Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

definiţie a universului

Creat de tudor, Iulie 26, 2010, 05:06:48 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

tudor

Am să le spun profesorilor de la Academia Romană că definiţia lor raportată la vid nu este ştiinţifică.Asta este bîrfă nu ştiinţă.Elefantul din dulap este bîrfă şi nu credinţă. Pe cel care crede cu adevărat trebuie să-l respecţi în mod deosebit.Cînd eram mici şi ne supăram şi noi spuneam că ne luăm jucăriile şi plecăm, am depăşit de mult faza aceea..

Electron

Citat din: tudor din August 04, 2010, 08:26:03 PM
Am să le spun profesorilor de la Academia Romană că definiţia lor raportată la vid nu este ştiinţifică.
Chiar te rog. Am fi cu totii mai castigati daca in dictionare ar aparea si defintia stiintifica a unor termeni, ca sa evitam asemenea lamentari penibile pe forum. Sa-mi spui si mie ce-ti raspund profesorii Academiei Romane.

CitatAsta este bîrfă nu ştiinţă.Elefantul din dulap este bîrfă şi nu credinţă.
Ah, nu mi s-a mai spus asta pana acum. Ai dreptul tau la opinie, desigur.

CitatPe cel care crede cu adevărat trebuie să-l respecţi în mod deosebit.
Vorbesti despre cineva in particular, sau asa la general? Uite si eu cred cu adevarat in Metoda Stiintifica, si pentru asta nu primesc nici un fel de respect, deosebit sau obisnuit.

CitatCînd eram mici şi ne supăram şi noi spuneam că ne luăm jucăriile şi plecăm, am depăşit de mult faza aceea..
Nu stiu daca ai de gand sa-ti iei jucariile si sa pleci, dar daca ramai te rog sa fii coerent si sa respecti participantii la aceasta discutie.

Ai putea incepe prin a clarifica aceasta contradictie:
Citat din: Electron din August 03, 2010, 08:30:55 PM
Citat din: tudor din August 03, 2010, 03:20:45 PM
şi eu spun acelaşi lucru "Nu elefantul produce efectele ci creierul care crede in el", dar în numele credinţei respective chiar dacă partea obiectivă nu există..
Serios? Adica iti retragi aberatiile astea:
Citat din: tudor din Iulie 27, 2010, 09:48:34 AM
Cruciarele au fost efecte ale lui dumnezeu ca şi construcţia de biserici
si
Citat din: tudor din Iulie 28, 2010, 10:20:02 AM
ce este aşa greu de înţeles, dacă te duci la cimitir să pui o floare pentru părinţi al cui este efectul el tău sau al părinţilor care nu mai sînt? Dac[ faci o biseric[ al cui efect este al tău sau al celui pentru care faci (indiferent care)?
?

Pana la urma cum e, in asa numita ta "filozofie"?

e-

PS: de remarcat ca e a 3-a oara cand ma vad nevoit sa pun aceasta intrebare directa. De cate ori trebuie sa o mai repet?
Don't believe everything you think.

valangjed

Citat din: tudor din August 04, 2010, 08:26:03 PM
Am să le spun profesorilor de la Academia Romană că definiţia lor raportată la vid nu este ştiinţifică.Asta este bîrfă nu ştiinţă.Elefantul din dulap este bîrfă şi nu credinţă. Pe cel care crede cu adevărat trebuie să-l respecţi în mod deosebit.Cînd eram mici şi ne supăram şi noi spuneam că ne luăm jucăriile şi plecăm, am depăşit de mult faza aceea..
Inteleg ca , pentru tine , dictionarul (probabil te referi la DEX daca ai amintit Academia Romana) este un fel de "zeu" , daca in dictionar nu scrie ceva inseamna ca , acel ceva , nu exista.Tot respectul pentru domnii academicieni dar , cum spune latinul , "erare humanum est" .Nu stiu cum se face un dictionar explicativ dar ar trebui reinoit , cam , la fiecare 5 ani.
Pe cel care crede cu adevarat il respect doar daca imi aduce argumente logice pentru ceea ce crede , daca el crede pentru ca asa a spus cineva (nu conteaza cine) sau pentru ca asa crede el ,fara a aduce argumente ,nu pot sa il respect ,in cel mai rau caz imi este mila de el , in cel mai bun caz incerc sa il ajut sa inteleaga de ce crede el ceea ce crede.
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

tudor

Citat din: valangjed din August 05, 2010, 12:07:55 AM
Citat din: tudor din August 04, 2010, 08:26:03 PM
Am să le spun profesorilor de la Academia Romană că definiţia lor raportată la vid nu este ştiinţifică.Asta este bîrfă nu ştiinţă.Elefantul din dulap este bîrfă şi nu credinţă. Pe cel care crede cu adevărat trebuie să-l respecţi în mod deosebit.Cînd eram mici şi ne supăram şi noi spuneam că ne luăm jucăriile şi plecăm, am depăşit de mult faza aceea..
Inteleg ca , pentru tine , dictionarul (probabil te referi la DEX daca ai amintit Academia Romana) este un fel de "zeu" , daca in dictionar nu scrie ceva inseamna ca , acel ceva , nu exista.Tot respectul pentru domnii academicieni dar , cum spune latinul , "erare humanum est" .Nu stiu cum se face un dictionar explicativ dar ar trebui reinoit , cam , la fiecare 5 ani.
Pe cel care crede cu adevarat il respect doar daca imi aduce argumente logice pentru ceea ce crede , daca el crede pentru ca asa a spus cineva (nu conteaza cine) sau pentru ca asa crede el ,fara a aduce argumente ,nu pot sa il respect ,in cel mai rau caz imi este mila de el , in cel mai bun caz incerc sa il ajut sa inteleaga de ce crede el ceea ce crede.

