Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Concursul Stiinta.info - TerraMagaziin, provocarile tehnologice ale secolului

Creat de admin, Mai 18, 2008, 03:03:38 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

admin

Adrian Buzatu, admin-ul acestui forum, a initiat, pregatit si coordonat, cu ajutorul echipei Stiinta.info si TerraMagazin, un concurs de eseuri pe teme de tehnologia viitorului. Concursul a fost adresat elevilor de gimanziu si liceu si studentilor inscris in Romania si in Republica Moldova. Eseul trebuia scris in max 500 de cuvinte, in limba romana, avand ca tema la alegere una din provocarile tehnologice ale secolului nostru, asa cum au fost selectate de Academia de Inginerie a SUA.

Premiile in valoare de peste 1000 de euro sunt oferite de 4 sponsori: Media Galaxy, OneStop, Romsir si Halewood Romania. Premiile includ 2 iPoduri nano, 2 iPoduri shuffle, 1 camera foto digitala, 3 ruccsaci solari, carti, enciclopedii si nu numai.

Concursul a fost lansat pe 15 martie 2008. Termenul limita de primire a eseurilor a fost pe 15 mai 2008, acum cateva zile. Am primit aproximativ 100 de eseuri la categoria liceu, aproximativ 10 la categoria gimanziu si aproximativ 10 la categoria studenti. Data exacte de statistica vom oferi mai tarziu.

Aici va invit sa scrieti parerea voastra despre acest concurs. Daca suneti elevi participanti sau profesori ai lor, ce sugestii, comentarii, incurajari, aveti pentru noi? Ati dori o a doua editie? Este important pentru noi ca participantii sa isi exprime entuziasmul (daca exista) aici, pentru a ne incuraja pe noi sa facem o a doua editie, ca sponsorii sa ofere premii frumoase si asa mai departe. Sugestiile voastre sunt de asemenea bine venite.


Electron

Eu aplaud aceasta initiativa, si felicit echipa celor care s-au ocupat (si se ocupa) sa o duca la bun sfarsit. :)

Si daca tot suntem aici, am o intrebare: E posibil sa se prezinte si aici eseurile din concurs, macar cele castigatoare (cand se vor fi decis castigatorii)? Nu stiu daca sunt disponibile pe portalul Stiinta Azi sau Stiinta.Info, dar poate si cei de pe acest forum ar dori sa citeasca si sa comenteze respectivele articole. ;)

e-
Don't believe everything you think.

Temari

Sunt de acord. S-au ales teme foarte interesante, complexe, care pun imaginatia si cultura omului la incercare.  Mult succes celor inscrisi!

Adi

Multumim pentru sustinere, Electron, Temari! Da, eseurile castigatoare si poate si alte eseuri interesante, chiar daca necastigatoare, vor fi publicate si aici si sper si la StiintaAzi.ro si la Stiinta.info, spre a fi analizate de public. Pe 6 iunie speram sa avem castigatorii.

Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

osozg

Salut. Am intrat in competitia aceasta cu un eseu.

Consider ca s-a produs o nedreptate si am scris un mesaj in legatura cu asta pe forumul site-ului stiinta.info. Sper ca aici mi se va raspunde.
La intrarea in competitie, regulamentul spunea ca Eseul trebuie scris (...) in maxim 500 de cuvinte si evident exista competitori care au preferat sa respecte regulamentul, printre care ma aflu si eu. Totusi, exista multe eseuri care au depasit limita de 500 de cuvinte si de aceea, organizatorii s-au hotarat sa mute limita la 600 si sa depuncteze doar ce depaseste 600.

Parerea mea: cei care au respectat limita sunt dezavantajati, pentru ca au avut mai putin spatiu in care sa isi expuna ideile. E absurd ca cei care nu au respectat regulile sa fie acum in avantaj. Cred ca suntem cu totii de acord cu acest lucru. Pentru o competitie corecta eu propun 2 solutii:
• se muta limita inapoi la 500 si se depuncteaza "treptat" odata cu cresterea numarului de cuvinte - ramane la alegerea juriului exact cat
• intra in competitie doar primele 500 cuvinte din eseu (cineva se ocupa de prelucrare si taie ce e in plus inainte sa ajunga lucrarile la juriu) - cel mai simplu, obiectiv
Solutiile se pot aplica ACUM, sau se pot aplica pentru eseele finaliste. Dar in al doilea caz deja competitia e cu probleme.

Astept raspunsuri, vreau sa stiu ce se va face. Astept alte propuneri, astept sustineri. Si orice fel de parere.

