Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

temă de discuţie

Creat de tudor, Iunie 27, 2010, 09:20:49 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Electron

Citat din: ICS din Iunie 30, 2010, 05:05:30 PM
Omul este o fiinta care traieste infim de putin timp in trup,dar ca suflet el traieste atata timp ca va dori forta care l-a creat si careia eu ii zic Dumnezeu.
Faptul ca-ti face placere sa crezi asta nu o face si adevarata.

Iar faptul ca tot repeti asemenea afirmatii ignorand intrebarile care ti se pun si evitand sa oferi argumente, ma face sa cred ca tu nu ai venit aici ca sa discuti rational ci ca sa-ti predici credintele. Iti reamintesc in mod formal ca te afli inca pe un forum stiintific, nu unul religios.

e-
Don't believe everything you think.

AlexandruLazar

ICS: materia nu doreste, nu hotaraste, nu incearca si nu realizeaza nimic. Nu are vointa, ci exclusiv o conformatie unor legi. Probabilitatea mica de a se petrece ceva nu are nimic de-a face cu posibilitatea ca ele sa se produca la intamplare.

florin_try

Deci daca eu sunt doar materie, si am dorinte si vointa, care ar fi motivul pentru care sa nu atribui aceste insusiri (dorinta, vointa) materiei ce ma constituie?

tudor

materia are toate calităţile şi defectele unei entităţi adică formăexistenţăspirit unde spiritul cuprinde memoria şi gîndirea, adevărat însă nu în formă noastră convenţională.

     "materia nu doreste, nu hotaraste, nu incearca si nu realizeaza nimic", mai gîndeştete este ca şi cînd ai spune că dumnezeu nu gîndeşte pentru că nu-l cunoşti, dar şi în cazul  lui şi în cazul universului vezi efectele şi poţi trage unele concluzii pe baza efectelor şi nu a existenţei lor, poţi să te opui voinţei universului sau lui dumnezeu?.

Electron

Citat din: tudor din Iulie 01, 2010, 12:22:05 PM
mai gîndeştete este ca şi cînd ai spune că dumnezeu nu gîndeşte pentru că nu-l cunoşti,
Ceva ce nu exista poate gandi?

Citatdar şi în cazul  lui şi în cazul universului vezi efectele şi poţi trage unele concluzii pe baza efectelor şi nu a existenţei lor,
Faptul ca la un examen de geometrie poti lua o nota proasta (efect) din cauza ca doar aberezi despre "patrate rotunde", nu inseamna ca respectivul concept exista. Efectele folosirii unui concept nu implica existenta unei realitati in spatele acelui concept.

Citatpoţi să te opui voinţei universului sau lui dumnezeu?.
Care este vointa universului? Dar vointa unui concept care nu e definit in mod coerent?

e-
Don't believe everything you think.

Mishulanu

#50
Citat din: florin_try din Iulie 01, 2010, 08:28:26 AM
Deci daca eu sunt doar materie, si am dorinte si vointa, care ar fi motivul pentru care sa nu atribui aceste insusiri (dorinta, vointa) materiei ce ma constituie?
Fierul si radiul sunt ambii facuti din protoni, neutroni si electroni. Dar fierul este unul dintre cei mai stabili atomi pe cand radiul se dezintegreaza foarte rapid. Acum, fierul o fi stabil pentru ca asa vrea el, datorita temperamentului sau flegmatic? Si jumatate din atomii radiu223 isi fac seppuku la 11 zile, satui de viata, din cauza personalitatii lor colerice, maniaco-depresive?

tudor

dacă te face pe tine să gîndeşti ,poate da.

Electron

Citat din: tudor din Iulie 01, 2010, 03:29:36 PM
dacă te face pe tine să gîndeşti ,poate da.
Imi pare rau, dar asta imi pare deja ridicol.

e-
Don't believe everything you think.

florin_try

#53
Citat din: Mishulanu din Iulie 01, 2010, 02:44:29 PM
Citat din: florin_try din Iulie 01, 2010, 08:28:26 AM
Deci daca eu sunt doar materie, si am dorinte si vointa, care ar fi motivul pentru care sa nu atribui aceste insusiri (dorinta, vointa) materiei ce ma constituie?
Fierul si radiul sunt ambii facuti din protoni, neutroni si electroni. Dar fierul este unul dintre cei mai stabili atomi pe cand radiul se dezintegreaza foarte rapid. Acum, fierul o fi stabil pentru ca asa vrea el, datorita temperamentului sau flegmatic? Si jumatate din atomii radiu223 isi fac seppuku la 11 zile, satui de viata, din cauza personalitatii lor colerice, maniaco-depresive?

