Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Ineptia lui Ioan Sabau – Turbina gravitationala

Creat de silvianlica, Iulie 27, 2010, 04:22:16 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

ioan

#1200
Raspuns la mesajul d-lui Electron nr. #1199 : Septembrie 06, 2013.

Multumesc pentru SPAM caci pe viitor n-o sa iti mai raspund absolut nimic la lista cu nr. [8]

Calculele mele, la ambele faze, sunt publicate pe toate forumurile inclusiv pe site-ul propriu […]

Calculele mele, privind prima faza, sunt postate si in mesaj nr. #941, Iunie 07, 2013 (pag 63)

Ati promis ca realizati calcule la ambele faze, astept calculele dvs …

odragos

CitatMultumesc pentru SPAM caci pe viitor n-o sa iti mai raspund absolut nimic la lista cu nr. [8]

Singurul lucru pe care trebuie sa il spui cu privire la lista 8 este ca Electron a facut calcule corecte bazate pe inaltimile date de tine. Nu Electron este cel care iti da SPAM ci administratorul forumului pentru ca minti spunand ca  Electron nu a realizat calcule conforme listei de inaltimi primita de la tine. De-aia primesti SPAM, pentru ca minti si nu vrei sa retractezi aceasta minciuna.
Ar trebui sa iti fie rusine. Ar trebui ...
The needs of the many outweigh the needs of the few

Electron

Citat din: ioan din Septembrie 06, 2013, 10:18:29 AM
[...] pe viitor n-o sa iti mai raspund absolut nimic la lista cu nr. [8]
Nasol ioan, nasol! Alegerea este a ta si trebuie sa-ti asumi ce inseamna asta:

1) inseamna ca nu vrei sa iti recunosti si retragi MINCIUNILE

2) inseamna ca esti INCAPABIL sa faci calcule artimetice elementare ca sa verifici ca C1, C2 si C3 sunt de fapt CONFORME listei [8]

3) inseamna ca ti-e frica sa vezi analiza terminata si o blochezi intentionat, desi ceri mereu calcule

4) inseamna ca recunosti ca esti doar un SARLATAN ORDINAR fara pic de rusine

Ar trebui sa-ti crape obrazul de rusine, ioan!



e-
Don't believe everything you think.

Anatol

cu cat un corp se deplaseaza spre centrul altui corp cu atat forta de gravitatie scade!?
Daca pe cercul unei roti(motor gravitational) de pus greutati care se excentrizeaza, si schimbarea pozitii greutatilor de facut intr-o adancime in interiorul pamantului, la o adancime unde greutatea scade in masura ca energia pentru acest lucru de excenrizare sa nu fie mai mare decat energia greutatilor excentrice ce pune roata in miscare, atunci acest perpetum mobile ar fi real!?

valangjed

Dincolo de Prut exista alte legi ale fizicii?Eu stiam ca forta gravitationala scade invers proportional cu patratul distantei.
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

Electron

Citat din: Anatol din Octombrie 06, 2013, 10:18:43 AM
cu cat un corp se deplaseaza spre centrul altui corp cu atat forta de gravitatie scade!?
Depinde. Exprimarea ta lasa de dorit. Incearca sa formulezi idei mai clare in romaneste.

CitatDaca pe cercul unei roti(motor gravitational) de pus greutati care se excentrizeaza, si schimbarea pozitii greutatilor de facut intr-o adancime in interiorul pamantului, la o adancime unde greutatea scade in masura ca energia pentru acest lucru de excenrizare sa nu fie mai mare decat energia greutatilor excentrice ce pune roata in miscare, atunci acest perpetum mobile ar fi real!?
Inainte sa mai pui astfel de intrebari, studiaza putin conceptele pe care le folosesti. Cand tu singur nu intelegi intrebarea, cum vrei sa primesti un raspuns inteligibil pentru tine?


e-
Don't believe everything you think.

Anatol

#valangjed inteaba de Adi, el a confirmat aici pe forum ca greutatea unui corp in centrul pamantului este zero.
#Electron, eu nu am cand sa formulez lucrari stiintifice, zic ca roata aia cu greutati ce se  excentrizeaza ar trebui de facut de 800 de km si ingropata in pamant, ori daca va ajunge capul puteti sa simplificati afacerea...

valangjed

Dar la doi metri de centrul pamantului cat este greutatea acelui corp?Din spusele tale se poate deduce ca , un corp, cu cat este mai departe de pamant cu atat este atras mai puternic de catre acesta.Daca ar trai Newton, nu cred ca ar fi de acord si nici Einstein.Parerea mea.
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

Electron

Citat din: Anatol din Octombrie 07, 2013, 01:09:22 PM
eu nu am cand sa formulez lucrari stiintifice,
Nu-ti cer sa formulezi lucrari stiintifice. Macar timp sa te exprimi coerent si clar in romaneste ar trebui sa-ti gasesti. Altfel efectiv iti pierzi vremea degeaba pe aici. Nu vezi cat de tare l-ai bagat in ceata pe "valangjed"?

