Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

definiţie a universului

Creat de tudor, Iulie 26, 2010, 05:06:48 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Mishulanu

Cuvantul filosofie vine din frantuzescul philosophie, care vine din latinescul philosophia, care vine din grecesul philosophos, dar asta nu are prea mare importanta pentru ca discutia de pe acest topic nu prea are legatura cu nici unul dintre aceste cuvinte, fiind doar o colectie de fabulatii absurde si contradictorii.
Daca in dex, notiunea de filozofie se refera la "Știință constituită dintr-un ansamblu închegat de noțiuni și idei, care interpretează și reflectă realitatea sub aspectele ei cele mai generale; concepție generală despre lume și viață", mie nu mi se pare ca ideile prezentate de tudor se pot incadra in acesta definitie.

tudor

Citat din: Mishulanu din Iulie 26, 2010, 07:14:05 PM
Pana la urma Universul in care traim noi de care tip este? Vad ca ai dat mai multe definitii.

Citat din: tudor din Iulie 26, 2010, 05:06:48 PM
dacă entitatea are doar existenţă de efect este entitate de efect.(dumnezeu, vidul, metafizicul, elementele spiritului - gîndire,memorie,intuiţie, instinct, sentimente, simţuri, etc.)

Vidul are intradevar niste efecte masurabile, dar care sunt efectele metafizicului si ale lui Dumnezeu in existenta Universului? Daca poti face niste preziceri ale efectelor existentei lui Dumnezeu poate reusim sa concepem un experiment prin care sa demostram existenta sau inexistenta sa.
Citat din: Mishulanu din August 06, 2010, 01:58:17 PM
Cuvantul filosofie vine din frantuzescul philosophie, care vine din latinescul philosophia, care vine din grecesul philosophos, dar asta nu are prea mare importanta pentru ca discutia de pe acest topic nu prea are legatura cu nici unul dintre aceste cuvinte, fiind doar o colectie de fabulatii absurde si contradictorii.
Daca in dex, notiunea de filozofie se refera la "Știință constituită dintr-un ansamblu închegat de noțiuni și idei, care interpretează și reflectă realitatea sub aspectele ei cele mai generale; concepție generală despre lume și viață", mie nu mi se pare ca ideile prezentate de tudor se pot incadra in acesta definitie.

În general nu trebuie să ne luam după aparenţe, mă bucur că ne-ai lămurit cu etimologia filozofiei, în ce priveşte fabulaţia este corect termenul de "mi se pare", pentru că denotă şi prudenţă şi respect pentru ideile unui om. Este însă greu să discutăm un domeniu de specialitate în cîteva fraze.Eu încerc doar să fac oamenii să gîndească şi altfel. Este posibil ca termenul de filozofie să nu fie corespunzător filozofiei neconvenţionale. Nu ne-ai spus ce termen ai folosi tu şi de ce. Cele prezentate nu sînt în romaneşte, iar în dicţionar nu este filosofie ci filozofie.     

tudor

Citat din: Mishulanu din August 06, 2010, 01:58:17 PM
Cuvantul filosofie vine din frantuzescul philosophie, care vine din latinescul philosophia, care vine din grecesul philosophos, dar asta nu are prea mare importanta pentru ca discutia de pe acest topic nu prea are legatura cu nici unul dintre aceste cuvinte, fiind doar o colectie de fabulatii absurde si contradictorii.
Daca in dex, notiunea de filozofie se refera la "Știință constituită dintr-un ansamblu închegat de noțiuni și idei, care interpretează și reflectă realitatea sub aspectele ei cele mai generale; concepție generală despre lume și viață", mie nu mi se pare ca ideile prezentate de tudor se pot incadra in acesta definitie.

