Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

temă de discuţie

Creat de tudor, Iunie 27, 2010, 09:20:49 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

chimistul

CitatExerciţiu de gîndire este o dorinţa primară de a vă introduce prin cîteva pagini într-o nouă filozofie (un nou sistem filozofic) care pleacă de la noţiuni clasice cum ar fi materie, idée, metafizică sau transcendental, ca apoi să devină simultaneitate paradox cum ar fi materieidee, fizicmeatfizic, sau transcedentalnetranscedental. Să nu credeţi că este aşa complicat, mai ales dacă veţi privi din început această teorie ca pe un caz general, în timp ce omul şi umanitatea rămîn cazuri particulare care păstrează binenţeles proprietăţile generalului. Să nu încercaţi să vă imaginaţi că doar noi sau umanitatea sîntem generatori de filozofii, sau că dacă am zis individ mă refer doar la oameni, în filozofia aceasta orice formă de existenţă (entitate) este un individ şi un grup în acelaşi timp, doar noi pentru că nu putem prelua simultan acest lucru  (individgrup)  convenţionalizăm cînd individ cînd grup, pentru a ne întelege şi pentru că limbajul nostru  este limitat de propria noastră formă de existenţă la convenţie . Să nu credeţi că pomii  sau o florile  sau planetele  nu au limbajul lor, dacă nu-l înţelegem nu înseamnă că este vina lor, este limita noastră, aşa  deci şi tu ai o filozofie şi omul primitiv  avea o filozofie, dacă ei nu te înţeleg, sau eu nu te înţeleg,  nu înseamnă decît că primitivul, sau eu sau tu avem una sau mai multe limite de înţelegere, sau de exprimare, de ce nu spirituale?.

Si va mirati ca e criza in tara asta cu atatia filozofi pe metrul patrat care consuma curentul finitinfinit din conductori. LOL. Nenea filozofule pune mana pe o coada de lopata si fa ceva util pt societatea asta si vei vedea transcedentalul in metafizicul paradoxal. Te asigur eu! Bafta!

florin_try


tudor

universul are energii infinite , chiar dacă nu le cunoaştem.

Mă refeream la înalta tensiune, medie sau joasă, fiecare este un domeniu de cerectare neepuizat încă.

De unde ştii sînt curios pur şi simplu. Eşti convins că este doar atît?. Dacă este atît, de ce este încă studiat? şi crezi că descoperirea  Bozonului nu aduce noutăţi şi pentru curentul electric? niciodată nu vom putea spune că ştim totul despre ceva ar fi o perfecţiune şi ceva cunoscut şi necunoscut în acelaşi timp nu poate fi decît un paradox. Şi nimic nu este 100% cunoscut niciodată nici ca transformare nici ca timp şi nici ca spaţiu. Am dorit să remarci orizontul ştiinţei chiar şi despre curent să nu mai spun şi de cîmpul lui,magnetismul lui, etc. să nu mă întrebi iar ce am pus la etc., întotdeauna există etc. doar ca noi nu-l punem întotdeauna, ar trebui să fie subînţeles întotdeauna, glumeam.

Vezi eu m-am întrebat ce este dincolo de dumnezeu, tu de ce nu te întrebi ce este dincolo de convenţia (cuvîntul, definiţia, interpretarea) "curent"?. În neconvenţional? spun prostii?

Crezi că legea lui Ohm generalizată este valabilă şi într-o gaură neagră? dacă nu înseamnă că este relativă deşi lege în universul nostru. Găurile negre produc energie electrică? Cît de multe necunoscute iar cele cunoscute relative, aş putea să continui dar cred că e destul..

Electron

Se pare ca tudor e adeptul vorbitului despre nimic de la negativ la pozitiv etc...

e-
Don't believe everything you think.

Mihnea Maftei

Citat din: tudor din Iunie 28, 2010, 09:38:39 PM
universul are energii infinite , chiar dacă nu le cunoaştem.

