Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Conventional-neconventional

Creat de tudor, Iunie 22, 2010, 05:33:44 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

ICS

Citat din: AlexandruLazar din Iunie 29, 2010, 06:04:47 PM
Eu nu cred nimic, până una-alta nu știu ca acest "câmp universal" să fi fost detectat. E ipoteza ta, nu a mea.
Despre teoria unificarii campurilor ai auzit?

tudor

mulţi cred în dumnezeu deşi nu l-au descoperit şi nu-l vor descoperi niciodată pentru că este propria lor creaţie.

Eu cînd spun că eu sau tu sîntem şi oameni şi particule (mai mari sau mai mici, fundamentale sau nu,etc.) nu merg în spaţiu, timp sau transformare dincolo de realitatea noastră iluzie. Eu spun doar că omul este finit iar particula din care este alcătuit, indiferent care este infinită. (nu mi se pare nimic dincolo de noi sau spiritul nostru)

AlexandruLazar

Citat din: ICS din Iunie 29, 2010, 07:55:41 PM
Citat din: AlexandruLazar din Iunie 29, 2010, 06:04:47 PM
Eu nu cred nimic, până una-alta nu știu ca acest "câmp universal" să fi fost detectat. E ipoteza ta, nu a mea.
Despre teoria unificarii campurilor ai auzit?

Da, am auzit despre ea. Poate mă înșel dar încă nu există nicio teorie de acest tip care să fi fost acceptată, și încă nu au reușit să integreze câmpul gravitațional. Deci...?

ICS

Citat din: AlexandruLazar din Iunie 29, 2010, 09:56:26 PM
Citat din: ICS din Iunie 29, 2010, 07:55:41 PM
Citat din: AlexandruLazar din Iunie 29, 2010, 06:04:47 PM
Eu nu cred nimic, până una-alta nu știu ca acest "câmp universal" să fi fost detectat. E ipoteza ta, nu a mea.
Despre teoria unificarii campurilor ai auzit?

Da, am auzit despre ea. Poate mă înșel dar încă nu există nicio teorie de acest tip care să fi fost acceptată, și încă nu au reușit să integreze câmpul gravitațional. Deci...?
Asta nu inseamna ca un camp energetic universal nu exista.Campul energetic universal este precum un ocean al caror unde sunt intretinute in mod constant de o forta aflata in centrul acestui camp.Este evident ca nimeni nu poate vedea copacii din cauza padurii adica nimeni nu poate vedea centrul acestui camp deoarece se afla la o mare distanta de acest centru.Ca atare nu poate fi vazuta de catre niciun om intrupat aceasta forta de emisie a energiei campului energetic universal.Un atom are un centru al propriului sau camp energetic?

AlexandruLazar

Ideea nu e ca nu se pot vedea componentele lui, ideea e ca pana una-alta nu se vede campul. Faptul ca nu exista o teorie acceptata nu inseamna, desigur, ca nu exista, dar pana una-alta nu stiu de nicio dovada convingatoare ca ar exista.

tudor

"cîmpul" este un subiect paradox ca oricare altul şi interminabil să aştept pînă la terminare?

AlexandruLazar

Desigur, nu e nevoie. Câmpul este un paradox, un aspect convenționalneconvențional al realității și dealtfel chiar și terminarea este o convenție ca oricare alta. Prin urmare ori că există, ori că nu există, e același lucru, și dacă nu există ne putem pur și simplu preface că există și să discutăm despre el; există atâtea și atâtea elemente paradoxale cum este căderea corpurilor, a căror conformație intrinsecă este identică acestui câmp energetic universal, și deci el are efecte și prin urmare există fie și numai prin efectele lui.

Deci nu, tu nu e nevoie să aștepți până la terminare.

