Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

temă de discuţie

Creat de tudor, Iunie 27, 2010, 09:20:49 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

tudor

"Daca nu ar exista conventia adevarata atunci nici noi nu am exista si nu am mai filozofa."

Cam pompos spus "conventie adevărată", dacă nu ar fi apărut mai întîi cuvîntul (adică convenţia) cum menţionează şi religia cu siguranţă nu puteam face filozofie.

Nu este obligatoriu să avem o convenţie adevărată (dumnezeu) ca să cuprindă adevărul universal, este suficien una  foarte mică (suficient de mică) dar care să ia parte la întreg universul, iar semnul, sunetul, cuvîntul, convenţia pur şi simplu, îndeplineşte ultima condiţie.

Electron

Citat din: ICS din Iunie 29, 2010, 07:40:02 PM
Daca nu ar exista conventia adevarata atunci nici noi nu am exista si nu am mai filozofa.
Eu nu prea vad cum faci tu aceasta deductie. Oricum, vad ca pleci de la premisa conform careia "conventia adevarata exista" si de acolo deduci cam tot ce vrei. Faptul ca nu ma convinge pe mine aceasta "logica" nu inseamna ca pot eu demonstra contrariul. Asta e problema cu teoriile nefalsificabile (netestabile in mod direct).

CitatMateria nu poate face cu de la sine putere conventii deoarece se supune conventiei adevarate.
Alt non sequitur, ca atare nu mai insist, pentru ca sunt prea putine sanse sa aflu aici ceva relevant pe aceasta tema.

e-
Don't believe everything you think.

Mishulanu

Citat din: ICS din Iunie 29, 2010, 07:40:02 PM
Daca nu ar exista conventia adevarata atunci nici noi nu am exista si nu am mai filozofa.Materia nu poate face cu de la sine putere conventii deoarece se supune conventiei adevarate.

Care este acea conventie adevarata? Ca sa stii daca materia se supune sau nu conventiei de care vorbesti, trebuie mai intai sa spui care este continutul acestei conventii. Altfel sunt doar vorbe-n vant.

AlexandruLazar

Citat din: ICS din Iunie 29, 2010, 07:40:02 PM
Citat din: Electron din Iunie 29, 2010, 07:00:48 PM
Citat din: ICS din Iunie 29, 2010, 05:43:00 PM
[...] doar o singura conventie este adevarata si aceea inca nu a fosta gasita de oamenii de stiinta si nici de oamenii de nestiinta.
Daca nu a fost gasita, de unde stii ca exista ?

e-
Daca nu ar exista conventia adevarata atunci nici noi nu am exista si nu am mai filozofa.Materia nu poate face cu de la sine putere conventii deoarece se supune conventiei adevarate.

De unde știi lucrurile astea? Nu propui niciun argument logic pentru ele, pur și simplu expui două concluzii arbitrare așa.

tudor

deducţia este ca în matematică reducerea la absurd. Ca să constaţi ceva trebuie să-l recunoşti, să-i faci o reflectare (o convenţie) asta înseamnă că dacă există ceva şi nu este reflectat este ca şi cînd nu ar fi. În concluzie tot ce există chiar şi doar în intuiţiile, instinctele, sentimentele noastre, etc.(spiritul nostru sau al oricărei entităţi) nu există dacă nu există convenţia lui realitateiluzie. Aşadar la apariţia oricărei entităţi simultan apare şi convenţia ei şi despre ea. Ca materia şi ideia ele sînt simultane nu există materie fără idee şi invers.(materiedee)

AlexandruLazar

Excepțional, dar eu nu te-am întrebat asta. Te-am întrebat de unde știi că există convenție adevărată și de unde știi că materia nu poate face cu de la sine putere convenții.

tudor

Şi materia are convenţiile ei. Legile ei universale sint convenţii, doar că nu le ştim noi, ce determină o cercetare nu convenţia materiei?

tudor

eu am spus că orice entitate are convenţii, chiar şi efectele vidului sau dumnezeu, noţiunea de convenţie adevărată mi se pare forţată. Cercetătorii nu cauă acum particula adevărată, adevărul, caută cea mai mică partic ulă (convenţie) care ar sta la baza universului.

ICS

Citat din: tudor din Iunie 29, 2010, 08:30:57 PM
"Daca nu ar exista conventia adevarata atunci nici noi nu am exista si nu am mai filozofa."

Cam pompos spus "conventie adevărată", dacă nu ar fi apărut mai întîi cuvîntul (adică convenţia) cum menţionează şi religia cu siguranţă nu puteam face filozofie.