Adi

Imi pare rau, dar discutia asta a deviat rau de tot, chiar si din vina mea. Iata deci ca am sters mesajele si ofer raspunsul meu pe scurt. Fiind o prima editie am zis sa nu fim asa de drastici cu elevii, ci sa le oferim sugestii la sfarsit cum sa faca un eseu mai buna, una din sugestii fiind aceea de a respecta limita de cuvinte. Poate pentru editii urmatoare, daca vor urma, tinerii vor respecta limita de cuvinte. In al doilea rand, baremul nu are nimic de-a face cu regulamentul, asadar nu am schimbat nici o regula, ci doar atunci baremul a luat viata, cand am anunta punctul acesta din barem pe site. Nu scria nicaieri in regulament ca cei care vor avea eseu mai lung vor fi depunctati. Baremul a fost facut atunci cand a fost anuntat pe site. Mult succes la concurs!
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Mihai Roman

In alta ordine de idei initiativa de a crea un astfel de concurs mi se pare laudabila. Sper sa existe si editii ulterioare si propun eventual sa existe mai multe categorii de eseuri (sa zicem, 500 cuvinte, 2000 cuvinte, etc., lungimea eseului nefiind neaparat singura diferenta dintre categorii). Divesitatea abordarilor acceptate cu siguranta ar atrage mai multi participanti.

Adi

O foarte buna idee, Mihai. Speram ca la editiile urmatoare sa avem mai multi voluntari in echipa, sa facem un brainstorming mai din timp, sa spunem si baremul din timp si astfel sa nu mai fie probleme ulterioare. Anul acesta a trebuit sa cizelam multe din mers, dar avem deja o experienta care va ajuta mult o ulterioara editie. Daca vrei sa participi la o urmatoare editie, esti binevenit. Crezi si credeti ca o urmatoare editie ar trebui sa fie semestrul viitor, sau anul viitor? Ar trebui sa fie tot pe teme de tehnologiile viitorului si probleme stiintifice ale viitorului, dar pe alte teme?
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Cinderella

Intr-adevar... foarte interesante temele si e foarte bine ca s-a facut acest concurs... dar cand aflam si noi castigatorii?   :(

Adi

Salut! Am fost prins de vreme blocat in aeroport. Am anuntat astazi castigatorii.
Felicitari participantilor si castigatorilor! Speram ca sa existe si alte editii ale concursului!
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Adi

Apropo, Mihai si Osman, care au scris aici pe forum, au castigat cele doua premii I de la liceu! Comentariile lor erau corecte, cu mentiunea ca nu au fost dezavantajati de faptul ca altora li s-a dat sansa sa scrie 600 de cuvinte. Au existat cam 8 corectori si toti au ajuns la concluzia ca eseurile lor sunt cele mai bune: referinte precise, la articole stiintice si mentionate corect; problematica motivata corect; explicat ce s-a facut pana acum; ce se va face pe viitor; si totul concis, in 500 de cuvinte! Si ei sunt doar clasa a zecea!

Felicitari baieti, ati fost cei mai buni!

Adi
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

osozg

Multumesc mult, domnule Adi. Despre rezultate nu pot sa spun decat ca sunt foarte multumit ;D.

V-as ruga ceva, daca lista castigatorilor este forwardata, eventual pentru a ajunge in presa, as fi foarte recunoscator ca numele meu sa fie scris corect Osman Ozgur (pentru lipsa umlautului din Ozgür nu ma supar).

Multumesc inca o data, ma bucur ca am participat la acest concurs. Cred ca intelegeti ca daca ni se face publicitate, trebuie sa ne asiguram ca numele noastre sunt corecte (banuiesc ca Marian in loc de Mihai a fost doar din graba pe forum).

admin

Buna Osman! Multumesc pentru promptitudine. Am corectat: am pus Mihai in loc de Marian pe forum si Osman Ozgur in loc de Ozman Osgur in fisierul excel de pe site si in captura de ecran de pe site. Tu trebuie sa ne spui ce doua carti de stiinta de la editura Humanitas ti le alegi, sponsorul nostru Romsir (http://www.energie-verde.ro/) le va achizitiona si ti le va trimite curand. iPod-ul shuffle vine de la alt sponsor.

Mihai Roman

Multumesc pentru incurajari! Ma bucur ca am avut ocazia sa particip la acest concurs si astept editiile urmatoare. Daca resursele permit, eu propun realizarea a doua editii pe an. Efortul din partea concurentilor este intens, dar de durata scurta si o singura editie pe an intrerupe continuitatea competitiei pe termen lung. Asta daca si resursele permit.

Multumesc din nou!

Toate cele bune,
Mihai Roman