Eu am dat o singură definiţie dar cu mai multe cazuri particulare şi sentimentele sînt un univers distinct doar că un caz particular al celui general. Noi trăim simultan în multe universuri (mulţi spun universuri paralele) ca de exemplu universul uman, universul real infinit, universul iluzierealitate sau realitate reflectată, şi altele (spiritual, sensibil, intuitiv, etc.) şi toate simultane. Nu cred că putem spune că nu avem un univers sensibil în acelaşi timp cu realitatea din jur şi din noi. Toate sînt transformarespaţiutimp, doar că unele au existenţă de sine şi de efect altele au doar existenţă de efect ca vidul sau dumnezeu sau tanscedentalul sau metafiziculo, sau altele. Eu nu ştiu că dumnezeu există sau nu dar ştiu sigur că oamenii au produs efecte în numele lui. (cruciade, biserici, religii pozitive sau negative, etc.) . Problema se pune ale cui sînt aceste efecte ale oamenilor sau ale ideii de dumnezeu şi de asemenea pot spune cu anumită certitudine că dacă nu exista ideea de dumnezeu nu existau nici biserici nici crucisde nici religii.

chimistul

Salut!

Hai ca deja duci discutia in derizoriu. O fi acuma dupa noile reguli ale astora destepti care tre sa faca si ei ceva. Sa scrie nicio in loc de nici o si as amai departe. Totusi facultatile inca sunt de filosofie.  Si de stiinte ale naturii. Inca nu am vazut facultati de sztintze ale naturii. dar vor aparea.

te rog raspunde la intrebarile puse mai sus domnule filozof.

tudor


"tre sa faca si ei ceva" , "si as amai departe".

Sînt mult prea multe diplome la apelul de seară.

Răspund după ce citeşti Kant şi Heidegger, altfel nu ne putem înţelege.


chimistul

Salut!

CitatSînt mult prea multe diplome la apelul de seară.

Răspund după ce citeşti Kant şi Heidegger, altfel nu ne putem înţelege.

Dumneavoastra unde v-ati luat diploma domnule?Ce diploma aveti?  Spuneti-ne si noua ca sa stim cu cine discutam? Sunt convins ca ne veti surprinde intr-un mod placut.

Asta cu kant e deja o atitudine superioara. Daca nu citesti Kant nu existi. Sunt convins ca stiu mai multa geometrie decat Euclid desi nu am formulat eu axioma paraleleor, cunosc mai multa fizica decat Arhimede si cu siguranta mai multa chimie decat Lavoisier. Era un exemplu a nu s eintelege ca ma cred destept. Vreau sa arat ca un om de stiinta/inginer/cercetator/matematician, etc etc din ziua de azi poseda mult mai multe cunostinte decat un "geniu" al vremurilor de mult apuse Si cu siguranta multe din ideile lui Kant si ale altora nu mai sunt de actualitate.

Electron

Citat din: tudor din August 06, 2010, 02:43:46 PM
[...] dar ştiu sigur că oamenii au produs efecte în numele lui. (cruciade, biserici, religii pozitive sau negative, etc.)
Vs.
Citat din: tudor din Iulie 27, 2010, 09:48:34 AM
Cruciarele au fost efecte ale lui dumnezeu ca şi construcţia de biserici

tudor, de ce nu raspunzi la intrebarile puse legate de auto-contradictiile gasite in harababura careia ii spui "filozofie" ?

e-

PS: de acum nu mai numar, voi aplica alta metoda.
Don't believe everything you think.

tudor

Dacă
Citat din: chimistul din August 06, 2010, 05:17:36 PM
Salut!

CitatSînt mult prea multe diplome la apelul de seară.

Răspund după ce citeşti Kant şi Heidegger, altfel nu ne putem înţelege.

Dumneavoastra unde v-ati luat diploma domnule?Ce diploma aveti?  Spuneti-ne si noua ca sa stim cu cine discutam? Sunt convins ca ne veti surprinde intr-un mod placut.

