Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Metan

Creat de Reveuse.Kaari, August 04, 2010, 02:07:28 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Reveuse.Kaari

Bun. Probabil o să vi se pară ciudată întrebarea, dar totuşi risc să întreb. Ştie cineva dacă aş putea procura gaz metan de undeva? Şi dacă da, de unde aş putea lua? Că bănuiesc că dacă mă duc la alimentară nu o să aibă :D. Şi cam cât ar costa? Am de gând să pregătesc ceva măreţ (la propriu) pt Târgul de ştiinţă de anul viitor.(În Cluj are loc unul anual :))

valangjed

In industria matalurgica gazul metan se foloseste ca si combustibil dar nu stiu unde s-ar putea gasi imbuteliat poate la bijutieri , nu stiu sigur daca folosesc metan sau propan.
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

mircea_p

Trebuie sa fie neaprat metan sau orice gaz care arde?
Metanul se gaseste la aragazul din blocuri, cel fara butelie. Dar nu e foarte simplu de transportat.
Care e scopul?

Reveuse.Kaari

#3
Phh... Nu ştiu dacă merge şi cu alt gaz, dar nu prea cred. Am văzut mai de mult, cam acum o jumătate de an la Mythbusters un experiment în care se introducea în apă cu săpun gaz metan şi se ridica o coloană extrem de uriaşă de spumă în aer, dar totuşi rămânea în echilibru. Iar apoi, pt a "scăpa" de ea i-au dat foc. A fost ft tare şi e şi pe net. Poţi da pe Google "mythbusters methane" şi o să apară:). Şi mă gândeam că aş putea face asta la târgul de ştiinţe, mai ales că nu e periculos şi nici nu e o "reţetă" tare complicată

Edit: Click here pt episodul de la Mythbusters de care ziceam. Defapt e doar faza cu spuma, nu tot episodul;D
http://www.youtube.com/watch?v=gXcug7RqPgs

Edit2: Menţionez că Târgul de Ştiinţă are loc în aer liber, în Parcul Mare, aşa că nu există riscul să dau foc la ceva.

mircea_p

Interesant si spectaculos.
Deci gazul trebuie sa fie atat mai usor decat aerul cat si inflamabil.
Metanul pare cel mai comun candidat. Din pacate etanul si propanul sant mai grele decat aerul asa ca nu merge cu o butelie de aragaz de voiaj.
O butelie mica cu metan, similara cu a celor din Mithbusters se poate procura de la un furnizor pentru laboratoare stiintifice si academic ("lecture bottle").
Din pacate nu stiu unde se poate gasi in Romania. Eu as cauta pe internet.




Reveuse.Kaari

La brichetă ce gaz se foloseşte? Că am auzit pe cineva că şi-a cumpărat nu ştiu ce şpray pt a-şi încărca cu gaz o brichetă de-aia de firmă :D.

AlexandruLazar

Fumătorul de pipă la datorie  ;D. Alea "de firmă" folosesc butan. Alea translucide, ieftine şi care se strică repede folosesc un amestec de hidrocarburi între care sunt destul de sigur că nu se numără şi metanul.