Electron

Citat din: AlexandruLazar din Iulie 01, 2010, 06:52:53 PM
Desigur, nu e nevoie. Câmpul este un paradox, un aspect convenționalneconvențional al realității și dealtfel chiar și terminarea este o convenție ca oricare alta. Prin urmare ori că există, ori că nu există, e același lucru, și dacă nu există ne putem pur și simplu preface că există și să discutăm despre el; există atâtea și atâtea elemente paradoxale cum este căderea corpurilor, a căror conformație intrinsecă este identică acestui câmp energetic universal, și deci el are efecte și prin urmare există fie și numai prin efectele lui.
Ai utiat sa precizezi ca efectele exista de la negativ la pozitiv simultanmutualexclusiv finitinfinit.

e-
Don't believe everything you think.

tudor

hai să vă propun o definiţie.

formă - simultaneitatea caracteristicilor transformării unei entităţi pe domeniul ei de definiţie  convenţional, în timp şi spaţiu..

Electron

#69
Citat din: tudor din Iulie 01, 2010, 08:27:15 PM
simultaneitatea caracteristicilor transformării [...]
Cand spui asta te referi la ansamblul caracteristicilor transformarii [...] ?

Citat din: tudor din Iulie 01, 2010, 08:27:15 PM
formă - simultaneitatea [...] în timp şi spaţiu..
Cum adica simultaneitate in spatiu ?

Citat din: tudor din Iulie 01, 2010, 08:27:15 PM
pe domeniul ei de definiţie  convenţional
Exista domeniu de definitie neconventional ?

e-
Don't believe everything you think.

tudor

evident.


spiritul tău şi tu ca existenţă sînt simultane în spaţiu şi timp.nu le poţi separa în nici un fel, doar convenţional.

orice are limite infinite sau infinite de infinit este neconvenţional.

Mishulanu

Betia asta de cuvinte ma ameteste!

Citat din: tudor din Iulie 02, 2010, 01:38:16 PM
orice are limite infinite sau infinite de infinit este neconvenţional.
Care este diferenta dintre infinit si infinit de infinit!?
Exista ceva pe lumea asta care sa aiba limite infinite?

tudor

infinit este pînă unde merge gîndirea oricărei entităţi (şi noi sîntem muritori) adică şi a ta, în timp ce infinit de infinit merge de acolo mai departe şi nu se termină,  adică dincolo de dumnezeu.

există ceva finit, spune şi discutăm.

Electron

Citat din: tudor din Iulie 02, 2010, 06:22:34 PM
infinit este pînă unde merge gîndirea oricărei entităţi (şi noi sîntem muritori) adică şi a ta, în timp ce infinit de infinit merge de acolo mai departe şi nu se termină,  adică dincolo de dumnezeu.
Vad ca folosesti cu multa nonsalanta conceptul de "dumnezeu", dar inca nu l-ai definit nicaieri...

Citatexistă ceva finit, spune şi discutăm.
Durata unei secunde este finita sau infinita, pentru tine?

e-
Don't believe everything you think.

Mishulanu

Citat din: tudor din Iulie 02, 2010, 06:22:34 PM
infinit este pînă unde merge gîndirea oricărei entităţi (şi noi sîntem muritori) adică şi a ta, în timp ce infinit de infinit merge de acolo mai departe şi nu se termină,  adică dincolo de dumnezeu.
Ce impiedica gandirea mea de om sa ajunga dincolo de infinit, daca sustii exista ceva dincolo de acesta limita? Daca acest concept, infinit de infinit, nu-i este accesibil nici lui dumnezeu, ce relevanta poate aiba pentru lumea reala, in care existam?

Citatexistă ceva finit, spune şi discutăm.
Timpul scurs de la Big Bang este finit, masa si dimensiunile Universului observabil sunt finite, cantitatea de materie care poate fi continuta intr-un volum oarecare de spatiu este finita, energia maxima pe care o poate avea o particula este finita si lista poate continua. Se pare ca in lumea reala nu se poate ajunge nici macar pana la infinit. Ce sa mai zicem de infinit de infinit.