Asta cu kant e deja o atitudine superioara. Daca nu citesti Kant nu existi. Sunt convins ca stiu mai multa geometrie decat Euclid desi nu am formulat eu axioma paraleleor, cunosc mai multa fizica decat Arhimede si cu siguranta mai multa chimie decat Lavoisier. Era un exemplu a nu s eintelege ca ma cred destept. Vreau sa arat ca un om de stiinta/inginer/cercetator/matematician, etc etc din ziua de azi poseda mult mai multe cunostinte decat un "geniu" al vremurilor de mult apuse Si cu siguranta multe din ideile lui Kant si ale altora nu mai sunt de actualitate.

Dacă nu ştii alfabetul, nu poţi citi o carte, orice ştiinţă are un alfabet de la care pleci, abia apoi comentezi interpretările celor avizaţi. Nu toţi se pricep la fotbal dar îl discută, asta nu înseamnă să contrazici un fotbalist pentru că nu este normal, chiar dacă este un incult, la fotbal este profesionist şi nu e cazul să te supraevaluezi. În filozofie există nume care au făcut din ea ştiinţă ca şi Eminescu în poezia romană, în faţa lor întîi ne cerem scuze şi după aceea vorbim. Dacă nu citeşti sau nu ştii limba romană nu înseamnă că nu existi înseamnă că nu ştii să citeşti. Dacă nu ai citit ceea ce am discutat nu ai cum să înţelegi dar poţi să mănînci şi să bei foarte bine, mai bine ca mine care trebuie să ţin regim. Faci greşeala multor muncitori care spun că sînt mai buni ca un inginer dar se comparau cu un inginer prost, tu te compari cu anticii nu cu un filozof bun din ziua de astăzi şi nu este corect ca sistem de coordonate..

tudor

Citat din: Electron din August 06, 2010, 05:19:07 PM
Citat din: tudor din August 06, 2010, 02:43:46 PM
[...] dar ştiu sigur că oamenii au produs efecte în numele lui. (cruciade, biserici, religii pozitive sau negative, etc.)
Vs.
Citat din: tudor din Iulie 27, 2010, 09:48:34 AM
Cruciarele au fost efecte ale lui dumnezeu ca şi construcţia de biserici

tudor, de ce nu raspunzi la intrebarile puse legate de auto-contradictiile gasite in harababura careia ii spui "filozofie" ?

e-

PS: de acum nu mai numar, voi aplica alta metoda.

Tăcerea este un răspuns mai tare decît clopotele bisericii, este la fel deadevărat însă că sînt unii care nici pe acelea nu le aud.
 pana raspunde la intrebarea repetata despre propriile contradictii

chimistul

Salut!

CitatFaci greşeala multor muncitori care spun că sînt mai buni ca un inginer dar se comparau cu un inginer prost,

Din fericire eu sunt inginer asa ca nu pot face aceasta greseala.  ;D

Totusi hai sa o lasam mai usor cu vorbele de duh si sa raspundem la intrebari si nelamuriri, ok?


O fi tacerea un raspuns mai ceva ca si clopotele. Dar totusi daca suntem surzi cel putin putem citi. Sppuneti-ne si noua.

Dumneavoastra unde v-ati luat diploma domnule?Ce diploma aveti?  Spuneti-ne si noua ca sa stim cu cine discutam? Sunt convins ca ne veti surprinde intr-un mod placut.

Electron

Citat din: tudor din August 06, 2010, 06:11:52 PM
Tăcerea este un răspuns mai tare decît clopotele bisericii, [...]
Din pacate la aceasta intrebare tacerea nu este un raspuns acceptabil. E un caz concret in care te contrazici, dar continui cu mare nesimtire sa ignori aceasta evidenta. Ca atare, facem altfel: pana nu raspunzi la intrebarea pe care am repetat-o de suficiente ori, nu mai acceptam abureli de la tine pe acest forum. (Concret: vei fi moderat si nu voi mai permite posturi de-ale tale pana nu dai raspunsul de rigoare).

e-
Don't believe everything you think.

chimistul

Salut!

Electron ai un proton de la mine!  ;D

PS. Sper ca nu e atac la persoana!