Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Gasit ceva interesant.

Creat de RaduH, Iunie 29, 2010, 02:22:08 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

mircea_p

Citat din: RaduH din Septembrie 12, 2010, 08:11:49 PM
Ce se intampla daca directia campului este alta de exemplu perpendiculara pe cea a magnetizarii ?
Se poate roti directia magnetizarii. Cat de usor se intampla asta depinde atat de material cat si de forma magnetului.


In privinta variatie indusctiei in afara magnetului sau intre doi poli opusi, depinde de geometrie. Nu exista o formula generala. In cele mai mult cazuri banuiesc ca se fac calcule numerice.

RaduH

Multumesc am gasit si eu ceva. Se lucreaza cu reluctanta.

RaduH

Aici voi prezenta al treilea model dupa ce voi fi foarte bine platit. Nu am nevoie de ajutor stiintific la el.
Am toate elementele dar e foarte mult de muncit chiar si pentru o prezentare sumara. Una din variante e cu magneti permanenti.

Sa considere serviciile secrete care vor sa se consemneze doar moartea unui Schizofrenic Paranoid ca raman in silentio stampa chiar si pana la prabusirea inevitabila a acestui sistem globalist. Inca nu m-ati furat destul.
 pentru deraiere de subiecte pe forum

Electron

Citat din: RaduH din Decembrie 12, 2010, 06:16:48 PM
Aici voi prezenta al treilea model dupa ce voi fi foarte bine platit. Nu am nevoie de ajutor stiintific la el.
Am toate elementele dar e foarte mult de muncit chiar si pentru o prezentare sumara. Una din variante e cu magneti permanenti.

Sa considere serviciile secrete care vor sa se consemneze doar moartea unui Schizofrenic Paranoid ca raman in silentio stampa chiar si pana la prabusirea inevitabila a acestui sistem globalist. Inca nu m-ati furat destul.
RaduH, ai primul avertisment oficial. Esti rugat sa incetezi cu asemenea frustrari pe acest forum.

e-
Don't believe everything you think.

RaduH

Chiar ca in afara de un eventual pix si o eventuala hartie nu am postat nimic pe forumul vostru care sa nu fie cersit de mijloace de pe undeva.
De exemplu acuma postez prin bunavointa unei fundatii care ajuta handicapati. E chiar ceva in plus fata de a platii la un internet cafe sau a cersii voie la calculator la un neam sau un preten. 
In astfel de conditii refuz sa mai continui sa incerc sa fac ceva.
Din pacate ajutorul de care am nevoie e mai mare decat cel legat de cerintele tehnice concrete.
Oricum la mine Bay-Bay inseamna si tentative de sinucidere deci chiar nu ma sperie faptul ca voi fi banat.
Eu ma gandesc daca sa mai traiesc nu daca sa mai postez pe forumul vostru. Chiar daca nu ma banezi e foarte probabil sa scapi de mine oricum.
Se intampla odata pe luna in sensul ca cel cu care sunt fortat sa locuiesc are bani pentru bautura.



cristi

In primul rand, mai oameni buni, e o gluma sau radeti de mine?
Am intrat pe linkul dat la inceputul acestei discutii (de la servici!) si am dat acolo de "pozitii" de care imi e rusine sa spun  ??? Bina ca nu eram cu seful pe aici sa creada asta nu stiu ce... Deci, poate cineva verifica linkul si il pune pe cel corect?

In alta ordine de idei, RaduH mi s-a parut mereu un tip echilibrat care stie despre ce vorbeste. Ori ma insel? Domnule RaduH, daca treceti prin niste momente mai grele acasa, nu uitai ca toti patim la fel, doar ca nu spunem ca sa nu ne facem de rusine... Nu vreti sa stiti de cate ori m-am certat eu cu nevasta saptamana ata :)
autor Fizica povestită,
www.stiinta.club

Adi

Vad ca deja Electron a scos acel link. Mersi ca ne-ai atras atentia, Cristi.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Mihnea Maftei

Citat din: RaduH din Decembrie 14, 2010, 10:55:31 AM
[...]

Din pacate ajutorul de care am nevoie e mai mare decat cel legat de cerintele tehnice concrete.
Oricum la mine Bay-Bay inseamna si tentative de sinucidere deci chiar nu ma sperie faptul ca voi fi banat.
Eu ma gandesc daca sa mai traiesc nu daca sa mai postez pe forumul vostru. Chiar daca nu ma banezi e foarte probabil sa scapi de mine oricum.
Se intampla odata pe luna in sensul ca cel cu care sunt fortat sa locuiesc are bani pentru bautura.

