Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Durata universului si divinitatea

Creat de Electron, Iunie 27, 2010, 04:57:10 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Electron

Citat din: ICS din Iunie 27, 2010, 04:06:21 PM
Nu exista perpetuum mobile altul decat universul
De unde ai ajuns la concluzia ca universul este un perpetuum mobile?

Citatuniversul si si acesta poate disparea subit daca asa vrea Dumnezeu.
De unde stii acest lucru?

e-
Don't believe everything you think.

ICS

Citat din: Electron din Iunie 27, 2010, 04:57:10 PM
Citat din: ICS din Iunie 27, 2010, 04:06:21 PM
Nu exista perpetuum mobile altul decat universul
De unde ai ajuns la concluzia ca universul este un perpetuum mobile?

Citatuniversul si si acesta poate disparea subit daca asa vrea Dumnezeu.
De unde stii acest lucru?

e-
Pentru ca universul va exista sub o forma sau alta la infinit.

Electron

Citat din: ICS din Iunie 27, 2010, 07:01:47 PM
Citat
Citatuniversul si si acesta poate disparea subit daca asa vrea Dumnezeu.
De unde stii acest lucru?

e-
Pentru ca universul va exista sub o forma sau alta la infinit.
In primul rand, de unde stii ca universul va exista la infinit? In al doilea rand, ce legatura are o eventuala existenta infinita a universului cu "vointa" vreunei divinitati? Care e legatura dintre ele si pe ce se bazeaza ea? In al treilea rand, de unde stii ca universul poate disparea subit daca asa vrea o anumita divinitate?

e-
Don't believe everything you think.

ICS

Citat din: Electron din Iunie 27, 2010, 07:18:02 PM
Citat din: ICS din Iunie 27, 2010, 07:01:47 PM
Citat
Citatuniversul si si acesta poate disparea subit daca asa vrea Dumnezeu.
De unde stii acest lucru?

e-
Pentru ca universul va exista sub o forma sau alta la infinit.
In primul rand, de unde stii ca universul va exista la infinit? In al doilea rand, ce legatura are o eventuala existenta infinita a universului cu "vointa" vreunei divinitati? Care e legatura dintre ele si pe ce se bazeaza ea? In al treilea rand, de unde stii ca universul poate disparea subit daca asa vrea o anumita divinitate?

e-
Am zis ca va exista ca energie sau /si materie vizibila la infinit atata timp cat va voi Dumnezeu.Asa cred eu!Sa zicem ca sunt miliarde de lumi rationale.Cand aceste lumise vor intalni si daca nu vor respecta legile divine atunci Dumnezeu s-ar putea sa transforme tot universul in asa fel incat sa dispara toate lumile rationale si evident actuala structura a universului.

Electron

Citat din: ICS din Iunie 27, 2010, 07:24:36 PM
Am zis ca va exista ca energie sau /si materie vizibila la infinit atata timp cat va voi Dumnezeu.Asa cred eu!
Eu am inteles foarte clar ca asa crezi tu, dar nu te intreb ce crezi, ci de ce crezi ceea ce declari aici. Daca nu ai nici un argument atunci spune-o descis ca nu mai insist. Daca ai insa argumente te rog sa le prezinti.

CitatSa zicem ca sunt miliarde de lumi rationale.
Sa zicem.

CitatCand aceste lumise vor intalni si daca nu vor respecta legile divine
Legi divine? Cum adica?

Citatatunci Dumnezeu s-ar putea sa transforme tot universul in asa fel incat sa dispara toate lumile rationale si evident actuala structura a universului.
S-ar putea, daca ar exista o astfel de divinitate. S-ar putea si sa nu existe vreo divinitate capabila de asa ceva. S-ar putea multe. Ce relevanta are asta pe un forum stiintific, totusi?


e-
Don't believe everything you think.

florin_try


Citat din: ICS din Iunie 27, 2010, 04:06:21 PM
Nu exista perpetuum mobile altul decat universul

Cred ca ce vrei sa spui in prima afirmatie e faptul ca energia totala se conserva.
Dar asta  nu inseamna perpetuum mobile. Nu confunda conceptul de energie cu cel de lucru util.
Perpetuum mobile este un aparat (motor) care produce in continuu lucru util, fara aport de energie din exterior.

Lucru util inseamna energie ordonata. Principiul 2 al termodinamicii spune ca energia ordonata se pierde in mod ireversibil. Asta pina cind nu va fi decit energie termica. (care nu mai poate de la sine produce lucru mecanic util).
Asadar universul nu e un perpetuum mobile.

Citatuniversul si si acesta poate disparea subit daca asa vrea Dumnezeu.

Stii cumva ce se intimpla cu universul daca D-zeu stranuta?


In fine, da-mi voie da remarc caci cele 2 afirmatii sunt de fapt contradictorii. Daca universul poate disparea ca asa vrea D-zeu, atunci cum poate fi 'perpetuum mobile'?