Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Gasit ceva interesant.

Creat de RaduH, Iunie 29, 2010, 02:22:08 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

cristi

CitatCitesc in fiecare seara multe, dar imediat totul se uita, chear de se aduc aminte trebue stimul. Ma gandesc ca trebue sa fac niste insemnari pe foi aparte
Asa sa faci, pana cand te ve dumiri, iti vei forma deja un mod de viata pe care il poti duce cu tine pana la moarte...
autor Fizica povestită,
www.stiinta.club

Anatol

Nu, ca eu sant la mai multe siti-uri diferite, si pana la moarte se schimba ceva. Eu mai dau sa vad de o romanca frumoasa dar pana cand nu stiu de ce nu ma iubesc fetele, cat eu ma starui si la urma:- poftim ce primesc!

Anatol

Mendeleev inainte de a face tablita elementelor chimice, a facut pentru fiecare element cate o foaie aparte, pe care deseori le punea in fata descise pe toate, asa credca si a gasit ca au o ordine, dupa ce(tablta elementelor) si sau putut face multe descoperiri.
Cu cat mai departe de la psihica normala cu atat mai usor patrunzi in spatiul imaginatiilor, dar nu o sa-si strice nimeni viata sa creada ca va face stiinta, de aceia se poate spatiul imaginatiilor de inlocuit cu spatiul extern de unde se poate de condus. Eu daca o sa ma mai pasioneze stiinta doar o sa stau cu foi si stiloul in mana, altfel e pierdere de timp, si pentru mine si pentru cine imi citeste doar incercarile goale de a face ceva.

RaduH

CitatO!
Radu H. daca vrei sa faci bani trebue sa te inveti sa te bagi
Eu nu inteleg nimic. In ce sa ma bag ?
Link-ul acela din pacate Anatol nu-mi foloseste la nimic.

Scuze ca postez aici dar la amplificatoare nu se mai continua discutia cred.

Care era descoperirea mea.

Daca ai un miez macnetic de exemplu inelar pe care ai infasurat o bobina.

[tex]\Phi=\frac{U_{mm}}{R_{el}}[/tex]
unde :
[tex]U_{mm}=Ni[/tex] si [tex]R_{el}=\frac{l}{\mu*S}[/tex]

Este exprimarea care se foloseste pentru a se putea calcula fluxul si in cazul in care inelul e compus de exemplu din doua miezuri din materiale diferite. Atunci reluctantele se vor insuma.

Se observa ca pentru a avea fluxul dorit ne trebuie un anumit numar de amperi spire.
Daca avem numarul de spire dat ne trebuie un anumit amperaj.
De aici ar urma sa dimensionam rezistiv circuitul de curent al bobinei functie de sursa folosita sa avem amperajul dorit.
Ce am observat eu este ca nu apare in marimea fluxului nici U-electrica nici rezistenta circuitului.
Practic in marimile magnetice nu apare puterea electrica ce trece prin bobinele respective.
Daca exista amperispirele exista si marimile magnetice indiferent de tensiunea electrica sau de rezistenta electrica sau de fapt de puterea electrica ce alimenteaza bobinele.
[tex]P=Ui[/tex]

[tex]U=iR[/tex]

[tex]P=i^2R[/tex]

De fapt daca exista amperaj exista si marimile magnetice indiferent de putere electrica din conductori.

Anatol

Slut Radu H.
Vorba cu "bagatu" am auzit-o si e interesanta cand cineva nu vrea sa stee in rand la magazin ori la altceva. Pe vremea lui Ciausescu unu cu bagatu, vazand un rand mare,in genere a aflat ca primul cumparator, era doar un om care i se facuse rau si sa spriginit de usile magazinului iar in urma lui sa facut coada ca au gandit ca se vinde ceva. De aceia zic si eu daca te poti baga te primesti mai descurcaret.

Ce ai scris mai jos,- vreau sa te rog alta data sa scrii ceva mai simplu,dar am sa incerc sa ma discurc. Stiu ca un amlificator de ceva oricum consuma mai mult altceva in dependenta de amplificare. Ce doriti sa amplificati ca nu am inteles? Si se pun inele ca in ele sa apara curent sa dee camp magnetic?

Eu am fregventat doi ani dupa lectii cerc de radiotehnica, si am pastrat micul laborator vreai sa fac eu constructia, ce trebue sa fac, si ce sa se primeasca?


RaduH

Altfel spus conform cu desenul:

Anatol

Un brevet de inventii ajunge la 500 euro.  http://www.agepi.md/md/taxe/inventii.php

Ar fi nevoie de brevet doar daca sa reusit careva experimente cel putin,daca nu-i posibilitate de realizat.
Este complicat prin inventii sa faci cariera.
La site-le inventatorilor rusi, autorii anunta ca "ute ce face inventia mea iar secretul il vedeti dupa patentatare",o fi mai eftin si mai simplu in Rusia, la ei este patent la noi brevet. 




Anatol

RaduH eu nu ma descurc in eficiintizarea carorva detalii, cu tot felul de formule.
  Dar cum ai disenat circuitul cela inchis, care ne-am inteles sa-l fac eu, mi se pare ca ai vrut sa ma asasinezi. Acolo daca conectezi la 220v se amplifica tensiunea pana la nustiu cate mii de volti.   

Anatol

La becurile lungi fluoriscente se pune asemenea bobina, "drosel-doua bobini alaturate" pentru ca sa ridice tensiunea la 600 V. Tensiunea se mareste fiindca campul magnetic din  bobina alaturata creaza curenti de 600V. Dar acolo mai este in serie inclus si consumatorul respectiv cu rezistenta.

RaduH

La desenul acesta si la formulele de mai sus e vorba de curent continuu.
Nu se amplifica nici o tensiune, dar in miezuri vei avea flux magnetic.
Se refera la partea de alimentare cu curent continuu de la amplificatoarele acelea magnetice in final.
Daca observai simbolul sursei vedeai ca e curent continuu.

Anatol

Cu asasinarea e desigur o gluma. Dar credca pentru ingineri se spune ca un transformator lucreaza numai la curent alternatv. La practica noi ne jucam, conectand la un transformator de coborare 220V/9V, la bobina "2",un element galvanic  1,5V , si il uneam la coleg pe mana sa il curenteze. Era efect ca de la un condesator incarcat in priza.

RaduH



S-a intamplat ceva cu un desen pe care l-am postat.