Să ştii că în toate dicţiionarele vidul este echivalat cu nimic, poate îmî dai un exemplu. Ce argumente crezi că-ţi va da un ortodox despre existenţa lui dumnezeu ca tu să-l, mai ales ţăranul acela simplu care crede pur şi simplu din generaţie în generaţie, ca tu să-l crezi, sau îl vei ajuta să înţeleagă sau îţi va fi milă de el?

tudor

Mă refeream la jucăriile tale, ceea ce spun eu sînt lucruri serioase, binenţeles nu pentru toată lumea. Cu matematica, filozofia şi ştiinţa nu se joacă oricine, dacă vrei să mă retrag nu este nici o problemă. .

valangjed

Sa nu imi spui ca ai citit toate dictionarele care exista.Incearca sa cauti si intr-un dictionar tehnic.
Pe cel care crede in ceva fara argumente logice , normal ca incerc sa il ajut , daca nu reusesc sa-l fac sa inteleaga atunci imi e mila si de el si de mine ,ca m-am chinuit degeaba.
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

Electron

Citat din: tudor din August 05, 2010, 10:44:31 AM
[...] ceea ce spun eu sînt lucruri serioase, [...]
Da? Te rog sa explici serios asta:

Citat din: Electron din August 03, 2010, 08:30:55 PM
Citat din: tudor din August 03, 2010, 03:20:45 PM
şi eu spun acelaşi lucru "Nu elefantul produce efectele ci creierul care crede in el", dar în numele credinţei respective chiar dacă partea obiectivă nu există..
Serios? Adica iti retragi aberatiile astea:
Citat din: tudor din Iulie 27, 2010, 09:48:34 AM
Cruciarele au fost efecte ale lui dumnezeu ca şi construcţia de biserici
si
Citat din: tudor din Iulie 28, 2010, 10:20:02 AM
ce este aşa greu de înţeles, dacă te duci la cimitir să pui o floare pentru părinţi al cui este efectul el tău sau al părinţilor care nu mai sînt? Dac[ faci o biseric[ al cui efect este al tău sau al celui pentru care faci (indiferent care)?
?
Deja e a 4-a oara cand cer clarificarea aceasta.

e-
Don't believe everything you think.

tudor

Citat din: valangjed din August 05, 2010, 11:15:24 AM
Sa nu imi spui ca ai citit toate dictionarele care exista.Incearca sa cauti si intr-un dictionar tehnic.
Pe cel care crede in ceva fara argumente logice , normal ca incerc sa il ajut , daca nu reusesc sa-l fac sa inteleaga atunci imi e mila si de el si de mine ,ca m-am chinuit degeaba.

Dă-mi tu un exemplu.Cine poate spune că a citit totul. Mila este un sentiment pentru handicapaţi nu pentru înţelegere. În rest sănt de acord cu tine.

Electron

tudor, trebuie sa pun intrebarea si a 5-a oara?

e-
Don't believe everything you think.

chimistul

CitatCu matematica, filozofia şi ştiinţa nu se joacă oricine, dacă vrei să mă retrag nu este nici o problemă. .


Te rugam retrage-te! Pana acuma ai demonstrat ca nu ai ce sa te joci cu stiinta. Te joci cu cuvintele nici macar cu folozofia ( care dupa cunostintele mele se scrie filosofie). Limbaj si mod de gandire specific omului mediocru ar mai ales nescolit. Te rugam: lasa-ne! Fii bun si lumineaza-i pe altii care sunt in stare sa priceapa adevarul spuselor tale. Noi prostimea cu scolile noastre facute degeaba inca nu suntem capabili sa patrundem intelepciunea spuselor tale. Te rugam nu ne mai chinui! 

tudor

Dacă habar n-ai cum se scrie filozofie ce să discutăm de filozofie. Măcar caută în dicţionar şi nu mai vorbi de ştiinţă.

valangjed

Din cate stiu eu , filosofie vine din cuvintele grecesti : filos =a iubi si sofia=intelepciune.Nu am consultat demult un dictionar dar imi amintesc ca se scrie filosofie cum a spus si chimistul.
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

tudor

filozofie este îm limba r
Citat din: valangjed din August 06, 2010, 10:19:58 AM
Din cate stiu eu , filosofie vine din cuvintele grecesti : filos =a iubi si sofia=intelepciune.Nu am consultat demult un dictionar dar imi amintesc ca se scrie filosofie cum a spus si chimistul.

În limba romană se spune filozofie , în alte limbi se foloseşte "s" în loc de "z" în franceză philosophie, în engleză philosophy, pentru că într-adevăr vin din greacă, dar noi nu vorbim greceşte şi nici în altă limbă. Din acest punct de vedere sînt ceva mai naţionalist iar utilizarea altor formule este dereptul oricui la neconvenţional. Filosofie nu este nici pur romîneşte nici pur greceşte, dar este o convenţie.

valangjed

Cred ca este pur greceste , termenul fiind inventat de un grec pe nume Socrate.
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

tudor

Cuvîntul "filosofie" nu este în greceşte cu siguranţă, din păcate nici în romaneşte. Originea lui este altceva.