Citatzic ca roata aia cu greutati ce se  excentrizeaza ar trebui de facut de 800 de km si ingropata in pamant, ori daca va ajunge capul puteti sa simplificati afacerea...
Tu zici multe, dar nu intelegi ce spui, pentru ca nu intelegi conceptele pe care le folosesti. Asta deja nu mai tine de limba romana.


e-
Don't believe everything you think.

Anatol

Credca daca o sa ganditi putin o sa intelegeti ca un corp cand este introdus in celalalt masa lui descreste fiindca este atras din toate directiile pe masura ce se deplaseaza in interiorul lui.       Electron locul d-ta e la tumba! Nu dezintegra societatea, o sa scriu o plangere la administratia forumului!, trebuesti moderat minimu pe o saptamana!

valangjed

Anatol daca ai continua rationamentul tau, macar de distractie, ai observa ca fortele de atractie "laterale" se anuleaza , forta din stanga cu cea din dreapta, forta din fata cu cea din spate.In sus corpul nu este atras gravitational pentru ca sus nu e materie deci ne mai ramane forta de atractie in jos care este exact greutatea corpului invers proportionala cu patratul distantei dintre centrul pamantului si centrul de greutate al corpului.Bineinteles ca acesta este un model simplist si gresit dar am vrut sa-ti demonstrez ca nici cu propriul tau rationament nu ajungi la concluzia ta.Cred ca in bibliotecile din Republica Moldova sau din Federatia Rusa, se mai gaseste "Fizica distractiva", citeste cartea si vezi ce "parere" are Perelman despre aceste lucruri.
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

Electron

Citat din: Anatol din Octombrie 07, 2013, 07:04:52 PM
Electron locul d-ta e la tumba!
Nici macar expresia asta nu are sens in romaneste. Ce saracie vrei sa spui cu asta?

CitatNu dezintegra societatea, o sa scriu o plangere la administratia forumului!, trebuesti moderat minimu pe o saptamana!
Nu inteleg de ce esti asa de suparat. Am spus eu ceva ce te-a deranjat? Ai cumva pretentia ca intelegi conceptele pe care le folosesti? Sau ca te exprimi in mod coerent si clar in romaneste? Daca realitatea te deranjeaza, mai bine munceste sa imbunatatesti ceea ce se poate schimba, ca nu rezolvi nimic suparandu-te pe cei ce observa realitatea asa cum e ea.

e-
Don't believe everything you think.

Anatol

Ok o Sa vad de Perelman, nu Mai convins...., oceanul este atras de luna cu ciclul unei zile, acolo se poate de facut un motor gravitational... Cu cat se ridica apa in ocian fiind atrasa de Luna? Intre Luna si pamant este nu punct unde gravitatia este zero pentru diferite mase diferit(fara orbitare), trebuesti sa fie!?

valangjed

Citat din: Anatol din Octombrie 08, 2013, 12:23:16 PM
Ok o Sa vad de Perelman, nu Mai convins
Nici nu vreau sa te "conving".Vreau sa intelegi.Daca nu se poate , nu se poate, asta e...

Citat...., oceanul este atras de luna cu ciclul unei zile, acolo se poate de facut un motor gravitational... Cu cat se ridica apa in ocian fiind atrasa de Luna? Intre Luna si pamant este nu punct unde gravitatia este zero pentru diferite mase diferit(fara orbitare), trebuesti sa fie!?
Aici vorbim despre altceva.Centrale mareemotrice (nu stiu daca e exact denumirea actuala) exista, in Franta, investitia pentru "asa-ceva" e destul de mare, teoretic, energia e gratis, practic , pentru obtinerea acestei energii avem nevoie de o investitie destul de mare plus costurile intretinerii acestor "utilaje".
Poate nu stiai , Luna se afla in exteriorul planetei Pamant(Terra).
Iti recomand sa citesti cursurile de fizica ale lui R. Feynman. Pentru a nu se crede ca "ma dau eu mare cunoscator". recunosc ca am inteles multe lucruri din acele cursuri, credeam ca stiu "aproape" totul si domnul Feynman , de "dincolo" mi-a explicat ca , de fapt nu stiu "mare lucru".In rest, toate cele bune!
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

Anatol

eu stiu de centralele maremotrice, altceva ma intereseaza si anume in locul unde suprafata oceanului se afla intre luna si pamant cu cat se ridica nivelul apei, doar apa se retrage nu doar de pe malurile oceanului ci de pe suprafete mai mari, in primul rand oceanul nui rotund, chear e planetar!?
... In fizica la capitolul gravitatiei se discuta doar de doua corpuri ce se atrag, dar aici oceanul este al treilea corp...da desigur poate R.  Feynman explica corect aceste lucruri...