Stai un pic, exemplu nu e tocmai bun pentru ca fierul nu e suficient de structurat ca sa ajunga la vointa si dorinte. Cel mult citeva procese pe care tu le-ai descris si care nu sunt suficiente nici macar pentru a fi considerat o entitate biologica.

O persoana e formata in ultima instanta din materie, care e structurata intr-o forma foarte avansata. Atit de avansata ca rezulta o persoana cu dorinte si vointa si constienta de sine.  Daca admit punctul de vedere ateist caci tot ce suntem e materia din care suntem formati si modul in care e organizata, cui ar trebui in ultima instanta sa atribui aceste proprietati: vointa si dorinta? Materiei constitutive? Ierarhiei si organizarii avansate a acestei materii constitutive?

AlexandruLazar

florin_try, eu mă refeream la următorul mesaj al lui ICS:

CitatCam aberant sa crezi ca din aproape in aproape materia primara a hotarat sa ajunga om care sa mai si traiasca atat de putin!!!?!!!In univers exista si atomi liberi si atunci ce anume il face ca el sa fie stabil mult mai mult timp decat un trup de om si mai mult chiar sa-l faca sa nu interactioneze cu alti atomi decat in anumite conditii?

tudor

este doar o interpretare negativă în sensul convenţiilor noastre.Nimic rău pînă aici ba chiar poate duce la evoluţie.

Electron

Citat din: tudor din Iulie 01, 2010, 08:28:57 PM
în sensul convenţiilor noastre
Parca acestea, conventiile, erau personale, fiecare cu ale lui. Sau doar vorbesti la plural despre propria-ti persoana?

e-
Don't believe everything you think.

florin_try

Citat din: AlexandruLazar din Iulie 01, 2010, 06:49:53 PM
florin_try, eu mă refeream la următorul mesaj al lui ICS:

CitatCam aberant sa crezi ca din aproape in aproape materia primara a hotarat sa ajunga om care sa mai si traiasca atat de putin!!!?!!!In univers exista si atomi liberi si atunci ce anume il face ca el sa fie stabil mult mai mult timp decat un trup de om si mai mult chiar sa-l faca sa nu interactioneze cu alti atomi decat in anumite conditii?

Inseamna ca am incurcat mesajul sau contextul.... nu mai stiu ....

AlexandruLazar

Nu iti face griji, greseala a fost a mea. Trebuia sa fi dat quote la postul la care ma refeream, fiind pe pagina precedenta.

Mishulanu

Citat din: florin_try din Iulie 01, 2010, 05:34:21 PM
Daca admit punctul de vedere ateist caci tot ce suntem e materia din care suntem formati si modul in care e organizata, cui ar trebui in ultima instanta sa atribui aceste proprietati: vointa si dorinta? Materiei constitutive? Ierarhiei si organizarii avansate a acestei materii constitutive?
Dupa pararea mea, caracteristicile care ne fac pe noi oameni, printre care vointa si constiinta sunt rezultatul interactiunii complexe a materiei din care suntem facuti. Vazusem mai demult la TV, un inginer care facuse niste mici robotei, fiecare cu cativa zeci de neuroni, care puteau invata din propria experienta. Se puteau reprograma. Si, pusi sa interactioneze unii cu altii intr-un spatiu inchis, fiecare isi dezvoltase propria "personalitate". Unii ii ocoleau cu succes pe ceilalti, altii se ciocneau de ei, unul chiar se oprise si nu dorea sa mai faca nimic. Asta se intampla folosind un sistem cu cativa zeci de neuroni. Imagineaza-ti cum ar arata un astfel de robotel cu un milion sau un miliard de neuroni. Ar putea avea o personalitate mai puternica decat multi oameni.