Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

preamplificatoare

Creat de constantin.a, Iunie 23, 2010, 08:37:48 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

constantin.a

Salutare

Am un detector MCT racit cu azot lichid, pentru detectarea radiatiei infarosii de la 1um pana la 20 um, si as vrea sa cumpar un preamplificator pentru el. Cum determin ce lungime de banda ar trebui sa aiba preamplificatorul pentru a detecta in mod optim un semnal?

Multumesc.

mircea_p

Nu depinde de largimea de banda a semnalului pe care vrei sa-l detectezi?
Daca semnalul are banda larga, amplificatorul trebuie sa aiba o banda asemnatoare altfel distorsioneaza semnalul.

constantin.a

Pai semnalul e foarte redus temporal, cateva femto secunde. Ceea ce conteaza este raspunsul detectorului. Largimea de banda a detectorului trebuie intr-adevar sa fie egala cu largimea de banda a preamplificatorului. Cel putin asa am citit intr-un tutorial despre detectoare.

AlexandruLazar

Pentru început, aruncă un ochi în cartea tehnică a aparatului. Ar trebui să descrie acolo date inclusiv despre caracteristicile de răspuns ale aparatului, pe baza cărora să poți alege preamplificatorul (care ar trebui să aibă un răspuns cel puțin la fel de bun). Dacă nu, poate e o convenție specială legată de detectoare, caz în care cred că te-ar putea ajuta cei de la firma de unde vrei să iei preamplificatorul.

constantin.a

 Asa am facut. Am reusit sa descifrez caracteristicile si am trimis comanda pentru preamplificatoare. Sper sa mearga bine                           

mircea_p

Citat din: constantin.a din Iunie 29, 2010, 03:51:49 AM
Pai semnalul e foarte redus temporal, cateva femto secunde. Ceea ce conteaza este raspunsul detectorului. Largimea de banda a detectorului trebuie intr-adevar sa fie egala cu largimea de banda a preamplificatorului. Cel putin asa am citit intr-un tutorial despre detectoare.
Durata semnalului determina largimea de banda, asta presupunand ca te intereseaza sa pastrezi forma semnalului nedistorsionata.
In cazul asta (femtosecunde) ar trebui, cel putin in principiu,  o banda foarte larga. Nu stiu daca exista asa ceva. 
Dar poate ca e vorba doar de a detecta evenimentele si nu de a amplifica semnalul in forma originala.


AlexandruLazar

Cunoștințele mele despre detectoarele MCT sunt destul de puțin (doar ce am citit mai demult într-un whitepaper) dar din câte știu este într-adevăr vorba de a detecta semnalul, nu de a obține o amplificare fidelă a semnalului.

constantin.a

Citateste într-adevăr vorba de a detecta semnalul, nu de a obține o amplificare fidelă a semnalului.
Exact. la ora actuala nu cred ca este electronica care sa lucreze la nivel de femtosecunde. Tot ce ma interesa era sa scot maximum de performanta din detector iar una din conditii era ca largimea de banda a preamplificatorului sa fie cel putin egala cu cea a detectorului. As fi detectat semnalul pentru largimi de banda mai mici dar cu erori mari.

constantin.a

Exista vreun program pe calculator care sa simuleze un preamplificator? Adica eu sa impun semnalul si programul sa imi arate raspunsul.

AlexandruLazar

Asta... ceva mai greu. Dacă ai schema, asta merge cu orice program de simulare a circuitelor (orice care sună a SPICE). Dacă îți dă funcția de transfer (măcar prin puncte), sau cel puțin caracteristica de frecvență, merge din Matlab, Octave, Scilab sau orice de genul ăsta.

mircea_p

Citat din: constantin.a din Iulie 02, 2010, 10:59:57 PM
Exista vreun program pe calculator care sa simuleze un preamplificator? Adica eu sa impun semnalul si programul sa imi arate raspunsul.
E vorba de un preamplificator anume?
Cred ca poti gasi niste applets pentru preamplificatoare audio. Dar au doar scop didactic.
Cred ca te referi la semnale simulate, nu? Altfel cum inregistrezi semnalele inainte de preamplificator?




constantin.a

CitatDacă ai schema, asta merge cu orice program de simulare a circuitelor (orice care sună a SPICE)
Am aruncat o privire pe net si intr-adevar o solutie ar fi SPICE
CitatCred ca te referi la semnale simulate, nu? Altfel cum inregistrezi semnalele inainte de preamplificator?
Da, sunt semnale simulate.
Compania de unde am cumparat preamplificatoarele pt detectoarele IR mi-a trimis si cateva grafice cu raspunsul si perforamanta preamplificatoarelor. Eram curios cum au facut acele grafice.
Grafice le-am atasat la mesaj.

cris

Detectorul IR poate fi un semiconductor prevazut cu un filtru care lasa sa treaca doar fotonii dintr-o banda ingusta de frecvente.Fiecare foton care loveste semiconductorul elibereaza un electron.Acest curent slab trebuie amplificat pentru a fi pus in evidenta.In concluzie nu e vorba de preamplificatoare de foarte inalta frecventa.

AlexandruLazar

Graficele acelea nu sunt făcute prin simulare, sunt date din niște măsurători (ceea ce vezi e probabil vreo formă de osciloscop cu output (și) pe ecranul calculatorului).