, de la prima pagina dovedeste si MINCIUNA dvs privind dialogul cu baieti destupati la minte deoarece din August 31, 2012 pana in prezent Aprilie 10, 2014 este o perioada de timp de numai un an si 7 luni …

Creat de: vasile
“Rugaminte:
1. Atata timp cat nu ai un brevet de inventie, nu te mai autointitula "inventator"; faci de ras aceasta categorie de oameni care, pentru a obtine acest titlu muncesc din greu si mai ales, studiaza ENORM (am scris cu majuscule poate vei intelege).”

Raspuns ioan:
am doua tehnologii brevetate, dvs cate inventii brevetate aveti?

Brevete de invenţie create (de Ioan Sabau) pentru a se utiliza la inventie:
Brevet de invenţie nr. 103644 Imbinare prin jontare a grinzilor
publicat la data de 22.09.1993.

Inventatorul a realizat aceasta tehnologie si pentru fig. nr. 3 din inventie.

Brevet de invenţie nr. 104221 Procedeu de fixare a unui ansamblu de lagăr, în construcţii metalice publicat la data de 22.11.1993.

Inventatorul a realizat aceasta tehnologie si pentru inlocuirea lagarelor autoreglabile clasice cu semilagare in care fi-vor asamblate cele 8 parghii de ordin 0 (8 forte neconservative).

Creat de: vasile
“2. Orice lucrare, indiferent cat de stiintifica ar fi ea, daca nu este brevetata, nu poate fi numita INVENTIE; deci nu-ti mai intitula "lucrarea", inventie. (bla, bla, bla) …”

Raspuns ioan:
Iinventia despre care faceti vorbire daca se implementeaza rezolva energia viitorului fara poluare precum si criza economoca.
Inventatorul ceea ce afirma a dovedit cu teorie si calcule in lucrarile care sustin inventia pe site-ul propriu care se poate accesa si prin cautare GOOGLE: pentru teorie se scrie la cautare *Demonstratie grafica* si pentru calcule se redacteaza la cautare *Turbina gravitationala mixta*

Stimate domn aveti calculele inventatorului la lucrarea mentionata mai sus, postati fiecare calcul presupus GRESIT, analizati in mod minutios presupusa EROARE, pentru a scoate in evidenta fiecare PRESUPUSA ineptie, si motivati cu argumente fiecare PRESUPUSA prostie, daca nu o faceti dovediti faptul ca ati MINTIT sau nu puteti face operatii de baza precum: adunare, scadere, inmultire si impartire.

Astept comentarii strict la subiect …

Inventatorul turbinelor gravitaţionale, Ioan Sabau.

puriu

 Un brevet de inventie este un document serios. Toata stima pentru inventiile in domeniul constructiilor metalice invocate mai sus. Aceste inventii nu pot fi un argument in favoarea unei cereri de brevet in alt domeniu al tehnicii. Faptul ca OSIM a respins cererea de brevet privind "turbina gravitationala" nu este o eroare. Regulamentul le interzice in mod expres examinatorilor sa ia in consideratie orice propunere de perpetuum-mobile, indiferent de orice alte argumente. Acelasi regulament interzice brevetarea unei solutii tehnice ce a fost dezvaluita public in orice forma. O solutie tehnica avantajoasa trebuie sa se sustina prin ea insasi, nu prin calcule sau prin petitii. Brevetarea ei nu este decat o forma de protectie legala. O solutie nebrevetata nu e inventie. De aceea titlul topicului mi se pare abuziv.

Electron

Citat din: ioan din Aprilie 10, 2014, 10:52:17 AM
Raspuns ioan:
Iinventia despre care faceti vorbire daca se implementeaza rezolva energia viitorului fara poluare precum si criza economoca.
Energia viitorului si criza economoca [sic] nu se rezolva prin INEPTII, deci nu te mai lauda cu ELUCUBRATIILE tale ca iti faci tot neamul de rusine, degeaba.

CitatInventatorul ceea ce afirma a dovedit cu teorie si calcule in lucrarile care sustin inventia pe site-ul propriu [...]
Esti un MINCINOS ORDINAR, ioan, chiar nu ti-e rusine? Afirmatiile tale nu le-ai dovedit niciunde, deoarece INEPTIILE tale nu demonstreaza decat cat esti de paralel cu domeniul despre care elucubrezi. Calculele tale INEPTE si ignorarea legilor Fizicii nu au nici o valoare, degeaba tot insisti.

Citat[...], postati fiecare calcul presupus GRESIT, analizati in mod minutios presupusa EROARE, pentru a scoate in evidenta fiecare PRESUPUSA ineptie, si motivati cu argumente fiecare PRESUPUSA prostie, daca nu o faceti dovediti faptul ca ati MINTIT sau nu puteti face operatii de baza precum: adunare, scadere, inmultire si impartire.
Ti s-au indicat greselile si erorile si ineptiile si prostiile deja pe acest forum, de fiecare data, ca sa se vada cat de INEPT esti. Ai dovedit ca esti exact cel care nu poti face operatii de baza precum adunarea si scaderea. Dovada sunt calculele C1, C2 si C3 pe baza listei [8] data de tine, calcule pe care le declari gresite fara sa fii in stare sa arati care e greseala! Iar refuzul tau de a clarifica acel punct blocant din discutie DOVEDESTE ca esti doar un SARLATAN ORDINAR si desigur un MARE MINCINOS.

CitatAstept comentarii strict la subiect ...
Iar eu astept sa iti retragi MINCIUNILE si sa raspunzi la intrebarea despre pretinsele greseli din calculele C1, C2 si C3 facute cu pozitiile din lista [8]. Cat timp refuzi sa faci asta, intaresti dovada ca esti un SARLATAN ORDINAR SI FARA SCRUPULE. Rusine sa-ti fie, ioan!


e-
Don't believe everything you think.