Nu este obligatoriu să avem o convenţie adevărată (dumnezeu) ca să cuprindă adevărul universal, este suficien una  foarte mică (suficient de mică) dar care să ia parte la întreg universul, iar semnul, sunetul, cuvîntul, convenţia pur şi simplu, îndeplineşte ultima condiţie.
Sa presupunem ca materia sub forma de atomi si energie ar fi aparut de la sine atunci eu intreb:"Cum a aparut spatiul in care au aparut de la sine atomii si energia?","Ce constiinta pot avea acesti atomi si energia aparuta de la sine astfel incat sa se transforme in finta rationala numita om?","Mai exista si alte fiinte rationale in univers?".

tudor

nu atomii sînt la baza universului ci particule mult mai mici iar acestea se pot configura în orice, de la atom la molecula la entitate etc. Este ca şi cînd ai vrea să ajungi infinitul din urmă, să nu uiţi că infinitul este doar orizontul nostru şi nu limita universului. Tu vrei să vezi realitatea cu ochii tăi care nu văd decît iluzia? Este un paradox.

Mishulanu

Citat din: ICS din Iunie 30, 2010, 01:37:29 PM
Sa presupunem ca materia sub forma de atomi si energie ar fi aparut de la sine atunci eu intreb:"Cum a aparut spatiul in care au aparut de la sine atomii si energia?"
Teoria Big Bang este modelul de aparitie al Universului cu cel mai mare grad de acceptare astazi, desi este tot mai des vehiculata ideea ca Big Bang-ul a fost doar o etapa de tranzitie dintr-o istorie mult mai lunga a Uniersului.

CitatCe constiinta pot avea acesti atomi si energia aparuta de la sine astfel incat sa se transforme in finta rationala numita om?
Atomii si energia nu s-au transformat in fiinte rationale pentru ca au vreo constiinta sau vreo vointa in acest sena. Universul este facut din niste particule elementare si niste legi care guverneaza interactiile posibile dintre aceste particule. Pe baza acestor legi ale naturii, din quarci s-au format protoni si neutroni, care au interactionat cu electronii formand atomi, care interactionand formeaza molecule si, urmand siriul ideii, ajungem la om. Pentru o fiinta ca omul, cu o durata de viata de cativa zeci de ani, tot Universul asta pare facut de-a gata atunci cand se naste, de unde si uimirea lui in fata maretiei Universului de astazi. Dar daca luam in considerare toata istoria Universului si cat timp si cate lucruri au trebuit sa se intample pentru ca noi sa fim astazi aici, parca nu mai pare atat de inexplicabila propria noastra existenta.

Citat"Mai exista si alte fiinte rationale in univers?"
Daca existenta Universul nu este extraordinar de absurda, probabil ca este plin de forme de viata inteligente.

ICS

Citat din: tudor din Iunie 30, 2010, 03:57:24 PM
nu atomii sînt la baza universului ci particule mult mai mici iar acestea se pot configura în orice, de la atom la molecula la entitate etc. Este ca şi cînd ai vrea să ajungi infinitul din urmă, să nu uiţi că infinitul este doar orizontul nostru şi nu limita universului. Tu vrei să vezi realitatea cu ochii tăi care nu văd decît iluzia? Este un paradox.
Eu cred ca un fel anume de plasma este la baza universului,asta daca este sa vorbim despre baza universului.Cumva esti adeptul lui Osho?

ICS

Citat din: Mishulanu din Iunie 30, 2010, 04:36:01 PM
Citat din: ICS din Iunie 30, 2010, 01:37:29 PM
Sa presupunem ca materia sub forma de atomi si energie ar fi aparut de la sine atunci eu intreb:"Cum a aparut spatiul in care au aparut de la sine atomii si energia?"
Teoria Big Bang este modelul de aparitie al Universului cu cel mai mare grad de acceptare astazi, desi este tot mai des vehiculata ideea ca Big Bang-ul a fost doar o etapa de tranzitie dintr-o istorie mult mai lunga a Uniersului.