RaduH, exista mereu cineva cu care poti sa vorbesti despre problemele pe care le ai si care poate sa te ajute. Daca te simti rau, contacteaza pe cineva, cum ar fi medicul tau de familie, sau un psiholog, sau un prieten sau ruda, sau politia, sau alte servicii de asistenta sau pe cineva care poate sa te indrume catre cineva potrivit. Sper sa-ti fie mai bine.

RaduH

#23
CitatVad ca deja Electron a scos acel link. Mersi ca ne-ai atras atentia, Cristi.
OK ca eu m-oi fi manifestat aiurea dar ce avea in neregula link-ul ? Nu inteleg de ce a fost sters ca nu eu sunt autorul. Ideea era interesanta chiar daca lipsesc comentariile si explicatiile.

<eliminat fragment irelevant>

Intr-o alta ordine de idei:
La amplificatoarele magnetice am gasit ceva ( nici B nici H nu depind de tensiunea ce trece prin bobina sau de rezistenta bobinei, deci nu depind de puterea electrica ce trece prin bobina ). Se neaga acolo ca acel ceva ar exista. Se poate face si un fel de motor de curent continuu cu magneti permanenti. Nici nu pot sa expun problema si nici nu vreau ca de data asta as vrea sa brevetez ceva. Deci solicit sprijin material pentru un proiect in categoria Free Energie. Principiile sunt foarte simple si nu are ce sa le contrazica. Sunt doua principii functionale. Daca la varianta cu amplificatoarele magnetice e greu de imaginat cum poate fi extras si utilizat semnalul amplificat, la varianta asta se va obtine curent alternativ. Se va numi invertor cu magneti permanenti si cu inca ceva. Poate ma invatati cum sa caut sprijin material macar cat sa pot sa depun o cerere de brevet.

[tex]F=Bil[/tex] iar nu apar nici U nici R

Electron

Citat din: RaduH din Ianuarie 17, 2011, 04:55:56 PM
OK ca eu m-oi fi manifestat aiurea dar ce avea in neregula link-ul ? Nu inteleg de ce a fost sters ca nu eu sunt autorul. Ideea era interesanta chiar daca lipsesc comentariile si explicatiile.
Se pare ca de cand ai propus prima data acel link, moment in care continutul era perfect ok, s-a produs o schimbare si in spatele link-ului a ajuns un alt video care era incompatibil cu continutul si scopul acestui site.

e-
Don't believe everything you think.

Anatol

Salut Radu H.

Poate ma invatati cum sa caut sprijin material macar cat sa pot sa depun o cerere de brevet.

In sfera informationala nu doriti sa activati?
De pilda Romania-Basarabia

http://www.makler.md/chisinau/informacija-znakomstva/informbiuro/soobshenia

Cauta anunturile in Romana.
Se poate sa va gasiti pe cineva de aici cu cine sa activati,numai un contract de munca la Europa costa aproximativ 2500euro aici.

Adi

Niste fosti parteneri ai nostri au un site denumit www.inventatori.ro. Dupa cum le zice numele, ar putea poate sa va ajute.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Anatol

Un Basarabian practic a luat o descoperire de la un dictofon Panasonic din anii 1995 si a transferato pentru ipone si a facut bani care ii ajunge pentru toata viata. Este vorba despre functia de a inscri(dictofonul) , si de functia de a apela ipone la un numar oarecare ales, cand se initiaza un sunet. Deci se poate lasa cu copilul mic, ca paza,...
Acelas audio sensor, in ambele cazuri .
Poate bagam si noi  pe undeva acest audio sensor , sa facem  si noi o gramada de bani,(zic "noi" fiindca Electron a zis ca eu sant binevenit pe acest forum, a facut conspiratie dar mai apoi.
Dar poate de venit la Ipone cu  alti sensori ca , mirosul , apa (inseamna ca sa spars o tiava,) fum,tensiune arteriala,... Sa puna in telefon, care sa apeleze in caz de schimbari. 

Adi

Noi nu ne bagam, dar tu poti sa faci.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Anatol

Eu sant convins voi nu stiti multe lucruri pe care eu le stiu.