Asta imi aminteste de un profesor din clasa a 5-a, care a zis: "Exista 100 000 de specii de arbori pe Pamant, dar numai 20 000 au fost descoperite pana acum.".  : )

mircea_p

Citat din: Electron din Iunie 29, 2010, 12:48:43 AM
Se pare ca tudor e adeptul vorbitului despre nimic de la negativ la pozitiv etc...

e-
Si are si avantajul ca se poate aplica la orice. Am senzatia ca posteaza acelasi fel de "discurs" la mai multe discutii de pe forum.

florin_try

#21
e mistic. : )

tudor

toţi aveţi dreptate chiar şi eu. Care ar fi concluzia?

ICS

Citat din: tudor din Iunie 28, 2010, 11:35:53 AM
simplu spune ceva ce nu este paradox şi mai discutăm.
Nu exista nimic care sa fie paradoxal dar cert este ca unii incearca si as zice ca reusesc sa pacaleasca pe  multi oameni de stiinta si nestiinta ca detin adevarul si din pacate acel adevar se datoreaza altor cauze si nici decum teorii lor masluite care nu poate fi verificata cuniciun fel de instrument de masura.De exemplu tu ce crezi despre asa zisul paradox al gemenilor legat de teoria relativitatii?Eu consider teoria relativitatii ca fiind aberanta tocmai ca produce asa zisul paradox al gemenilor.

tudor

religia şi filozofia sînt simultane, separarea lor este doar în convenţiile noastre dacă vreţi şi filozofia este o religie una ateistă, nu veţi gasi o rflectare a realităţii în care religia şi filozofia sînt separate 100%, nici ateu 100% nici teist 100%. Filozofia teistă se numeşte religie , filozofia ateistă este ateism.

Eu aş zice că ştiinţa ne păcăleşte facîndu-ne să credem că universul este cognoscibil şi vom muri şi noi şi universul nostru fără să aflăm acest lucru, ce crezi? nu este un paradox?

Nu doar eu, oricine are acest drept de la negativ la pozitiv, vrei să limitezi tu acest drept?

Mi se pare ciudat că mai discutăm lucruri clare. Nici o ştiiţa nu a dmonstrat existenţa în sine a lui dumnezeu, dar dacă faptul că oamenii au facut atîtea lucruri bune sau rele în numele lui dumnezeu nu este evident, ce să mai discutăm?

Povesteşte-mi şi mie teoria gemenilor.

Electron

Citat din: tudor din Iunie 29, 2010, 12:23:48 PM
toţi aveţi dreptate chiar şi eu. Care ar fi concluzia?
Concluzia este aceeasi cu cea din filozofia zen, o "conventie" care este in mod particular lipsita de puterea de a explica ceva, orice.

e-
Don't believe everything you think.

tudor

am ajuns la o convenie comună că sînt doar convenţii, ma bucur deşi îmi plăcea mai mult contrazicerea.

ICS

Citat din: tudor din Iunie 29, 2010, 01:25:16 PM
am ajuns la o convenie comună că sînt doar convenţii, ma bucur deşi îmi plăcea mai mult contrazicerea.
Oamenii sau alte fiinte rationale pot face mii de conventii incomplete si/sau false dar doar o singura conventie este adevarata si aceea inca nu a fosta gasita de oamenii de stiinta si nici de oamenii de nestiinta.

Electron

Citat din: ICS din Iunie 29, 2010, 05:43:00 PM
[...] doar o singura conventie este adevarata si aceea inca nu a fosta gasita de oamenii de stiinta si nici de oamenii de nestiinta.
Daca nu a fost gasita, de unde stii ca exista ?

e-
Don't believe everything you think.

ICS

Citat din: Electron din Iunie 29, 2010, 07:00:48 PM
Citat din: ICS din Iunie 29, 2010, 05:43:00 PM
[...] doar o singura conventie este adevarata si aceea inca nu a fosta gasita de oamenii de stiinta si nici de oamenii de nestiinta.
Daca nu a fost gasita, de unde stii ca exista ?

e-
Daca nu ar exista conventia adevarata atunci nici noi nu am exista si nu am mai filozofa.Materia nu poate face cu de la sine putere conventii deoarece se supune conventiei adevarate.