CitatCe constiinta pot avea acesti atomi si energia aparuta de la sine astfel incat sa se transforme in finta rationala numita om?
Atomii si energia nu s-au transformat in fiinte rationale pentru ca au vreo constiinta sau vreo vointa in acest sena. Universul este facut din niste particule elementare si niste legi care guverneaza interactiile posibile dintre aceste particule. Pe baza acestor legi ale naturii, din quarci s-au format protoni si neutroni, care au interactionat cu electronii formand atomi, care interactionand formeaza molecule si, urmand siriul ideii, ajungem la om. Pentru o fiinta ca omul, cu o durata de viata de cativa zeci de ani, tot Universul asta pare facut de-a gata atunci cand se naste, de unde si uimirea lui in fata maretiei Universului de astazi. Dar daca luam in considerare toata istoria Universului si cat timp si cate lucruri au trebuit sa se intample pentru ca noi sa fim astazi aici, parca nu mai pare atat de inexplicabila propria noastra existenta.

Citat"Mai exista si alte fiinte rationale in univers?"
Daca existenta Universul nu este extraordinar de absurda, probabil ca este plin de forme de viata inteligente.

Cam aberant sa crezi ca din aproape in aproape materia primara a hotarat sa ajunga om care sa mai si traiasca atat de putin!!!????!!!In univers exista si atomi liberi si atunci ce anume il face ca el sa fie stabil mult mai mult timp decat un trup de om si mai mult chiar sa-l faca sa nu interactioneze cu alti atomi decat in anumite conditii?Pentru mine este foarte clar datorita cui exista universul si evident omul,dar repet nu cred ca exista vreo particula in univers care sa fi aparut deodata si de la sine fara interventia creatoare a unei forte extraordinare,mai ales daca ne gandim ca facand abstractie de materie atunci se pune intrebarea cum a aparut spatiul in care zic unii ca mai apoi a aparut pe nevazute de-aiurea materia si evident energia si acestea s-au gandit sa-l faca si pe om.Omul este o fiinta care traieste infim de putin timp in trup,dar ca suflet el traieste atata timp ca va dori forta care l-a creat si careia eu ii zic Dumnezeu.

Electron

#43
Citat din: ICS din Iunie 30, 2010, 05:05:30 PM
Cam aberant sa crezi ca din aproape in aproape materia primara a hotarat sa ajunga om care sa mai si traiasca atat de putin!!!????!!!
Unde ai auzit tu ca materia "primara" a hotarat asa ceva? Cand planetele se misca pe orbite in jurul stelelor a zis cineva ca asa au hotarat ele de buna voie si de la sine putere?

EDIT: cel putin pana acum, legile naturii par a nu fii nici democratice nici optionale. Tu ai auzit altceva?

e-
Don't believe everything you think.

Mishulanu

Citat din: ICS din Iunie 30, 2010, 05:05:30 PM
Cam aberant sa crezi ca din aproape in aproape materia primara a hotarat sa ajunga om care sa mai si traiasca atat de putin!!!????!!!
Aberatia consta in faptul ca tu continui sa antropomorfizezi materia, energia si particulele. Un atom n-are vointa, n-are constiinta. Cum ar putea un atom sa ia decizii? Omul traieste putin relativ la ce? Existenta unui om este de 10^35 de ori mai lunga decat a unui boson W, si de 10^20 de ori mai scurta decat a unui proton.

CitatIn univers exista si atomi liberi si atunci ce anume il face ca el sa fie stabil mult mai mult timp decat un trup de om si mai mult chiar sa-l faca sa nu interactioneze cu alti atomi decat in anumite conditii?
Pentru un atom stabil, legaturile electromagnetice si cele tari din nucleu sunt foarte puternice si mentin constituentii in forma specifica atomului respectiv. In comparatie, legaturile chimice care exista intre substantele organice din care este facut un om sunt mult mai slabe si mai usor de influentat de sursele exterioare, care duc in timp la ruperea acestora. Atomii din care este facut omul sunt relativ stabili, dar forma complexa in care miliardele de atomi sunt aranjati intr-o persoana este foarte instabila. Aceste instabilitati se acumuleza in timp pana cand acea retea de atomi nu va mai semana a om. In generel, cu cat ceva este mai complex cu atat este mai predispus stricaciunilor.

Citatnu cred ca exista vreo particula in univers care sa fi aparut deodata si de la sine fara interventia creatoare a unei forte extraordinare
Aici te inseli. In fiecare secunda miliarde de particule apar din nimic si dispar doar intr-un milimetru cub de spatiu. Creatia din nimic este probabil cel mai comun eveniment care se intampla in Univers. Nu e foarte greu sa generalizezi acest fenomen intregului Univers. La urma urmei, daca stai sa te gandesti, nimicul nu exista.

CitatOmul este o fiinta care traieste infim de putin timp in trup,dar ca suflet el traieste atata timp ca va dori forta care l-a creat si careia eu ii zic Dumnezeu.
De unde stii acest lucru?