Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Conventional-neconventional

Creat de tudor, Iunie 22, 2010, 05:33:44 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

tudor

îmi cer scuze că te-am încurcat dar este curiozitatea ta. Cel puţin eşti convins că tu eşti un paradox ca oricere altul şi finitinfinit cel puţin?

Electron

Multumesc pentru raspunsuri. Spor la fabulat. (Evita totusi sa faci SPAM).

e-
Don't believe everything you think.

tudor

dacă a te cunoaşte pe tine este fabulaţie este ok.Oricum filozofia este reflectarea realităţii şi oricum nimeni şi nimic na ajuns şi nu va ajunge la capătul ei ca de altfel şi orice ştiinţă.

Electron

Citat din: tudor din Iulie 25, 2010, 03:31:51 PM
dacă a te cunoaşte pe tine este fabulaţie este ok.
"dacă a te cunoaşte pe tine este fabulaţie este ok." nu este ok. Cati ani ai studiat la scoala gramatica limbii romane?

e-
Don't believe everything you think.

tudor

mai mult decît crezi, dar n-am tupeul s-o spun.

tudor

apropo unii au fost genii fără să facă facultăţi.

Adi

Citat din: tudor din Iulie 26, 2010, 04:55:02 PM
apropo unii au fost genii fără să facă facultăţi.

Iar altii care nu au facut facultati nu au fost genii.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Electron

Citat din: tudor din Iulie 26, 2010, 04:53:22 PM
mai mult decît crezi [...].
Imi pare rau sa aflu acest lucru. Si mai rau imi pare sa vad cat de ininteligibil este discursul tau scris pe acest forum.

Citat din: tudor din Iulie 26, 2010, 04:55:02 PM
apropo unii au fost genii fără să facă facultăţi.
Si ce relevanta are asta? Eu de la cineva ce vrea sa faca filozofie astept o exprimare cel putin inteligibila si conforma normelor gramaticale. Oricat ar fi cineva de geniu, daca nu e in stare sa se exprime coerent, degeaba se chinuie.

Cu asta inchei acest aparent off-topic (desi incapacitatea de a comunica in mod coerent mie mi se pare centrala mesajelor tale) si te las sa insiri in continuare cuvinte goale, poate o fi cineva care te intelege.

e-
Don't believe everything you think.

tudor

probabil te aştepţi să ştii chineza fară să o înveţi, nimeni nu le ştie pe toate. ÎN SCHIMB POATE SĂ-ŞI DEA CU PĂREREA.

tudor

primul lucru pentru a îţelege ceva este să vrei, apoi trebuie să- ţi recunoşti limitele şi abia apoi să înveţi. Doar o convenţie. Van gogh a pictat toată viaţa şi nu afost înţeles, n-a vîndut nimic. Acum costă miliona de dolari. era doar o convenţie. 

Electron

Citat din: tudor din Iulie 27, 2010, 09:55:42 AM
probabil te aştepţi să ştii chineza fară să o înveţi, nimeni nu le ştie pe toate.
Asa cum am mai spus, sunt dispus sa incerc sa invat chineza, dar spune-mi tu cate sanse am sa ma invete chineza cineva care vorbeste o chineza incoerenta (cu cuvinte inventate la tot pasul) si care nici macar regulile gramaticale nu le foloseste corect.

e-
Don't believe everything you think.

tudor

vezi doar ceea ce poţi sau ce vrei să vezi şi nu întotdeauna este bine, lasă uneori mintea să vadă şi inviyibilul tău sau al altora, nu rămîne doar la convenţiile tale, la gramatica pe care o ştii tu sau ce crezi că ştii.

Electron

Citat din: tudor din Iulie 28, 2010, 10:24:44 AM
nu rămîne doar la [...] la gramatica pe care o ştii tu
Am mai reptetat-o o data, dar o mai repet pana vei intelege: accept sa discutam despre idei neconventionale si despre ceea ce nu stiu (ca sunt destule in aceasta categorie), DAR, a face asta fara sa putem discuta coerent, adica fara a folosi normele gramaticale si fara a defini termenii inventati de tine, e inutil. Intelegi asta, sau nu?

Cand vei dori sa comunici in mod coerent, sa ma anunti si pe mine.

e-
Don't believe everything you think.

tudor

cînd omul nu vrea să înţeleagă ceva logic apelează la încăpăţînare, nimc deosebit doar o altă convenţie. (principiu, axiomă, cum doreşti să-i spui).

Electron

Citat din: tudor din Iulie 28, 2010, 02:40:02 PM
cînd omul nu vrea să înţeleagă ceva logic apelează la [...]
tudor, problema (mea) este ca nu esti in stare sa te exprimi logic, sau macar coerent, sau macar corect gramatical.

Care e logica in a folosi o gramada de termeni inventati de tine si nedefiniti, in constructii verbale incoerente care mai contin si greseli de gramatica?

e-
Don't believe everything you think.